Szlak Drewnianych Arbuzów to trasa idealna dla najmłodszych turystów. Czeka tu na nich wiele niespodzianek, które sprawią, iż dzieci ciężko będzie namówić na powrót do domu! Drogę najmłodszym wyznaczają tu tytułowe arbuzy. Brzmi ciekawie? To ruszajmy razem na górski spacer!


Szlak Drewnianych Arbuzów znajduje się w Górach Sowich, niedaleko Ludwikowic Kłodzkich. Jest częścią 15-kilometrowej trasy zwanej Szlakiem Sowich Ławek (więcej o tym szlaku piszemy we wpisie: Szlak Sowich Ławek – niezwykły szlak w Górach Sowich). Szlak Drewnianych Arbuzów ma formę pętli o długości ok. 600 metrów. Trzeba, jednak doliczyć do tej odległości co najmniej 1 km na dojście (w jedną stronę).


Szlak Drewnianych Arbuzów – dojazd i parking
Dotarcie na Szlak Drewnianych Arbuzów może być nie lada wyzwaniem. Najprostszym wariantem jest pozostawienie samochodu w okolicach dworca PKP w Ludwikowicach Kłodzkich (albo dojazd pociągiem z Kłodzka lub z Wałbrzycha) i podążanie trasą Szlaku Sowich Ławek. Początkowo wiedzie ona wzdłuż torów w kierunku zachodnim. Do Szlaku Drewnianych Arbuzów dotrzecie po nieco ponad 1-kilometrowym spacerze.

Bliżej na Szlak Drewnianych Arbuzów będziecie mieli, jeżeli samochód zaparkujecie tuż obok Muzeum Ziemi Sowiogórskiej (mieści się w byłym kościele ewangelickim) w Ludwikowicach Kłodzkich. Następnie ulicą długą skierujecie się w kierunku Głuszycy i po 150 metrach skręcić w prawo w pierwszą możliwą uliczkę. Kolejno przejdziecie pod torami i w ten sposób znajdziecie się na Szlaku Sowich Ławek. Skręćcie w lewo i po ok. 200 metrach skręćcie w prawo. Delikatne podejście pod górę i po 5 minutach meldujecie się na Szlaku Drewnianych Arbuzów.
Szlak Drewnianych Arbuzów – trasa i przebieg
Szlak Drewnianych Arbuzów zaczyna się przy ławce oznaczonej numerem 1. Leży ona na Szlaku Sowich Ławek. Ma on zaledwie 600 metrów długości i zatacza pętlę. Choć jest stosunkowo krótki, to powiemy Wam, iż na tak niewielkim fragmencie dzieje się bardzo dużo! Po pierwsze koniecznie należy poszukać ukrytych w leśnej dziczy kolejnych drewnianych arbuzów. To właśnie one wskazują nam drogę! Nasza Tosia miała przy tym ogromną frajdę! Poza tym na drzewach czekają na nas liczne zagadki. “Jaką wysokość ma Wielka Sowa?”; “Kogo żoną jest łania?”, “Czy salamandra plamista jest gadem czy płazem?” itp. Odpowiedzi na nie szukajcie po drugich stronach drzew!




Przy pierwszej ławce poszukajcie także zeszytu. Możecie w nim napisać “złote myśli” i w ten sposób podziękować za przygotowanie tego wspaniałego szlaku. Może stworzycie jakiś interesujący obrazek? Co moglibyście narysować? Zeszyt znajduje się w jednej ze skrzyneczek. W drugiej skrzyneczce znajdziecie pieczątkę. Można ją przybić do specjalnej książeczki, dedykowanej dla osób przechodzących Szlak Sowich Ławek. Przy każdej z ławek (a jest ich siedem) znajdziecie inną pieczątkę! Oczywiście pieczątkę możecie także przybić do swojego zeszytu, w którym zbieracie tego typu pamiątki z górskich szlaków!




Sowie Kino, Sowi Teatr…
Wędrując Szlakiem Drewnianych Arbuzów odszukajcie również Sowiego Kina, które przeniesie Was na piękne szlaki Gór Sowich. Jest także Sowi Teatr, który został zbudowany z… kasztanów! (Sowi Teatr niestety został zniszczony i w tej chwili czeka na odbudowę). Możemy ponadto zajrzeć do Sowich Dziupli, a podczas naszej wizyty (w okresie okołoświątecznym) na szlaku była również choinka ubrana w ozdoby z motywami oczywiście “sowimi”. Wśród drzew odszukajcie ponadto Kolorowe Domki oraz Siedem Kredek. Może uda Wam się coś nimi pomalować? Na szlaku pojawiają się także co chwilę nowe atrakcje. Może uda Wam się odnaleźć coś, czego my nie widzieliśmy? Cały szlak jest fantastyczną motywacją do wędrówki dla najmłodszych. Marsz od arbuza do arbuza wraz z pozostałymi atrakcjami to fantastyczna zabawa.




Łączka Zajączka Mechutka
Fantastycznym miejscem na Szlaku Drewnianych Arbuzów jest Łączka Zajączka Mechutka. Tytułowy zajączek chowa się w dziupli w drzewie zza sporą ilością mchu. Jak się domyślacie on sam również stworzony jest z mchu. Tuż obok kryjówki zajączka jest także ławeczka dziadeczka. Jest ona idealna do tego, by odpocząć po trudach szlaku. Może jakiś piknik? Byłoby to idealne zakończenie przejścia tego szlaku:)



Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!