Cellulit, nazywany inaczej pomarańczową skórką, najczęściej pojawia się na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Możemy usunąć nieestetycznie wyglądające grudki i zagłębienia za sprawą borowiny. Najlepiej przygotować z niej kąpiel borowinową. Potrafi zdziałać cuda na ciało.
Kąpiel borowinowa na cellulit i nie tylko - dlaczego warto ją stosować?
Borowina zawiera substancje organiczne tj. kwasy huminowe, białka, enzymy, estrogeny oraz związki bituminowe, które regenerują uszkodzone tkanki. Oprócz tego jest bogata w minerały tj. żelazo, wapń, magnez, krzem, sód, potas.
Cellulit często wynika z zaburzeń mikrokrążenia oraz nagromadzenia toksyn w tkankach. Borowina pobudza przepływ krwi i limfy, co pomaga usuwać nagromadzoną wodę i szkodliwe produkty przemiany materii. W efekcie skóra staje się gładsza i bardziej napięta. To nie wszystko...
Kąpiel w tym składniku nie tylko niweluje pomarańczową skórkę. Taki zabieg przynosi ulgę osobom, które borykają się z różnymi dolegliwościami. Mowa o napięciu ciała czy bólach stawów i mięśni. Pomaga zatem w leczeniu artretyzmu, reumatoidalnego zapalenia stawów, a także w chorobach dermatologicznych tj. trądzik czy łuszczyca.
Kąpiel borowinowa działa również relaksująco na układ nerwowy. Dzięki swoim adekwatnościom niweluje stres, a także skutecznie poprawa nastrój.
Pamiętajmy jednak, iż ten zabieg nie może być stosowany przez wszystkich. Przeciwwskazaniem do jego wykonania są choroby serca, wysokie ciśnienie, aktywne stany zapalne, choroby zakaźne, nowotwory i nadczynność tarczycy. Nie mogą też korzystać z niego kobiety w ciąży.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Owijanie stóp folią aluminiową. Prosty sposób na miękkie i gładkie stopy
Jak zrobić kąpiel borowinową?
Kąpiele borowinowe są niezwykle popularne w salonach SPA, uzdrowiskach i sanatoriach. Możemy jednak przygotować taki zabieg w domu, jednak musimy liczyć się z tym, iż nie będą one tak gęste, jak te wykonane u profesjonalistów.
Żeby przygotować kąpiel na cellulit, musimy wypełnić wannę wodą o temperaturze 37-40 stopni Celsjusza. Następnie dodajemy do niej wspomnianą borowinę - rozpuszczamy wówczas 1 kg pasty lub wlewamy 1 l tej substancji.
Dodatkowo możemy dolać kilka kropel olejku eterycznego o adekwatnościach antycellulitowych. Mowa o grejpfrutowym, pomarańczowym, cytrynowym albo jałowcowym.
W takiej mieszance zanurzamy się na około 20 minut i po tym czasie spłukujemy ciało letnią wodą i delikatnie osuszamy ręcznikiem. Na koniec dajemy sobie chwilę na odpoczynek, ponieważ borowina działa na długo po samym zabiegu, a przecież chcemy wykorzystać w pełni jej adekwatności.
Zobacz też:
Dla suchej skóry nie ma nic lepszego. Kupisz w każdej aptece i nie pożałujesz
To imię kojarzy się z gwiazdą PRL-u. Ma piękne znaczenie, a rodzice o nim nie zapominają
"Pelikany" to zmora wielu kobiet. Poświęć 5 minut dziennie, a pozbędziesz się ich w kilka tygodni