Tatry Bielskie tworzą grań piętnastokilometrowej długości. Z Tatrami Wysokimi od pd. łączą się Przełęczą pod Kopą, a z Magurą Spiska od pn. Przełęczą Ździarską. Grań Tatr Bielskich nie stanowi przedłużenia głównej grani Tatr Wysokich, jak to bywa w większości górskich masywów, ale styka się z nim bokiem, w połowie długości.
Położenie Tatr Bielskich
Grzbiet Tatr Bielskich ciągnie się od zachodu na wschód i nie posiada wyrazistych odgałęzień bocznych. Długość grzbietu wynosi 15 km i rozgałęzia się w kierunku północnym, gdzie pomiędzy długie ramiona boczne wcina się 13 urokliwych dolin.
Szeroka Przełęcz rozdziela Tatry Bielskie na dwie części. Zachodnia jest wyraźniejsza i bardziej okazała.Tutaj leżą też najwyższe wierzchołki:
Płaczliwa Skała 2142 m, Hawrań 2152 m — najwyższy szczyt Tatr Bielskich, Nowy Wierch 2009 m i Murań 1890 m. Wschodnia część grani jest łagodniejsza, występujące tutaj wierzchołki są mniej wybitne: Szalony Wierch 2061 m, Zadnie Jatki 2019 m, Przednie Jatki 2024 m, Bujaczy Wierch 1946 m. Tylko 5 wierzchołków wyrasta ponad 2000 m. Na całej swojej długości grań stanowi dział wodny pomiędzy dorzeczem Popradu i Dunajca.
Doliny występujące na obszarze Tatr Bielskich
Tatry Bielskie są najmniejszą grupa w Tatrach i powierzchnia wynosi ok. 67 km 2 i leża całkowicie na terenie Słowacji. Nazwę swoją wywodzą od miasteczka Biała Spiska, do którego już nadaniem z roku 1310 należał centralny i wschodni obszar tutejszych pastwisk i lasów.
Ta część Tatra w całości zbudowana jest ze skał osadowych, występują tu głównie wapienie, margle, wapienie dolomityczne i dolomity triasu, jury i kredy. Charakterystyczny wygląd Tatr Bielskich i ich wyraźną odrębność od pozostałego obszaru Tatr wynika właśnie z bardzo jednolitej budowy geologicznej tego regionu.
Zjawiska krasowe w Tatrach Bielskich
W Tatrach Bielskich występują liczne zjawiska krasowe, do których należą źródła krasowe (wywierzyska), groty i jaskinie. Poznano ich do tej pory ponad 70, rekord długości należy do znanej Jaskini Bielskiej 3354 m, najgłębsza jest jaskinia Strzystarska w Hawraniu o deniwelacji -201 m.
Do najbardziej znanych należy udostępniona turystycznie Jaskinia Bielska, znajdujące się w pn. zboczu Kobylego Wierchu nad Tatrzańską Kotliną. Podziwiać w niej można olbrzymie sale oraz wspaniałą szatę naciekową.
Podnóża tego pasma górskiego obiega od pn. i wsch. Droga Wolności, przy której znajdują się ośrodki wczasowe i turystyczne m in. Jaworzyna, Podspady oraz Zdziar. Tatry Bielskie są najmniej odwiedzana przez turystów częścią Tatr. Jest to spowodowane niewielką ilością szlaków oraz objęciem niemal całego obszaru ścisłą ochroną.
Z historii Tatr Bielskich
Na terenie Tatr Bielskich obficie występują zwierzęta charakterystyczne dla całych Tatr, głównie ze względu na niewielki ruch turystyczny, jaki duże rejony wyłączone całkowicie z możliwości zwiedzania. Szczytowe partie stanowią główną ostoję kozic, których jest tutaj najwięcej w całych Tatrach.
Dzięki odpowiedniemu podłożu na terenie Tatr Bielskich oznaczono ponad 700 gatunków roślin naczyniowych. Wśród nich znajdują się niezwykle rzadko występujące na innych terenach rośliny takie jak: pszonak Wahlenberga czy skalistrój pirenejski.
Szlaki biegnące w Tatrach Bielskich to:
- ze Zdziaru przez Szeroką Przełęcz Bielską na Przełęcz Pod Kopa
Źródło:
„Wielka Encyklopedia Tatrzańska” Zofia i Witold H. Paryscy