Ten owoc to "czarne złoto". Ma prawie 4 razy więcej witaminy C niż cytryna. Chroni wzrok, mózg i nerki

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Na co są dobre czarne porzeczki? Fot. Dmitrii Bykanov / iStock


Czarna porzeczka znana jest od wieków i ceniona nie tylko ze względu na walory smakowe. Robimy z niej przetwory, soki, konfitury, dodajemy do wypieków albo zjadamy "prosto z krzaczka". Nie bez powodu mówi się o niej "czarne złoto". Jest to prawdziwa kopalnia cennych składników dla zdrowia i urody.
Czarna porzeczka należy do najpopularniejszych letnich owoców sezonowych, choć dziś jest dostępna niemal przez cały rok. Spotkać ją można powszechnie w Europie i Azji, jest też jednym z najchętniej uprawianych w ogródkach krzewów owocowych. Mimo to wciąż jest niedoceniania, a szkoda, bo w "czarnym złocie" kryje się prawdziwe bogactwo cennych składników.


REKLAMA


Zobacz wideo Sposoby na przechowywanie żywności. Spraw, by jedzenie nie lądowało w koszu!


Na co są dobre czarne porzeczki? Jedz szczególnie jesienią i zimą
Owoce czarnej porzeczki bez przesady można nazwać "polskim superfoods". Mają mało kalorii i cukru, za to wysoką wartość odżywczą. Warto sięgać przede wszystkim po świeże owoce. Poza sezonem możesz wybierać mrożone, w tym te gotowe ze sklepu, a także soki z czarnej porzeczki i dżemy. Owoce możesz wrzucać do owsianek, ciast, naleśników, a choćby sałatek.


Wbrew pozorom to nie cytryna i owoce cytrusowe są najlepszym źródłem witaminy C. Najwięcej zawiera jej rokitnik (do 900 mg w 100 g). Bogatym źródłem kwasu askorbinowego jest też czarna porzeczka, która zawiera od 150 do 300 mg w 100 g. To niemal 4 razy tyle, co cytryna (40-60 mg w 100 g). To świetne wsparcie dla układu odpornościowego, szczególnie jesienią i zimą, w okresie przeziębień i grypy. W co jeszcze bogate są porzeczki? Jak wylicza Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, to m.in.:


potas - 336 mg/100 g,
błonnik pokarmowy - 7,8 g/100 g,
polifenole - 560-885,5 mg/100 g.


Porzeczka jest też bogatym źródłem antyoksydantów, polifenoli, a dokładniej antocyjanów, zbawiennych nie tylko w walce z wolnymi rodnikami, ale także pomagających chronić wzrok i dbać o zdrowie oczu. Przeciwutleniacze chronią także komórki mózgowe i minimalizują występowanie stresu oksydacyjnego, przyczyniającego się do rozwoju takich chorób jak alzheimer i parkinson.


Czarna porzeczka Deman / Shutterstock


Czy jedzenie czarnej porzeczki jest zdrowe? Pomoże zadbać także o urodę
Zawarte w tych owocach flawonoidy i antyoksydanty pomagają usuwać z organizmu toksyny, wspierają prawidłową pracę nerek, obniżają też poziom cholesterolu i opóźniają proces starzenia. Czarna porzeczka ma także adekwatności przeciwzapalne i moczopędne, z tego powodu wykorzystywana jest w medycynie, m.in. w leczeniu dróg moczowych i pęcherza, nieżytu żołądka i jelit. Błonnik z kolei wspiera pracę jelit i pomaga utrzymywać wagę.


"Czarne złoto" jest cenne nie tylko dla zdrowia, ale także urody. Dzięki witaminie A, biotynie, kwasowi foliowemu, a także magnezowi, wapniowi, potasowi i żelaza korzystnie wpłyną na skórę, cerę, paznokcie i włosy (m.in. przeciwdziałając ich wypadaniu).
OSTRZEŻENIE: Choć nie ma szczególnych przeciwwskazań do jedzenia czarnej porzeczki, uważać powinny osoby z chorobą refluksową, zgagą, z wysokim potasem i wskazaniem do diety ubogopotasowej, a także osoby z niewydolnością nerek. jeżeli po zjedzeniu tych owoców zauważysz jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego albo wysypkę, zgłoś się do lekarza.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału