Szlakiem sanktuariów u Matki Bożej Pocieszenia z Czermnej

rdn.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Szlakiem sanktuariów u Matki Bożej Pocieszenia z Czermnej


Do czasu konserwacji obrazu przypuszczano, iż obraz Matki Bożej Pocieszenia z Czermnej pochodzi z przełomu XVII/XVIII wieku i według tradycji został przywieziony z Niemiec lub Czech. Obraz przedstawiał stojącą na księżycu Matkę Boską w całej postaci, z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce i z berłem prawej. Maryja ubrana była w drewnianą sukienkę, złoconą i srebrzoną, oraz taką samą koronę.

Jak mówi proboszcz parafii ks. Stanisław Madeja prace konserwatorskie doprowadziły do przełomowych odkryć i odsłoniły więcej prawdy o tym zadziwiającym i wspaniałym dziele

– Po zdjęciu drewnianych ozdób i dwukrotnego przemalowania okazało się, iż ten obraz jest 200 lat starszy. Pochodzi prawdopodobnie z pierwszych dziesięcioleci XVI wieku. Komisja zgodnie uznała, iż odsłonięcie całości oryginalnej warstwy malarskiej tegoż obrazu będzie korzystne zarówno dla sanktuarium w Czermnej jak i dziejów sztuki kościelnej w Polsce, ponieważ przesuwa datowanie obrazu z końca wieku XVII na połowę wieku XVI co równocześnie jest świadectwem dawności kultu Matki Bożej w tej naszej parafii.

Na audycje na antenie radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz „Święte, piękne i nasze. Szlakiem sanktuariów diecezjalnych” zapraszamy w każdą sobotę o 17.

Idź do oryginalnego materiału