Ten składnik może zatrzymać proces starzenia, a choćby go odwrócić. kilka osób o tym wie

5mindlazdrowia.pl 1 rok temu

Kolagen pełni w naszym ciele wiele istotnych funkcji. Dlatego tez nasz organizm zostało wyposażony w mechanizmy produkujące ten składnik. Jednak z wiekiem jego poziom spada, co można dostrzec w postaci bólów stawów, utraty elastyczności skóry i pierwszych zmarszczek. Może więc dobrym pomysłem będzie suplementacja kolagenu?

Czym jest kolagen?

źródło: canva

Jest to substancja białkowa stanowiąca jeden z podstawowych składników budulcowych komórek i tkanek w naszym organizmie. W zależności od typu (do tej pory rozpoznano aż 29 różnych białek kolagenowych) kolagen wchodzi w skład skóry, zębów, kości, ścięgien, chrząstek a choćby oczu.

Naukowcy zaobserwowali, iż to głównie kolagen typu 1 odpowiada za stan naszej skóry. Natomiast ten typu 2 w znacznym stopniu wpływa na kondycję naszych ścięgien, kości i chrząstek. Istnieje jeszcze typ 3 który, który bierze udział w zabliźnianiu się ran wewnętrznych, czyli tych powstałych na narządach i naczyniach krwionośnych.

Według badań produkcja kolagenu zaczyna spadać po ukończeniu 25. roku życia. W konsekwencji skóra staje się mniej elastyczna i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Jednak bez obaw można temu zaradzić poprzez dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych w tym witamin i mikroelementów.

Należy również pamiętać, iż ekspozycja na czynniki szkodliwe tj. ekstremalne temperatury, nadmiar wolnych rodników, substancje toksyczne czy promieniowanie słoneczne, również wpływa na zawartość kolagenu w skórze.

Jakie korzyści dla zdrowia niesie suplementacja kolagenu?

źródło: canva

Na pierwsze rezultaty stosowania kolagenu będziemy musieli trochę poczekać. Jednak nasza skrupulatność i regularność z pewnością uwidocznią się w postaci pozytywnych aspektów zdrowotnych w postaci:
– poprawie elastyczności skóry,
– spłyceniu zmarszczek,
– zapobieganiu pojawiania się nowych bruzd,
– wzmocnieniu układu ruchu,
– poprawie odporności na czynniki szkodliwe tj. promieniowanie słoneczne, niskie i wysokie tempreatury,
– szybszej regeneracji naskórka.

Warto dodać, iż kolagen występuje również w produktach pożywczych tj: galaretki, podroby, salceson, golonka czy kurze łapki.

Domyślamy się jednak, iż nie każdy musi być koneserem tego typu produktów. Dlatego o ile chcesz wspomóc swój organizm i dostarczyć kolagen z zewnątrz, możesz w tym celu wykorzystać suplementy. Na polskim rynku dostępnych jest wiele preparatów kolagenowych, więc to już od Ciebie zależy jakie masz możliwości i preferencję.

Jeżeli zastanawiasz się, który preparat najlepiej wybrać, dobrym rozwiązaniem będzie kolagen do picia.

źródło: canva

Kolagen w płynie wchłania się zdecydowanie szybciej niż ten znajdujący się w produktach spożywczych. Dodatkowo zawiera wyższą dawkę białka strukturalnego.

Warto jednak zwrócić uwagę co dany suplement zawiera dodatkowo w swoim składzie. Przydatny na pewno będzie cynk, który przyśpiesza regenerację skóry, łagodzi stany zapalne oraz oczyszcza cerę z nadmiaru sebum.

Ponadto w preparacie kolagenowym powinny znaleźć się również miedź, witamina A, C, E, które wspierają syntezę białka strukturalnego. Co więcej są to także silne antyoksydanty zwalczające nadmiar szkodliwych wolnych rodników.

Obecnie na rynku występują 3 rodzaje źródeł kolagenu – rybi, drobiowy i wieprzowy. Według badań największą aktywność wykazuje ten pierwszy, który pozyskiwany jest z rybich łusek.

źródło: canva

Kolagen jest substancja syntetyzowaną naturalnie w naszym organizmie. Dlatego też przyjmowanie go nie powinno wywoływać skutków ubocznych. o ile jednak masz jakieś wątpliwości, dobrym pomysłem będzie skonsultowanie tego z lekarzem.

Idź do oryginalnego materiału