Terapia Gestalt zakłada, iż człowiek ma zasadniczy wpływ na swój los, a źródłem problemów są głównie niezaspokojone w dzieciństwie najważniejsze potrzeby. Terapia została uznana została za alternatywę dla terapii poznawczo-behawioralnej czy psychoterapii psychodynamicznej. Na czym dokładnie polega terapia Gestalt i kto powinien z niej skorzystać?
Terapia Gestalt – czym jest?
Psychologia Gestalt powstała dzięki jednemu z bardziej wszechstronnych psychologów – jej twórcą jest Fritz Perls. Gestalt to jedna z popularniejszych metod psychoterapii, która w pewnym stopniu jest filozofią życiową. Jednym z głównych założeń terapii jest przekonanie, iż każdy potrafi znaleźć najprostsze rozwiązanie dla swojego problemu. Nikt inny nie może tego zrobić za niego. Zgodnie z założeniami, zdrowie psychiczne jest stanem, w którym możemy rozwijać swój potencjał, żyć w zgodzie i harmonii ze sobą i innymi ludźmi. Istota ludzka to nie suma doświadczeń, czy cech, ale nierozerwalna całość, która zmienia się wraz z upływem lat. Dzięki terapii Gestalt, człowiek może spojrzeć na siebie z indywidualnej i ciekawej perspektywy.
Gestalt – dla kogo?
Gestalt to stosunkowo uniwersalna terapia i trudno jednoznacznie określić, dla kogo jest przeznaczona. Z terapii mogą skorzystać osoby borykające się z problemami natury emocjonalnej, depresją, zaburzeniami osobowości czy odżywiania. Pomaga w pracy nad problemami życia codziennego, trudnymi relacjami, emocjami, czy poczuciem bezcelowości lub niezadowolenia z życia. Zdarza się, iż terapia Gestalt jest narzędziem rozwoju osobistego, pomaga w polepszeniu jakości życia i lepszym poznaniu samego siebie.
Jak wygląda terapia Gestalt?
Zgodnie z założeniami terapii Gestalt każdy człowiek potrafi znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojego problemu. To nie terapeuta podczas terapii decyduje, ani nie jest stroną aktywną. W dialogu i relacji z terapeutą, klient (nie spotkamy się tutaj z pojęciem pacjent) sam dochodzi do tego co myśli, czuje i robi. To właśnie podczas takiego spotkania często po raz pierwszy ujrzy prawdziwego siebie.
Terapia oparta jest na dialogu egzystencjalnym, podczas którego klient uczy się rozpoznawać własne emocje i dostrzega, poznaje sposób w jaki powstają. Zmianą do której powinniśmy dążyć jest samoakceptacja, dzięki której możemy świadomie podejmować decyzję i kontrolować swoje życie. Terapia Gestalt może odbywać się podczas spotkań indywidualnych, w grupach czy kilkudniowych warsztatów.
Najważniejsze założenia terapii Gestalt
Człowiek stanowi wewnętrznie spójny mechanizm, zbiór figur (Gestalt z niem. to figura), w którym żaden z elementów nie jest w stanie działać samodzielnie, oddzielnie, po oderwaniu od innych. Pomiędzy wszystkimi wydarzeniami, emocjami, i zjawiskami jakie dzieją się dookoła istnieje ścisły związek. Terapia Gestalt zakłada, iż każdy człowiek może te zależności zrozumieć i świadomie z tej wiedzy korzystać.
Fundamentalne zasady terapii Gestalt:
- Żyj teraz – skoncentruj się na teraźniejszości, a nie przeszłości czy przyszłości.
- Żyj tu – przyjrzyj się temu co jest, a nie zastanawiaj się nad tym, czego nie ma.
- Nie wyobrażaj sobie – doświadczaj tego, co jest rzeczywiste.
- Nie analizuj – nie rozmyślaj niepotrzebnie, a smakuj życia.
- Wyrażaj, a nie manipuluj. Nie usprawiedliwiaj i nie osądzaj.
- Nieprzyjemności i bólu doświadczaj tak samo jak przyjemności. Nie ograniczaj swojej świadomości.
- Nie uznawaj nakazów i zakazów. Nie akceptuj żadnego innego „powinienem” niż twoje własne.
- Weź pełną odpowiedzialność za swoje myśli, uczucia i czyny.
- Bądź tym, kim naprawdę jesteś.