Chociaż Zakopane uzyskało prawa miejskie w 1933 roku, historia miasta sięga XVII wieku. Tereny te były wówczas miejscem wypasu owiec, a końcówka "-kopane" w nazwie oznacza właśnie tereny przekopane dla celów gospodarczych. Pierwsi mieszkańcy założyli tutaj osadę, która z czasem się zaczęła się rozrastać i urbanizować.
REKLAMA
Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!
Jak wyglądało życie zakopiańskich górali w XIX wieku? Zima była czasem odpoczynku
Górale, którzy osiedlili się na tych terenach, musieli dostosować się do warunków, gdyż Zakopane to najwyżej położone miasto w Polsce. Na przełomie XIX i XX wieku wiedli skromne życie. Zajmowali się wypasem owiec, obróbką drewna i gospodarką, a rytm życia wyznaczały pory roku. Hodowano kozy, krowy i konie, które czasami jadły lepiej niż ludzie, ponieważ to one dawały mieszkańcom pożywienie i pomagały w trudnej pracy w polu.
Zobacz też: Turyści omijali ten kraj szerokim łukiem. Teraz odwiedzają go miliony. Dolecimy tam Ryanairem
Górale z Zakopanego Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kobiety w tamtych czasach zajmowały się lżejszymi pracami jak przędzenie, haftowanie czy darcie pierza, a także dbały o obejście. Zima była dla górali okresem odpoczynku przed wiosną i kolejnym rokiem ciężkiej pracy. Wtedy kwitło życie towarzyskie. Popularne były sąsiedzkie spotkania i zabawy taneczne przy góralskiej muzyce.
Kiedy Zakopane stało się popularne? Turystyka rozwijała się powoli
W 1895 roku została uruchomiona linia kolejowa do Tatrzańskiej Łomnicy, a kilka lat później ruszył pierwszy pociąg z Krakowa do Zakopanego. Turystyka jednak wciąż nie była rozwinięta. Pod Giewont przyjeżdżali głównie fani wspinaczki wysokogórskiej i narciarze. W 1909 roku utworzono Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, wyznaczono też wiele szlaków, którymi spacerujemy do dziś. W 1925 roku otwarto skocznię narciarską - Wielką Krokiew.
Zakopane kiedyś Narodowe Archiwum Cyfrowe
Przyjezdnych było coraz więcej, a górale odkryli, iż turystyka może być kluczem do rozwoju miasta. Zakopane stało się modne. Przyjeżdżali do niego artyści i sportowcy. Powstawało też coraz więcej obiektów noclegowych i schronisk. W PRL-u było jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez Polaków i w gruncie rzeczy tak pozostało do dzisiaj. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.