Ten moment wpływa drastycznie na relacje z teściami. To "kara za pokrewieństwo"

dadhero.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Narodziny dziecka wpływają na relację z teściami. Fot. KAWILSON/Pixabay


Z teściami bywa różnie, raz lepiej, raz gorzej. Jednak dla dobra rodziny, staramy się z nimi dogadać. Jak się okazuje, narodziny dziecka mogą zmienić bardzo wiele. I to niekoniecznie na korzyść. Powinieneś o czymś wiedzieć.


Relacje z teściami, a głównie z teściową, są powodem wielu dowcipów, licznych żartów. Okazuje się, iż nie są one zupełnie bezpodstawne. Konflikt na linii małżeństwo – teściowie zaostrza się jeszcze bardziej, kiedy na świecie pojawi się dziecko.

Złość i nienawiść


Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Turku w Finlandii, na 1200 fińskich parach sugeruje, iż kobiety częściej kłócą się ze swoimi teściami po narodzinach dziecka. W przypadku, gdy babcia regularnie opiekuje się maluchem, złość nasila się jeszcze bardziej. Co ciekawe, kiedy teściów postrzegamy jako rodzinę, to częściej mówimy o niechęci i nienawiści w stosunku do nich.

Niestety, teściowie mogą doprowadzić do poważnych problemów choćby w najszczęśliwszym małżeństwie. Zdarza się, iż związek kończy się rozwodem. Terri Orbuch socjolog, która dokładnie przyjrzała się prawie 400 związkom, odkryła, iż relacje z teściami są ściśle skorelowane z ryzykiem rozwodu.

Mirraka Danielsbacka, współautorka wspomnianego badania, wraz ze swoimi współpracownikami postanowiła dowiedzieć się więcej. Naukowcy zapytali 1202 Finów

i Finek, jak często sprzeczają się z teściami. Wnioski są nieco zastraszające. Finowie twierdzili, iż częściej kłócili się z rodzicami niż teściami do momentu, w którym sami nie zostali rodzicami. Potem wszystko uległo zmianie.

Dzieci zmieniły wszystko


Uczestnicy badania przyznali, iż po pojawieniu się na świecie potomstwa, relacja z teściami znacznie się pogorszyła. W przypadku, gdy dziadkowie pomagali w wychowywaniu dzieci lub często je odwiedzali, relacje były jeszcze gorsze.

– Konflikty były związane z większą częstotliwością kontaktu – napisali autorzy.

Pocieszający jest jednak fakt, iż nie kłócimy się tak często z teściami, których nie traktujemy jak rodzinę. Psycholodzy wspomniane zjawisko nazywają "karą za pokrewieństwo". Teoria głosi, iż dopóki nie poczujesz z kimś pokrewieństwa, trudniej jest ci go znienawidzić. Tym samym, dopóki teściów nie zaczniesz traktować jak rodziców, trudniej będzie ci z nimi walczyć i toczyć spory.

Źródło: Fatherly


Idź do oryginalnego materiału