Szybki sos holenderski od Plate by Kate. Przepis na niepowtarzalny smak. Zrobisz go w minutę

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Kasia Nowicka


Myślicie, iż trudno zrobić samemu sos holenderski? Tak mówią, ale to nieprawda. Mam dla was sprawdzony sposób na szybki sos holenderski, który zawsze się udaje. Podkreśli smak szparagów, młodych, gotowanych warzyw czy karczochów. Idealny do jajek, równie dobrze smakuje z wędzonym łososiem. Klasyczny, delikatny i pyszny - pisze blogerka Plate By Kate, czyli Kasia Nowicka i poleca przepis na ekspresowy sos holenderski.

Sos holenderski - przepis na Wielkanoc

Liczba porcji: 1 słoik.
Czas przygotowania: 1 minuta.
Stopień trudności: łatwy.

Składniki

  • 3 żółtka duże (L),
  • 100 g masła,
  • 1 łyżka soku z cytryny,
  • 1/3 łyżeczki soli.

Jak zrobić błyskawiczny sos holenderski?

Przygotowanie

  1. Żółtka, sok z cytryny włóż do słoika z szeroką szyjką.
  2. W małym rondelku rozpuść masło. Ostudź do temperatury pokojowej.
  3. Do słoika włóż blender i dokładnie zmiksuj żółtka z sokiem z cytryny i solą.
  4. Cały czas miksując powoli wlewaj roztopione masło. Miksuj kilka sekund aż sos zgęstnieje.

Zobacz w naszej galerii jak zrobić sos holenderski

Przygotowanie w wersji ekspresowej zajmuje nie więcej niż minutę. Szybko? Tak, ale co najważniejsze - nasz „holender” na pewno się nie zwarzy. Sekret tkwi w technice. Potrzebujesz blendera manualnego i słoika o średnicy zbliżonej do średnicy blendera. Naczynie nie powinno być zbyt szerokie – sos trzeba zmiksować błyskawicznie, poruszając blenderem w górę i w dół a nie na boki.

Sos holenderski w kuchni

Bez niego nie ma kuchni francuskiej. Choć nazwa sugeruje zupełnie inne pochodzenie. To właśnie Holendrzy przywieźli recepturę sosu nad Sekwanę. Podawano go na holenderskim dworze królewskim i to w holenderskiej książce kucharskiej z XVI wieku można znaleźć pierwsze wzmianki o słynnym sosie.

Francuzom, którzy zdecydowanie wiedzą, co w kuchni jest dobre, sos holenderski zasmakował do tego stopnia, iż wszedł do kanonu kulinarnej sztuki. Przepis na „szparagi z pachnącym sosem” w swojej książce kucharskiej w 1651 roku zamieścił francuski mistrz kuchni François de La Varenne. Znalazło się w niej wiele znanych i lubianych od średniowiecza receptur, a to oznacza, iż sos holenderski może być znacznie starszy, niż się wydaje.

Majonez domowej roboty. Przepis poleca Plate by Kate

Do świątecznych sałatek warto dodać domowy majonez. Taki sos urozmaici też smak kanapek. Jego przygotowanie nie jest bardzo trudne, a pyszny, delikatny i kremowy smak z pewnością wynagrodzi nam cały…

Pyszny „holender” w wersji klasycznej

Historia sosu jest długa i tajemnicza, lista potrzebnych składników – wręcz przeciwnie. Najważniejsze są świeże żółtka i dobrej jakości masło. choćby nie myślcie o margarynie albo miksie tłuszczów udających masło. Do tego sok z cytryny, sól i pieprz.

Sposobów na zrobienie „holendra” jest tyle, ilu kucharzy. W wersji klasycznej żółtka wolno ubijamy z klarowanym masłem, jednocześnie podgrzewając sos w kąpieli wodnej. To nie lada sztuka. I w dodatku - ryzykowna. Sos łatwo się warzy i zamiast aksamitnego dodatku nie raz miałam w garnuszku maślano-jajeczną zupę. Na szczęście są inne sposoby – mój ekspresowy sos holenderski.

PS. jeżeli szukasz ciekawych pomysłów na co dzień i od święta, zapraszam na bloga Plate By Kate. Możesz też polubić stronę na na Facebooku i zaobserwować profil

Szybki sos holenderski od Plate by Kate. Przepis na niepowta...

+5 Zobacz galerię

Zobacz też inne tematy ze Strony Kuchni:

Idź do oryginalnego materiału