Te produkty mogą leżeć w szafkach miesiącami. Co można jeść, gdy termin ważności minie?

kobieta.gazeta.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Czego nie można jeść po terminie? Fot. Archiwum prywatne


Ile dni po terminie ważności można jeść? Okazuje się, iż lista produktów, które wciąż nadają się do spożycia, jest naprawdę długa. Co więcej, niektóre z nich praktycznie w ogóle się nie psują, o ile dobrze je przechowujesz.
W natłoku codziennych spraw czasami zdarza się, iż nie zauważamy, iż w szafce bądź lodówce trzymamy jedzenie po terminie ważności. Takie produkty najczęściej lądują potem w koszu. Tymczasem okazuje się, iż wiele z nich wciąż nadaje się do spożycia. O jakich mowa?


REKLAMA


Zobacz wideo Sposoby na przechowywanie żywności. Spraw, by jedzenie nie lądowało w koszu!


Czego nie można jeść po terminie? To zależy od tego zapisu
Szacuje się, iż każdego roku na śmietniku ląduje choćby 15 miliardów ton pożywienia, z czego w Polsce mowa o 9 milionach. Nierzadko dotyczy to również produktów po terminie, które w gruncie rzeczy wciąż nadawały się do jedzenia. W badaniach przeprowadzonych dla "To good to go" wskazano, iż choćby 10 proc. podobnych odpadów powstaje z powodu nierozróżniania przez konsumentów oznaczeń na etykietach. Chodzi o różnicę pomiędzy zapisem "najlepiej spożyć do", a "najlepiej spożyć przed". Pierwszy służy bezpieczeństwu żywności, więc bezwzględnie nie należy spożywać produktów po wskazanym terminie. Z kolei drugi dotyczy optymalnej jakości, czyli jedzenie do tego czasu zachowa najlepsze walory, jednak później wciąż będzie nadawało się do zjedzenia. Ważne jest, aby było prawidłowo przechowywane.


Co jak zjem coś po terminie? Niektóre produkty można
Chyba nikogo nie powinno dziwić, iż w przypadku produktów wrażliwych, takich jak mięso, czy nabiał, absolutnie nie należy przekraczać wskazanych przez producentów terminów. Natomiast jeżeli chodzi o te zbożowe, spokojnie możemy sobie pozwolić na nieco dowolności. Mowa przede wszystkim o kaszach, mąkach, makaronach i ryżach. - Szczególnie dwa ostatnie produkty zachowują długą trwałość. choćby rok od wskazanej na opakowaniu daty. Warto jednak pamiętać, iż ta zasada działa tylko pod warunkiem adekwatnego przechowywania - zdradza dietetyczna kliniczna Monika Nowicka w rozmowie z Medonetem.
OSTRZEŻENIE! Zdarza się, iż choćby produkty, które w teorii można jeść po terminie, nie nadają się do spożycia. jeżeli były źle przechowywane, w opakowaniu pojawiły się dziury bądź zrobiło się wybrzuszone, a wewnątrz zaobserwowałaś mole lub pleśń, zdecydowanie należy wyrzucić je do kosza.


Czego nie można jeść po terminie? Czego nie można jeść po terminie? Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl


Czy można jeść miód po terminie? Nie tylko
Po terminie ważności możesz spożywać również nasiona roślin strączkowych, takich jak ciecierzyca, soczewica, fasola i groch. Oczywiście tutaj także najważniejsze jest trzymanie ich we właściwym miejscu, czyli suchym i bez dostępu do światła. Z innych produktów, bez obaw możesz spożywać: przyprawy, sól, pieprz, herbatę, kawę, słodycze, miód (ten ostatni nie psuje się nigdy) i żywność w puszce. O ile opakowanie nie jest dziurawe, wybrzuszone, czy zawartość nie śmierdzi po otwarciu. Oczywiście pamiętaj, by w każdym przypadku zachować zdrowy rozsądek. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału