Strój kąpielowy zwykle kupuje się na kilka sezonów. Właśnie dlatego warto poznać najważniejsze zasady dotyczące jego czyszczenia i prania. Sprawdź, jak adekwatnie zadbać o tę część garderoby, aby jak najdłużej zachowała swój kształt, kolor i elastyczność, choćby przy kontakcie z piaskiem, słońcem oraz słoną wodą.
Jak poprawnie prać i suszyć strój kąpielowy?
Zwykły strój kąpielowy można prać w pralce w niskiej temperaturze do 30 stopni, w niewielkiej ilości środków piorących, przy małych obrotach (tę funkcję można całkowicie pominąć). Warto wrzucić go do woreczka bieliźnianego i dorzucić do bębna kilka rzeczy w podobnym kolorze. Po praniu polecamy wypłukanie rzeczy w zimnej wodzie.
Z kolei strój kąpielowy z małymi elementami i ze sznurkami lepiej prać manualnie. Nie namaczamy go jednak długo i staramy się nie trzeć materiału.
Po praniu zarówno ręcznym, jak i w pralce delikatnie odciskamy tkaninę z nadmiaru wody, ale nie wykręcamy jej. Czysty strój kąpielowy wieszamy na suszarce lub rozkładamy go na ręczniku w zacienionym miejscu. Słońce mogłoby spowodować wyblaknięcie materiału.
Pamiętajmy również o tym, aby nie prasować tego materiału, ponieważ wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zniszczymy jego fakturę i barwę.
Przed przystąpieniem do prania i suszenia warto zapoznać się z metką. To właśnie na niej znajdziemy najważniejsze informacje, które pomogą odpowiednio zadbać o strój kąpielowy.
Domowy sposób na wyczyszczenie stroju kąpielowego z piasku
Po przyjściu z plaży strój kąpielowy jest cały w piasku. Czasem wystarczy przepłukać go w zimnej wodzie lub lekko wytrzepać, żeby pozbyć się drobinek. Problem zaczyna się w momencie, gdy powchodziły blisko szwów.
Z pomocą przychodzi domowy sposób z zastosowaniem suszarki. Piasek zejdzie z tkaniny, jeżeli potraktujemy ją mocnym, zimnym nawiewem z tego łazienkowego sprzętu.
Podobnie zadziała odkurzacz. W mig wciągniemy nim piasek ze stroju kąpielowego. Należy jednak pamiętać, żeby później wyczyścić materiał w miejscu jego zetknięcia z końcówką rury.
Zobacz też:
Tu warto się wybrać na grzyby na Warmii. Zatrzęsienie kurek
Cebula ciemnieje w kontakcie z niejadalnymi grzybami? Tak rozpoznasz trujące okazy
Dobrze wpływają na wzrok i opóźniają proces starzenia się. Jedź, póki trwa sezon