Darmowe bilety kolejny raz oferowane są w ramach inicjatywy DiscoverEU. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, jej celem jest wzmacnianie wśród młodych ludzi poczucia przynależności do Unii Europejskiej i umożliwienie odkrywania różnorodności Europy. W projekcie mogą brać udział mieszkańcy państw UE oraz państw stowarzyszonych z programem wymiany Erasmus Plus: Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Płn., Norwegii, Serbii albo Turcji.
REKLAMA
Zobacz wideo Karnowski: PKP CARGO jest teraz o 90 proc. mniej warte niż w grudniu 2015 r.
Darmowe bilety na pociąg. Można bezpłatnie podróżować po Europie przez 30 dni
Tym razem o darmowe bilety na podróże po Europie mogą ubiegać się osoby urodzone pomiędzy 1 lipca 2006 roku a 30 czerwca 2007 roku. Ponadto kandydaci muszą posiadać obywatelstwo lub prawo do pobytu:
w jednym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej,
w jednym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz miejsce zamieszkania w jednym z państw i terytoriów zamorskich stowarzyszonych z Unią Europejską lub w państwie trzecim stowarzyszonym z programem Erasmus Plus.
Osoby zainteresowane powinny przesłać swoje zgłoszenia za pośrednictwem internetowego formularza dostępnego na stronie Europejskiego Portalu Młodzieżowego. Wnioski będą przyjmowane w terminie od 2 kwietnia od godz. 12 do 16 kwietnia 2025 roku do godz. 12. W pierwszej kolejności kandydaci podadzą swoje dane. Dzięki temu przejdą do drugiego etapu, którym jest quiz składający się z pięciu pytań wielokrotnego wyboru dotyczących Unii Europejskiej oraz innych unijnych inicjatyw skierowanych do młodzieży. Następnie odpowiedzą również na pytanie dodatkowe oraz opiszą swoją plany dotyczące przyszłych podróży. Ostatecznie Komisja Europejska i Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA) wybiorą co najmniej 35 tysięcy osób spełniających wszystkie kryteria i wręczy im darmowe bilety na kolej. Taka podróż będzie musiała zostać odbyta w okresie od 1 lipca 2025 roku do 30 września 2026 roku i może trwać do 30 dni.
Aby jednak umożliwić udział w konkursie jak największej grupie osób, w razie konieczności proponowane będą inne rodzaje transportu, takie jak promy i autokary, z uwzględnieniem odległości oraz aspektów czasowych i środowiskowych
- czytamy w komunikacie.
Bezpłatne podróże po Europie. W konkursie mogą brać udział także grupy
Dodatkowo laureaci otrzymają również europejską kartę młodzieżową (European Youth Card - EYCA), która od momentu aktywacji jest ważna przez rok. Karta umożliwi uzyskanie zniżek na bilety i różnego rodzaju usługi w aż 36 krajach.
Zobacz też: Ryanair spełnił swoją obietnicę. Za 1 cm zapłaciła 360 zł. "Inne osoby też dopłacały"
Warto pamiętać, iż w konkursie można brać udział w kilka osób, a zgłoszenie grupowe liczy się jako pojedynczy wniosek. Pod uwagę będą brani zaś ci członkowie zespołu, którzy w formularzu zgłoszenia podadzą otrzymany od lidera kod.
Członkowie grupy nie muszą wypełniać quizu ani udzielać odpowiedzi na pytanie dodatkowe - musi to zrobić tylko lider grupy. Muszą oni jednak podać swoje dane osobowe, aby potwierdzić swoje zgłoszenie. Członkowie grupy muszą spełniać te same kryteria kwalifikacji
- wyjaśniono. Komisja do wszystkich osób biorących udział w konkursie wyśle powiadomienie e-mail, w którym znajdzie się informacja o znalezieniu się na liście laureatów, wpisaniu danej osoby na listę rezerwową lub odrzuconym wniosku.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.