Te grzyby są teraz w lasach: wysyp borowików, kani, opieńków i podgrzybków. Gdzie na grzyby? Zobacz mapę grzybów

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Katarzyna Laszczak


Ogromny wysyp grzybów w lasach. Październik to najlepsza pora na zbieranie grzybów. W lasach znajdziemy teraz m.in. kanie, borowiki, rydze, podgrzybki, koźlaki, maślaki i kurki. Takie grzyby są świetne na domowe przetwory na zimę. Pamiętajmy jednak, by zbierać tylko te okazy, które znamy i co do których mamy pewność, iż są jadalne. Zobaczcie, jakich grzybów jest najwięcej i gdzie najlepiej ich teraz szukać.

Jakie grzyby jadalne są w lesie we październiku? To najlepsza pora na grzybobranie

Październik obfituje w grzyby, więc teraz warto się wybrać na grzybobranie. Przy odrobinie szczęścia na pewno natrafimy na smakowite i pożądane okazy grzybów. Dlatego podczas spacerów koniecznie wypatrujmy grzybów w lesie czy na łące. Warto wiedzieć, iż różne grzybów często rosną pod konkretnymi gatunkami drzew.

– Jakby nie patrzeć, można już powiedzieć, iż tegoroczny sezon, acz niezbyt intensywny, będzie bardzo rozciągnięty w czasie i zaliczymy go do dość dobrych. W skali całego kraju zaczął się w końcu sierpnia i będzie trwał do końca października, a być może i do początku listopada. Obecna chłodna i przeważnie wilgotna pogoda, brak w perspektywie istotnych przymrozków, temu sprzyjają. W regionach zbiory realizowane są długo, 2 – 3 tygodnie i więcej. w tej chwili dominują podgrzybki brunatne, maślaki, częste są też rydze i kanie, pojawiają się opieńki – komentuje synoptyk grzybów na portalu Grzyby.pl.

Zajrzyj do galerii i sprawdź, jakie grzyby można teraz zbierać. Czas na październikowe grzybobranie!

Zobacz galerię(25 zdjęć)

Jak wyczyścić grzyby w kilka chwil? Poznaj najlepsze triki na obieranie grzybów

Aromatyczne i smakowite grzyby – bez nich nie wyobrażamy sobie domowej spiżarni. Już teraz warto wybrać się do lasu na grzybobranie. Grzyby jadalne idealnie nadają się na zupę, do bigosu oraz farszu…

Małgorzata Czuba-Skarzyńska

W październiku znajdziemy w lesie m.in.:

  • Borowiki szlachetne – czyli smakowite prawdziwki. Warto ich szukać w okolicy buków, dębów, sosen i świerków od lipca aż do października. Są bogate w: fosfor, żelazo, magnez, potas oraz witaminy z grupy B, zwłaszcza B1, B2 i B3. Smakują wyśmienicie w occie. Podobne walory mają też borowiki usiatkowane.
  • Podgrzybki brunatne – nazywane też borowikami brunatnymi, grzybem francuskim, grzybem kasztanowym i grzybem polskim. Pojawiają się w lasach iglastych oraz liściastych już w sierpniu, zwłaszcza obok mchu. Mają wysoki poziom błonnika pod postacią chityny, która wpływa korzystnie na układ pokarmowy, reguluje pracę jelit i zapobiega uporczywym zaparciom. Świetnie się sprawdzają w klasycznej marynacie, a po wysuszeniu mogą być wyśmienitym i aromatycznym dodatkiem do bigosu, krokietów czy mięs.
  • Pieprzniki jadalne – potocznie nazywane kurkami. Inne popularne nazwy grzybów to m.in.: kurza noga, stągiew, lisica, liszka. Pojawiają się pod mchem już czerwcu i możemy je znaleźć pod opadającymi liśćmi choćby w październiku. To wartościowe źródło wielu cennych witamin: B1, B6, D oraz kwasu foliowego, potasu, żelaza, wapnia. Warto wykorzystać je do jajecznicy i zamarynować na zimę.
  • Czubajki kanie – znane w Polsce pod nazwami: deszczochronów, parasolników i bedłek parasolowatych. Można je spotkać już w czerwcu, a na ostatnie okazy natrafimy choćby w listopadzie. Lubią pojawiać się w trawie po burzy. Stanowią wartościowe źródło antyoksydantów oraz potasu, cynku, fosforu i magnezu. Wiele osób porównuje ich smak do kotleta schabowego, jeżeli usmażymy je w chrupiącej panierce.
  • Koźlarze babki – zwane też kozakami, koźlakami lub brzeziakami. Rosną w Polsce pod brzozami od lipca do listopada. Są dobrym źródłem m.in. białka, aminokwasów, potasu, magnezu i witamin z grupy B. Świetnie smakują zarówno w wersji duszonej, jak i marynowanej czy suszonej.
  • Maślaki zwyczajne – nazywane maślarzami czy borowikami maślakami. Pojawiają się od czerwca do października, zwłaszcza w sąsiedztwie sosen i modrzewi. Niektóre gatunki są bogate w białko oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Maślaki wyśmienicie smakują zarówno w wersji marynowanej, jak i duszonej.

Zajrzyj do galerii i sprawdź, jakie grzyby można zbierać w październiku. Czas na grzybobranie!

Zobacz galerię(25 zdjęć)
Idź do oryginalnego materiału