Sinice są organizmami samożywnymi zaliczanymi do bakterii, a przy tym najczęstszym powodem, przez który latem zamykanych jest wiele kąpielisk. Wszystko dlatego, iż niektóre z nich zawierają toksyny niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Najczęściej prowadzą do objawów zatrucia, takich jak złe samopoczucie, nudności, bóle głowy i brzucha, biegunka, wymioty, ale może dojść też do uszkodzenia wątroby i innych, poważnych skutków. Co istotne, winnym może być nie tylko kąpiel w "zarażonej" wodzie, ale także wdychanie powietrza unoszącego się nad zbiornikiem. Dlatego jeżeli problem występuje, lepiej omijać go szerokim łukiem.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy sinice zawsze są groźne? [NaZdrowie]
Gdzie mogą być sinice? Te kąpieliska omijaj szerokim łukiem
w tej chwili (3 lipca 2025 roki) problem z sinicami występuje w zaledwie kilku miejscach w całej Polsce. Mowa dokładniej o:
Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Energetyczny Zakątek w miejscowości Szymbark (następne badanie: 7 lipca),
Kąpielisku Gminnym Wdzydze nad Jeziorem Jelenie we Wdzydzach (następne badanie: 9 lipca),
Kąpielisku na sztucznym zbiorniku rzeki Pilicy (następne badanie: 7 lipca),
Zalewie Kluczbork (następne badanie: 8 lipca).
Jak widać, na szczęście w tej chwili nie spotkasz ich nad morzem. Warto jednak wiedzieć, iż w przypadku dwóch udostępnionych tam miejsc stwierdzono, iż woda jest nieprzydatna do kąpieli. Mowa o Darłówku Wschodnim (kąpielisko 3), kąpielisku "Centralna" w Ustroniu Morskim (powodem jest niedostateczna klasyfikacja jakości na podstawie oceny czteroletniej oraz również wykrycie bakterii). Dlatego jeżeli marzysz o kąpieli w chłodnej wodzie, lepiej wybierz inne miejsca.
Jak sprawdzić, czy są sinice?Sinice. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
To jednak nie koniec, gdyż do relaksu nad wodą nie nadaje się jeszcze jedno miejsce, a dokładniej Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie. Okazuje się bowiem, iż wykryto w nim pokaźną liczbę enterokoków. Dlatego to miejsce też omijaj szerokim łukiem. Zamiast tego wybierz się do kąpieliska w Kącku lub Glinianki Hosera. Tam woda jest przydatna do kąpieli.
Jak sprawdzić, czy są sinice? Wystarczy kliknąć
jeżeli wybierasz się nad wodę, zanim wszystko zorganizujesz, upewnij się, iż kąpiel w wybranym zbiorniku jest możliwa. Wbrew pozorom wcale nie musisz przekonać się o tym na własnej skórze, czy próbować się gdzieś dodzwonić. Wystarczy, iż masz dostęp do internetu i sprawdzisz na stronie Serwisu Kąpielowego (sk.gis.gov.pl). Znajdziesz tam mapkę z zaznaczonymi wszystkimi kąpieliskami w Polsce wraz z pinezkami określającymi ich jakość.
Zielona oznacza, iż woda jest przydatna do kąpieli, a szara, iż była badana, ale zbyt dawno temu (np. tak jest w przypadku Zalewu Opoczno, które zostało ocenione 27 maja 2024 roku). jeżeli natomiast wybrany przez ciebie zbiornik ma pinezkę czerwoną, lepiej zrezygnuj z wycieczki. Na stronie znajdziesz dokładne informacje, dlaczego lepiej nie ryzykować. Chodzisz nad wodę (rzeka, jezioro, zalew, morze), czy wolisz basen? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.