Aby pranie zawsze sprawiało wrażenie świeżego, warto nieco zadbać o swoją pralkę. Wiele osób nie zwraca uwagi na wygląd tak zwanego kołnierza, w którym zagnieżdża się brud, co z czasem skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Warto zatem regularnie sprawdzać to miejsce, jednakże choćby to może nie wystarczyć. W wielu przypadkach problemem jest także zanieczyszczona przegródka na proszek oraz przewody. Wtedy sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana.
REKLAMA
Zobacz wideo Zafarbowane ubrania? Weź z kuchni liść laurowy!
Jak wyczyścić pralkę? Najpierw należy zająć się kołnierzem
W sklepach można kupić różnego rodzaju produkty służące do czyszczenia pralek, jednakże zwykle są to stosunkowo drogie środki chemiczne. W przypadku brudnego kołnierza warto zatem spróbować stworzyć domowy roztwór z soku z cytryny oraz octu. Wystarczy wymieszać je ze sobą w proporcji 1:1 i użyć niczym klasycznego płynu do czyszczenia. Zarówno cytryna, jak i ocet pomagają nie tylko w pozbyciu się brudu, ale przede wszystkim unicestwiają niepożądanych zapach. Zarazki oraz grzyb dość gwałtownie pojawiają się także w przegródce na proszek. Jest tam ciemno i wilgotno, co daje idealne warunki do ich rozwoju. Ponadto jest to miejsce, które może być rzadko czyszczone ze względu na utrudniony dostęp. Aby uniknąć szorowania, warto również sięgnąć po produkty, których zwykle używa się w kuchni i są dostępny w niemalże każdym sklepie spożywczym. W tym przypadku chodzi o sodę oczyszczoną, która jest znana ze swej wielofunkcyjności oraz wspomniany wcześniej ocet. Jak zatem dokonać niemożliwego? Tutaj nie ma mowy o żadnych skomplikowanych procesach.
Czym wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała? Tak zadbasz też o komorę na proszek
Jak podaje serwis Ofeminin, należy wsypać 1/2 szklanki sody oczyszczonej do przegródki, w której zwykle umieszczamy proszek lub płyn do prania. 1/2 szklanki octu trzeba zaś wlać do komory na płyn do płukania. W kolejnym etapie ustawiamy program na najniższą możliwą temperaturę. Gdy "pranie" dobiegnie końca, otwieramy drzwiczki oraz przegródkę i pozostawiamy do wyschnięcia. W ten sposób jesteśmy w stanie nie tylko pozbyć się zaschniętych plam, ale także w pewien sposób zdezynfekować nasze urządzenie.
Zobacz też: Wsyp do skarpety i połóż na parapecie. Problem "spoconych okien" zniknie już następnego dnia
Według niektórych satysfakcjonujący efekt daje również wlanie do przegródki na proszek miętowego płynu do płukania ust. Wówczas należy jednak wybrać co najmniej półgodzinny program w wysokiej temperaturze. Wspomnianą wcześniej sodę oraz ocet można także umieścić bezpośrednio w bębnie, jednakże wtedy komora na detergenty zostanie pominięta, a brzydki zapach wciąż może się utrzymywać.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.