Targowisko Centralne w Rydze – jeden z największych bazarów Europy

tymrazem.pl 1 rok temu
Zdjęcie: targowisko centralne w Rydze


Targi, bazary, place handlowe – na całym świecie skupiają lokalnych rolników, twórców i sprzedawców. Przyciągają także rzece turystów. Targowisko Centralne w Rydze to miejsce, które odwiedza codziennie tysiące mieszkańców Rygi, ale jest ono także popularnie wśród odwiedzających to miasto podróżników!

Pierwszy raz targowisko to odwiedziłem z ciekawości i od razu zrobiło na mnie wrażenie. Podczas kolejnych wizyt, za każdym razem odkrywałem coś nowego, a o ile tak jak i ja jesteście fanami ciekawych smaku w lokalnym wydaniu to na pewno i Wam się spodoba!

Lokalizacja i godziny otwarcia

Targowisko Centralne w Rydze (Centrāltirgus) zlokalizowane jest praktycznie w samym centrum miasta. Od Starego Miasta dzieli Was kilkuminutowy spacer. Tuż obok targu znajdują się dworzec autobusowy i kolejowy. Jadąc autobusem miejskim z lotniska do centrum będzie targowisko mijać i możecie właśnie przy nim rozpocząć przygodę ze stolicą Łotwy. Ja tak zrobiłem i był to dobry pomysł.

Teren targowiska ograniczony jest z jednej strony kanałem z wodą (Pilsētas kanāls), a w drugą ciągnie się do ulicy Pūpolu iela. Spory parking znajduje się za targowiskiem, tuż nad Dźwiną, ale uważajcie na remonty i zmiany w organizacji ruchu. Być może skończą się one szybko, ale podczas mojej wizyty okolice targu był dość mocno rozkopane.

Poszczególne sekcje różnią się o ile chodzi o godziny otwarcia:

Pawilon mięsny
Poniedziałek – Niedziela 7.00-18.00
Niedziela 7.00-17.00

Pawilon warzywniczy, rybny, nabiałowy i gastronomiczny
Poniedziałek – Sobota 7.30-18.00
Niedziela 7.30-17.00

Farmers’ Market
(Gaiziņa str., Spīķeru str., Pūpolu str.)
Sprzedaż z samochodów: Poniedziałek – Niedziela 17.00-7.30
Sprzedaż ze stoisk: Poniedziałek – Niedziela 0.00-24.00

Nocny targ kwiatowy
(Pūpolu str.)
Poniedziałek – Niedziela 19.00-7.00

Targowisko centralne w Rydze i jego historia

Historia tego miejsca sięga 1930 roku. Co ciekawe, do jego budowy użyto części hangarów, w których garażowane były niemieckie sterowce. Hangary te stały pod miejscowością Lipawa (baza wojskowa Vaiņode). Do Rygi przetransportowane one zostały w 1926 roku. Po czterech latach udało się ukończyć projekt, którym kierował Pāvils Dreijmanis. Podczas przeprowadzki zdecydowano o zmodyfikowaniu oryginalnej konstrukcji hangarów ponieważ w swojej oryginalnej formie były one trudne do ogrzania.

Targowisko jest częścią historycznego centrum Rygi i z racji tego wpisane jest na listę światowego Dziedzictwa UNESCO.

Targowisko dzisiaj

Dzisiaj Targowisko Centralne w Rydze to pięć hal targowych. Mają one po 240 metrów długości, 42-46 metrów szerokości i 35-38 metrów wysokości. Targ ten to jednak nie tylko wspomniane hale. W jego skład wchodzą budynki dawnych magazynów, plac targowy oraz stoiska zewnętrzne. Właścicielem targowiska jest Miasto Ryga.

Szacuje się, iż na targowisku znajduje się około 3000 stoisk. Ich profil jest zróżnicowany, ale o tym przeczytacie za chwilę. W chwili otwarcia, było to największe targowisko w Europie. Dzisiaj przez cały czas jest to liczące się w rankingach miejsce.

Dopiero po powrocie do Polski odnalazłem informację, iż na stronie targowiska można zamówić wycieczkę po nim. Według oferty podczas zwiedzania poznacie historię miejsca, zejdziecie do piwnic i na platformę widokową.

Moje wizyty na Targowisku miały miejsce w godzinach porannych i popołudniowych i mogę Wam zdradzić, iż każda pora dnia jest dobra! Planując wizytę w Rydze, możecie bez problemu wpisać wizytę na targu o dowolnej godzinie w ciagu dnia.

Co kupicie?

Na targ przybywamy najczęściej, aby coś kupić. Targowisko Centralne w Rydze również pełni przede wszystkim funkcję handlową. Znajdujące się na nim stoiska możemy podzielić na te położone w halach, które przed chwilą opisałem oraz na zewnątrz. Możemy w sumie wyróżnić jeszcze trzecią kategorię – stoiska na zewnątrz, ae takie, które nie są regularnymi straganami, a raczej miejscem, gdzie starsi ludzie mogą zaoferować swoje wyroby czy plony.

Podczas mojej wizyty królowały na stoiskach truskawki i nowalijki. Z tego, co udało mi się dowiedzieć od znajomych to oferta zmienia się wraz z sezonami. Pojawiają grzyby, owoce sezonowe, dynie i inne produkty związane bezpośrednio z porami roku.

Targ ten to miejsce idealne na zakupy warzywno-owocowe. Ogromna ilość stoisk oferuje ten asortyment i jest w czym wybierać. Znajdziecie tutaj zarówno produkty lokalne jak i importowane. Na bazarze tym znajdziecie duży wybór mięsa oraz ryb i owoców morza, a na każdego fana serów i produktów nabiałowych czeka także sporo propozycji.

Jak przystało na porządne targowisko, tak i tutaj znajdziecie również coś do zjedzenia „na ciepło”. Możecie znaleźć przekąski z różnych stron świata. Czekają na was pierogi, czeburieki, ale też burger czy pizza.

Na Targowisku Centralnym znajdzie także sporo ciekawostek. Oprócz produktów lokalnych takich jak łotewskie sery czy pieczywo, możecie znaleźć także stoiska, które oferują akcesoria do saunowania. Czekają na nich specjalne czapki czy też różnego rodzaju wiązanki gałązek.

Osobne miejsce zajmują na targu kiszonki. o ile lubicie tego typu przyjemności to będziecie mieli w czym wybierać, kapusta, ogórki, marchewka czosnek, fasola, ale też np. jabłka! Koniecznie spróbujcie.

Pomiędzy stoiskami trafić możecie na rękodzieło i pamiątki, nie jest ich dużo, ale coś na pewno znajdziecie.

Warto odwiedzić?

Zdecydowanie warto odwiedzić Targowisko Centralne w Rydze! Dlaczego? Powodów jest sporo. Pierwszym jest jego rozmiar i duże wrażenie, które robi. Drugim różnorodność produktów, spośród których wiele jest lokalnych, aż wreszcie trzecim jest różnorodność i wielokulturowość, której na bazarze zaznacie.

Jeżeli podczas Waszego pobytu w Rydze potrzebujecie zrobić zakupy czy też wyposażyć się w przekąski na dalsze zwiedzanie, a może coś zjeść, aby nabrać sił to jest to miejsce dla Was!

Idź do oryginalnego materiału