Ten słodki przysmak kupisz przy każdym cmentarzu w Poznaniu: Odkryj legendę poznańskich rur!

codziennypoznan.pl 1 rok temu

W całej Polsce znane są lokalne specjały, które dodają uroku regionalnym tradycjom. Poznań wyróżnia się swoim wyjątkowym przysmakiem, który zyskał popularność szczególnie w Dniu Wszystkich Świętych – są to poznańskie rury, słodkie ciastka o niezwykłej historii i wyjątkowym kształcie.

Poznańskie rury: Tradycja i legenda

Rury poznańskie, charakteryzujące się kształtem wysokiego kwadratu o boku około 15 centymetrów, zrolowanego w półrurę i zakończonego ząbkowanymi krawędziami, są wypiekane z kruchego lub piernikowego ciasta na miodzie. Choć ich związek z regionem poznańskim może wydawać się niejasny, ich obecność w kulturze lokalnej jest niepodważalna.

Początki wypieku rur przez zakonnice

Rury poznańskie, pierwotnie zwane trąbami, zaczęły być wypiekane przez zakonnice. Początkowo stanowiły one przysmak wyłącznie na Boże Ciało. Miejska legenda opowiada, iż pewnego roku, podczas procesji Bożego Ciała, zerwał się silny wiatr, powodując spadanie dachówek z kamienic. Inna wersja mówi o głośnym dźwięku orkiestr, które szły w procesji. Niemniej, żadna z dachówek nie raniła uczestników procesji. Aby uczcić ten cudowny fakt, zakonnice postanowiły wypiekać ciastka na kształt trąb orkiestry. Niestety, po upieczeniu ciastka się łamały. Postanowiono zmienić ich kształt, by przypominały spadające dachówki.

Rury poznańskie dziś

Dziś rury poznańskie są obecne szczególnie w oktawie Bożego Ciała lub przed cmentarzami na Wszystkich Świętych. Stanisław Butka, starszy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, uważa, iż „Rzeczywiście, poznańskie rury towarzyszą nam w dniu Wszystkich Świętych. Są bardzo proste w wypieku. Myślę, iż tradycja ta utrzyma się w naszym regionie”.

Przepis na domowe rury poznańskie

Dla tych, którzy chcieliby samodzielnie przygotować te wyjątkowe ciastka, oto przepis na domowe rury poznańskie:

  • Składniki: 300 g mąki, 80 ml wody, 30 g cukru, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 100 g miodu, 10 g amoniaku, 1 żółtko (do smarowania)
  • Przygotowanie: Rozpuśćcie miód z cukrem i cukrem wanilinowym, zagniećcie ciasto z pozostałych składników, dodajcie przestudzony karmel, odstawcie na pół godziny. Po wywałkowaniu ciasta, wytnijcie prostokąty, posmarujcie żółtkiem i pieczcie przez 8-10 minut. Gorące ułóżcie na wałku, by nadać kształt dachówki.

Poznańskie rury to nie tylko smakołyk, ale również element kultury i tradycji regionu, który każdego roku przypomina o historii i lokalnej tożsamości.

Idź do oryginalnego materiału