Pajączki na nogach to częsta przypadłość. Nie tylko wpływa to na naszą prezencję, ale także ma znaczenie w kwestii zdrowotnej. Warto więc wiedzieć, co przyczynia się do rozwoju pajęczynek, a także jak im zapobiegać oraz co zrobić, gdy już się pojawią. W tym przypadku niezwykle pomocna będzie pewna apteczna maść.
Co przyczynia się do powstawania pajączków na nogach? Oto najczęstsze czynniki
Pajęczynki naczyniowe, pojawiające się na nogach zwykle mają kolor fioletowy lub jasnoczerwony. Ich obecność nie jest jedynie problemem estetycznym, ale także często wskazuje ona na rozwijające się choroby naczyń żylnych.
Do czynników, które przyczyniają się do rozwoju lub przyspieszają pojawianie się pajączków na kończynach dolnych, zaliczamy między innymi:
- nieodpowiednią dietę,
- zaburzenia hormonalne,
- nadwagę i otyłość,
- używki,
- siedzenie z zakładaniem nogi na nogę,
- noszenie zbyt ciasnego obuwia lub butów na wysokim obcasie,
- operacje nóg,
- długotrwałe przebywanie w jednej pozycji,
- przegrzewanie nóg,
- małą aktywność fizyczną,
- czynniki genetyczne,
- przebyte urazy.
Czytaj również: Tak sprawdzisz jakość kupowanej herbaty. Wystarczy letnia woda
Co zrobić, aby zmniejszyć widoczność pajączków? Ten produkt warto mieć pod ręką
Wiedząc już, co przyczynia się do powstawania pajączków, warto także znać sposoby, co zrobić, by zredukować ich widoczność. Polecanym i prostym domowym sposobem są zimne kąpiele dla nóg. Dzięki nim poprawia się krążenie, co pozwala wzmocnić naczynia krwionośne. Warto także regularnie wykonywać masaże, kierując się w stronę serca.
Oprócz tego skuteczną metodą jest sięgnięcie po pewną maść, którą bez problemu znajdziemy w każdej aptece. Mowa o maści zawierającej wyciąg z arniki. Kosztuje ona około 20 złotych i przynosi widoczne efekty. Stosowanie jej systematycznie zgodnie z zaleceniami, pozwala skutecznie zredukować pajączki na nogach.
Wynika to z tego, iż maść z arniki wzmacnia naczynia krwionośne, a także poprawia krążenie krwi oraz limfy. Równocześnie przyspiesza ona gojenie oraz działa przeciwbólowo. Dzięki tym adekwatnościom świetnie sprawdza się w walce z pajączkami.
Jak zapobiegać pajączkom na nogach? O tym musisz pamiętać
Lepiej oczywiście niż redukować widoczność pajączków, jest im zapobiegać. Warto więc podjąć kilka kroków profilaktycznych, dzięki którym zmniejszymy ryzyko występowania kolejnych zmian. Prostym działaniem, które możemy praktykować jeżeli mamy pracę, która wymaga od nas stania w miejscu przez wiele godzin, jest noszenie specjalnych pończoch uciskowych.
Natomiast osoby pracujące na siedząco, powinny robić sobie regularne przerwy i co jakiś czas wstawać od biurka, robiąc, chociaż kilka kroków po pokoju lub wykonując wspięcia na palce. Oprócz tego unikajmy częstych gorących kąpieli oraz ogólnie przegrzewania nóg. Najlepiej stosować prysznice, podczas których będziemy naprzemiennie puszczać ciepłą i zimną wodę.
Dodatkowo powinniśmy również zadbać o odpowiednią dietę. Ma ona duży wpływ na to, czy na naszych nogach pojawią się pajączki. Należy więc ograniczyć cukier, tłuszcze nasycone i mięso czerwone. Zaleca się natomiast zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3. Możemy je znaleźć m.in. w oleju lnianym czy w tłustych rybach morskich. Co więcej, podstawą naszego jadłospisu powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże warzywa oraz owoce.
Zobacz też:
Polacy nie kupują tych owoców, choć trwa na nie sezon. Doskonale wspierają odporność
Gdzie wyrzucasz zniszczone ozdoby choinkowe? Większość z nas wybiera zły kontener
Tak pozbędziesz się osadu po herbacie. Wystarczy, iż połączysz te 2 składniki