Małych wsi w Polsce nie brakuje i znajdziemy je praktycznie w każdym województwie. Niektóre są szczególnie wyjątkowe, bowiem zamieszkane są przez niezwykle małą liczbę mieszkańców. Tak też jest w przypadku Dąbrowy, w której w pewnym momencie zaludniony był tylko jeden z domów. Sprawdź, ile w tej chwili jest tam mieszkańców i jak wygląda życie w najmniejszej wsi w Polsce.
Najmniejsza wieś w Polsce. Ile liczy mieszkańców?
Wieś Dąbrowa położona jest w województwie lubelskim, w gminie Mircze. Znajduje się ona w pobliżu Zamościa oraz Hrubieszowa. Jednak jest ona często określana jako opuszczona miejscowość lub wieś widmo, ze względu na nietypowo niską liczbę mieszkańców.
Od lat nieprzerwanie we wsi mieszkają dwie osoby, które wiernie realizowane są na swoim miejscu i są stałymi mieszkańcami. Jest to były sołtys - Marian Kołtunicki oraz jego żona - Zofia. Dawniej wraz z nimi mieszkały jeszcze ich dwie córki, jednak wyprowadziły się one do większych miast.
w tej chwili według danych strony polskawliczbach.pl, zameldowanych jest tam aktualnie sześciu mieszkańców. Jednak należy pamiętać, iż mimo wszystko nie oznacza to, iż dokładnie tyle osób zamieszkuje tereny wsi. Ciekawostką jest również to, iż pan Marian nie pełni już roli sołtysa, ponieważ postanowił nie kandydować w ostatnich wyborach i tym samym zakończyć swoją kadencję.
Czytaj również: Łatwe szlaki górskie na jesień. Idealne dla początkujących
Jak aktualnie wygląda życie na wsi?
Aktualnie wieś Dąbrowa jest opustoszała i sprawia wrażenie niezamieszkanej. Dawniej jednak liczyła sobie ona choćby kilkudziesięciu mieszkańców i w swoich najlepszych czasach tętniła życiem. Dziś jednak lokatorzy wsi skarżą się na fakt, iż nie mają się choćby do kogo odezwać i częściej mogą usłyszeć kumkanie żab niż ludzki głos.
Sprawia to wszystko, iż patrząc na wieś, odnosi się wrażenie, iż czas zatrzymał się tam w miejscu. Efektu dopełnia widok wiele pustych domów. Odwiedzając to miejsce, musimy się nastawić na brak jakichkolwiek atrakcji turystycznych.
Jednak chcąc zobaczyć najmniejszą wieś w Polsce, możemy zaplanować swoją wycieczkę tak, aby odwiedzić również pobliski Hrubieszów. Jest to najdalej wysunięte na wschód miasto w Polsce, w którym możemy zobaczyć m.in. trzynastokopułową cerkiew prawosławną pw. Wniebowzięcia NMP czy najstarszy podominikański kościół pw. św. Mikołaja, a także barokową plebanię.
Zobacz też:
Bieszczady z nową atrakcją turystyczną. Turyści widzą ją po raz pierwszy
Malownicze uzdrowisko piękniejsze niż Rabka. Idealny wybór na jesienny wyjazd dla seniorów
Wielkie obniżki w biurach podróży. To wcale nie last minute