Termometr owulacyjny – jak wybrać, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

lova.pl 2 lat temu

Naturalne planowanie rodziny opiera się na metodach objawowych, termicznych i objawowo-termicznych. Metody objawowe głównie polegają na obserwacji śluzu szyjkowego i na jego podstawie następuje wyznaczanie dni płodnych, owulacji. Metoda objawowo-termiczna jak i sama termiczna wymaga codziennego mierzenia temperatury ciała. Codzienne pomiary temperatury umożliwiają określenie kiedy następuje dzień owulacji oraz pomaga w interpretacji cyklu miesiączkowego.

Na rynku dostępne są różne rodzaje termometrów owulacyjnych idealnych do naturalnych metod planowania rodziny. Jaki więc sprawdzi się najlepiej – który termometr owulacyjny wybrać? Czy termometry rtęciowe sprawdzą się do tego zadania? O tym przeczytasz w tym poradniku!

Termometr owulacyjny – do czego tak naprawdę służy?

Termometr owulacyjny jest to podstawowy przyrząd do pomiaru temperatury ciała stosowany podczas naturalnego planowania rodziny. Coraz więcej kobiet decyduje się na pomiar temperatury w celu wyznaczania dni płodnych i niepłodnych. Dzięki temu kobiety mogą świadomie podejmować decyzję o planowaniu rodziny.

Mierzenie temperatury termometrem owulacyjnym szczególnie zalecane jest kobietom, które doświadczają nieregularnego cyklu miesiączkowego. Przy dłuższych, czy krótszych cyklach miesiączkowych wyznaczenie terminu owulacji jest nie lada wyzwaniem. W standardowych sytuacjach do jajeczkowania dochodzi średnio co 28 dni, a konkretniej między 13-15 dniem cyklu miesiączkowego (13 – 15 dzień przed wystąpieniem krwawienia). Przy krótszych, nieregularnych, czy dłuższych cyklach reguła ta nie będzie mieć zastosowania. W takich przypadkach z dużą pomocą przychodzi właśnie termometr owulacyjny. Pozwoli on z dużą dokładnością wychwycić wahania temperatury i wyznaczyć dzień owulacji.

Warto zaznaczyć, iż na temperaturę naszego ciała wpływ ma wiele czynników. Podczas stosowania tej metody, pomocnym będzie spisywanie wszystkich informacji, które potencjalnie mogły mieć wpływ na podwyższenie temperatury. Mowa tutaj o takich czynnikach jak np. stres, wypity alkohol, aktywność fizyczna czy infekcja.

Termometry owulacyjne

Na rynku dostępne są różne rodzaje termometrów owulacyjnych. Różnią się dodatkowymi funkcjami (sygnał dźwiękowy, czas pomiaru). Niemniej jednak najważniejsze przy wyborze termometru owulacyjnego jest to, by z dokładnością wykonywał pomiar temperatury ciała. W metodach termicznych każda podwyższona temperatura ciała ma duże znaczenie.

W kobiecym cyklu miesiączkowym występują fazy tzw. temperatur wyższych i niższych. Przed owulacją temperatura może wahać się o 0,2 stopnie Celsjusza. Zaraz po jajeczkowaniu temperatura ciała może wzrosnąć aż do 37 stopni. Dlatego też przy wyborze termometru owulacyjnego istotna jest dokładność pomiaru.

Termometr elektroniczny czy cieczowy? – Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała przy NPR (naturalne planowanie rodziny)?

Wiele pytań pojawia się na temat termometrów rtęciowych. Czy stosowanie ich jest możliwie i przede wszystkim bezpieczne dla organizmu kobiety? – o tym za chwilę.

Jak wiemy pomiar temperatury ciała w NPR jest bardzo ważny. Dlatego też warto na początku wspomnieć, iż bez względu na wybrany termometr do NPR, istotne jest przestrzeganie kilku zasad.

  • Badanie przeprowadzamy zawsze w tym samym miejscu. Tu należy zwrócić uwagę, by był to pomiar temperatury błony śluzowej, a nie skóry. Do pomiaru wybieramy pochwę, jamę ustną bądź odbyt.
  • Pomiar temperatury dokonujemy zawsze o tej samej porze dnia. Najlepszym rozwiązaniem jest pomiar zaraz po przebudzeniu przed wstaniem z łóżka.
  • Wykonany pomiar powinien być dokonywany tym samym urządzeniem. jeżeli zaistnieje potrzeba zmiany termometru owulacyjnego, należy to zaznaczyć w swoich notatkach.
  • Wyniki najlepiej zapisywać na karcie obserwacji cyklu miesiączkowego. Ułatwią one późniejszą interpretację obserwacji.

Dostępne termometry owulacyjne można podzielić na trzy główne kategorie: elektroniczne termometry, cieczowe i urządzenia do pomiaru temperatury ciała. Termometr cieczowy (termometr szklany), to najbardziej klasyczny termometr lekarski, czy owulacyjny. Zawierają galinstan, zamiast znanej wszystkim rtęci. I odpowiadając na pytanie, czy termometr rtęciowy jest dobrym wyborem, można odpowiedzieć, iż nie są one już dostępne w sprzedaży i całkowicie zostały zastąpione termometrami zawierającymi alkohol. Ważne by miały wyraźną podziałkę temperatury.

Elektroniczne termometry owulacyjne wskazują dwa miejsca po przecinku, co jest bardzo istotne przy wyznaczaniu płodności. Istotna jest także niezawodność takiego produktu i np. wcześniejsze informowanie o wyczerpaniu się baterii. Tak by bez problemu można było dokonać porannego pomiaru.

Dostępne są także urządzenia, które dokonują pomiarów według algorytmów (Tempdrop) – umieszczone na ramieniu lub takie, które są wprowadzone na całą noc do pochwy. Dokonują pomiaru bez konieczności budzenia się. Obydwa te urządzenia będą znacznie droższym rozwiązaniem w porównaniu do termometru owulacyjnego cieczowego, lub elektronicznego.

Więcej na temat Naturalnego Planowania Rodziny dowiesz się na stronie jakzrozumieckobiete.pl.

Termometr owulacyjny – podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki termometr owulacyjny zostanie wybrany, ważne jest przestrzeganie ogólnych zasad wspomnianych w tym artykule. Istotna jest także regularność dokonywania pomiarów. Tylko wtedy dadzą one pełny obraz sytuacji i pozwolą z dużą skutecznością wyznaczyć dzień owulacji. Osoby chcące skorzystać z metod naturalnego planowania rodziny, powinny zaopatrzyć się w termometr, który wskazuje temperaturę, wyznaczając dwa miejsca po przecinku. Pierwsze wyznaczanie dni płodnych można rozpocząć po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia pomiarów.

Idź do oryginalnego materiału