Szkocja – podróż śladami Serialu Outlander [36 miejsc!]

wieczniewolni.pl 4 miesięcy temu

Outlander to popularny serial, którego akcja toczy się w Szkocji. Dla fanów serialu zebraliśmy kilkadziesiąt miejscówek, w których nagrywano ujęcia do Outlander. Na liście znajdziesz niesamowite parki, majestatyczne pałace i zamki a także mniej znane lokalizacje, które warto odwiedzić, zwłaszcza jeżeli historia głównych bohaterów jest Ci dobrze znana. Mamy nadzieję, iż z pomocą naszego poradnika uda Ci się zaplanować swoją wymarzoną podróż do Szkocji śladami Claire i Jamiego.

Zapraszamy do wpisu!

O czym jest seria Outlander?

Outlander to serial telewizyjny oparty na powieściach historycznych autorstwa Diany Gabaldon. Główne role grają Caitriona Balfe jako Claire Beauchamp Randall Fraser oraz Sam Heughan jako Jamie Fraser.

Akcja serialu toczy się w latach 1946-1968 i 1743-1745 i opowiada historię Claire, która zostaje przeniesiona w czasie z współczesnej Szkocji do XVIII wieku, gdzie poznaje Jamiego. Outlander opowiada o ich przygodach w czasie historycznych wydarzeń, takich jak wojna o niepodległość szkocką i walka o niepodległość Ameryki.

Gdzie kręcono Outlander? Wiele ujęć powstało na terenie Szkocji. Widzowie mają okazję podziwiać niesamowite szkockie krajobrazy, pałace, zamki i wiele ciekawych miejsc, o których za chwilę przeczytasz.

Miejsca z serialu Outlander – podróż do Szkocji

Marzy Ci się Szkocja śladami serialu Outlander?

Glen Coe – wstęp do serialu

Glen Coe to słynna na całym świecie miejscówka z potężnymi górami, wodospadem, rzeką i dziką przyrodą, którą można zobaczyć we wstępie do serialu Outlander. Większość turystów, która wybiera się w podróż do Szkocji pojawia się w tej okolicy. Nie ma się co dziwić, takie widoki robią ogromne wrażenie!

Dowiedz się więcej – Glen Coe Szkocja – najpiękniejszy region w Szkocji

Doune Castle (Castle Leoch)

Doune Castle to jedna z najważniejszych miejscówek z serialu. Fanom Outlandera miejsce to znane jest pod nazwą Castle Leoch – dom Columa MacKenziego i jego klanu w epizodach z XVIII wieku. Występuje on również w odcinku z XX wieku, w którym Claire i Frank odwiedzają ruiny podczas jednodniowej wycieczki.

Oczywiście okolica zamku została odpowiednio udekorowana tak aby jak najlepiej oddać osiemnastowieczny klimat. Trzeba przyznać, iż twórcy serialu spisali się na medal.

Dowiedz się więcej – Doune Castle – zamek z serialu Outlander i Gra o Tron

Doune Castle posłużył również jako fasada zamku Winterfell należącego do rodziny Starków w serialu Gra o Tron
Doune Castle w serialu Outlander. Źródło: outlander.fandom.com

Midhope Castle (Lallybroch)

Lallybroch, znane również jako Broch Tuarach, to mała posiadłość należąca do Briana i Ellen Fraserów, której własność przeszła na Jamiego Frasera po śmierci ojca. Lallybroch obsługuje około sześćdziesięciu gospodarstw, a także małą wioskę Broch Mordha. Rzeczywista nazwa tego miejsca to Mindhope Castle.

Mindhope Castle w serialu Outlander. Źródło: outlander.fandom.com

Aberdour Castle (Sainte Anne de Beaupré Monastery)

XII-wieczny zamek Aberdour „zagrał” w serialu jako fikcyjny klasztor – Sainte Anne de Beaupré Monastery, do którego Claire i Murtagh zabrali Jamiego po wyjściu z więzienia. Położony na wybrzeżu w hrabstwie Fife zamek był niegdyś luksusowym renesansowym domem. Jest to również jednym z najstarszych stojących do dnia dzisiejszego murowanych zamków w Szkocji.

Dowiedz się więcej – Aberdour Castle – jeden z najstarszych zamków w Szkocji

Zamek Aberdour w 1924 roku został przekazany pod opiekę Historic Scotland i aktualnie dostępny jest dla zwiedzających.

Culross (Cransemuir)

Malownicza wioska Culross została pokazana jako Cranesmuir w serialu Outlander. Znajdował się tam dom Geillis Duncana, a obszar za pałacem Culross to miejsce, w którym kręcono ogród ziołowy Claire w Castle Leoch.

Miasto było także tłem dla obozowiska jakobitów i prowizorycznych scen szpitalnych w drugim sezonie i podwoiło się jako lokalizacja Balriggan Cottage, gdzie Laoghaire i jej córka Joan mieszkali w okresie czwartym.

Zrujnowany kościół (znany w serialu jako Black Kirk) z pierwszego sezonu znajduje się w odległości krótkiego spaceru od centrum wioski.

Dowiedz się więcej – Miasteczko Culross, Szkocja – klimatyczne miasteczko z serialu Outlander

Culross w XVI i XVII wieku było ośrodkiem przemysłu węglowego. W Culross powstała pierwsza na świecie kopalnia węgla pod powierzchnią morza.
Culross w serialu Outlander. Źródło: outlander.fandom.com

Falkland (Inverness)

Jedna z pierwszych scen serialu rozgrywa się w mieście Falkland, która została wykorzystana do przedstawienia Inverness z lat 40. (w pierwszym sezonie) i lat 60. (w sezonach drugim i czwartym). Hotel Covenanter to serialowy Pensjonat Pani Baird. Sklep z upominkami Fayre Earth to serialowy sklep ze sprzętem i meblami Farrella, a Campbell’s Coffee House and Eatery to kawiarnia Campbell’s.

Falkland w serialu Outlander. Źródło: outlander.fandom.com

Blackness Castle (Fort William)

Ta XV-wieczna forteca znajdująca się nad zatoką Firth of Forth w pobliżu Edynburga znana jest jako serialowe Fort William – siedziba Jacka Randalla. W serialu zamek był miejscem, w którym Jamie Fraser był przetrzymywany i torturowany. W zamku tym także Claire była przetrzymywana.

Dowiedz się więcej – Blackness Castle – jeden z najciekawszych zamków w Szkocji

W swojej historii Blackness Castle pełnił funkcję więzienia i fortecy artylryjnej.

University of Glasgow (Harvard University)

Uniwersytet Glasgow to serialowy Harvard, gdzie Frank wykładał jako profesor i gdzie Brianna odwiedzała go w jego biurze. Jego bogata historia sięga czasów XV wieku. Uczelnia została założona w 1451 roku z inicjatywy Jakuba II – króla Szkocji.

Uniwersytet w Glasgow znalazł się na liście 100 najlepszych uniwersytetów na świecie obok 17 innych brytyjskich uczelni.

Dowiedz się więcej – Uniwersytet w Glasgow – historia, zwiedzanie i ciekawostki

Uniwersytet w Glasgow to perełka szkockiej architektury. Swoim wyglądem przypomina Hogwart.

Stirling University

Uniwersytet położony jest na obrzeżach tętniącego życiem i zabytkowego miasta Stirling. Przejście między budynkami uniwersyteckimi posłużyło jako przejście na lotnisku w Bostonie, gdzie Brianna spotkała Rogera, który przyleciał samolotem ze Szkocji.

Glasgow West End – Dowanhill Street (Boston)

Ta ulica w zachodniej części Glasgow była serialową ulicą w Bostonie (Furey Street) w USA, gdzie Claire i Frank Randall mieszkali z Brianną. Można tam znaleźć wiele imponujących domów i budynków z piaskowca. W trakcie podróży do Szkocji warto wybrać się na spacer po popularnym West Endzie. Jest mnóstwo ciekawych miejscówek, klimatycznych restauracji i spokojnych parków.

Dowiedz się więcej – West End – Glasgow poza utartym szlakiem! Atrakcje!

Glasgow City Chambers i George Square

Miejsce, w którym Frank oświadczył się Claire, znajdowało się na placu George Square w Glasgow, tuż obok Glasgow City Chambers. W trakcie zwiedzania budynku można przespacerować się po największej marmurowej klatce schodowej w Europie Zachodniej. Ta imponująca część została wykonana z włoskiego marmuru Carrara.

Bez wątpienia wizyta w Glasgow City Chambers powinna stać się elementem zwiedzania największego szkockiego miasta.

Dowiedz się więcej – Glasgow City Chambers – jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych budynków w mieście

Pollok Country Park oraz Pollok House

Najpiękniejszy park w Glasgow (naszym zdaniem) posłużył jako tereny otaczające Castle Leoch w pierwszym sezonie serialu. W Pollok Country Parku nagrywane były ujęcia przedstawiające francuską wieś, przez którą bohaterowie podróżowali między Le Havre a Paryżem w drugim sezonie. Ogrody wokół Pollok House to ogrody obok Castle Leoch, gdzie Claire zbiera zioła lecznicze. Na terenie parku nakręcono pojedynek między Jamiem i „Black Jackiem” oraz sceny kiedy Murtagh zatrzymuje dostawę wina Comte’a w lesie.

Najciekawszą atrakcją w Pollok Country Park jest Pollok House czyli XVIII wieczna rezydencja szkockiej rodziny Maxwellów. Wnętrze skrywa w sobie mnóstwo hiszpańskich dzieł sztuki. Pollok Country Park jest także domem dla zdobywających wiele odznaczeń na wystawach krów znanych jako Highland Cattles. Wlochate, rogate krowy są wizytówką Szkocji. Często można je spotkać na pastwiskach przy wejściach na szlaki górskie.

Dowiedz się więcej – Pollok Country Park – najpiękniejszy park w Glasgow

Pollok Country Park w 2007 roku został uznany za najlepszy park w Wielkiej Brytanii a w 2008 roku za najlepszy w Europie.

Devil’s Pulpit (Liar’s Spring)

Devil’s Pulpit pojawia się w pierwszym sezonie Outlander, kiedy Dougal MacKenzie sprawdza uczciwość Claire po tym, jak pije wodę ze strumienia. Miejscówka to zyskała na popularności dzięki serialowi.

Troon

W uroczym nadmorskim miasteczku Troon rozegrała się scena, w której Claire, Jamie i Murtagh przybyli na wybrzeże i weszli na pokład XVII-wiecznego statku, który zabrał naszych bohaterów do Francji.

Dowiedz się więcej – Troon – plaże w Szkocji, weekendowe zwiedzanie

Dunure Harbour i Castle

Mały port w wiosce Dunure w zachodniej część Szkocji wystąpił w serialu jako Ayr Harbor, gdy Claire i Jamie opuszczali Szkocję w pogoni za młodym Ianem. Zamek Dunure w trzecim sezonie posłużył jako Silkie Island. Port pojawił się ponownie w czwartym sezonie, kiedy Brianna i Roger spotkali się ponownie w Wilmington w Północnej Karolinie.

Dysart Harbour

Malowniczy port w Dysart przedstawia w serialu Outlander francuski port Le Havre w latach czterdziestych XVIII wieku. W tym miejscu Jamie i Claire zeszli na ląd w trakcie ucieczki do Francji. Tam też mieścił się magazyn St. Germain’s Warehouse.

Kinloch Rannoch (Craigh na Dun)

Przepiękne okolice Loch Rannoch i Kinloch Rannoch w regionie Highland można zaobserwować w trakcie miesiąca miodowego (po zakończeniu wojny) Claire i Franka.

Craigh na Dun to miejsce, w którym Claire – bohaterka serialu Outlander przeniosła się do XVIII-wiecznej Szkocji. Widzom serialu z pewnością spodobało się piękna sceneria tego miejsca. Oglądając Outlandera Craigh na Dun wydaje się ono być jednym z najpiękniejszych serialowych miejsc.

Dowiedz się więcej – Craigh na Dun – czy miejsce z Outlandera istnieje?

Craigh na Dun w serialu Outlander. Źródło: outlander.fandom.com

Highland Folk Museum

Repliki XVIII-wiecznych szkockich domostw w Highland Folk Museum w Newtonmore wystąpiły w serialu w scenach kiedy Dougal pobierał czynsz (w pierwszym sezonie).

Glencorse Old Kirk

Glencorse Old Kirk to prywatny kościół w pobliżu Edynburga, u podnóża Pentland Hills. Jest to również miejsce, w którym Claire i Jamie wzięli ślub. Piękny park, jezioro i wspaniały ogród sprawią, iż jest to prawdopodobnie najbardziej romantyczne miejsce dla fanów Outlandera. Te klimatyczne miejsce można wynająć i zorganizować własną uroczystość.

Dunkeld House Hotel

Dunkeld House jest otoczony lasem o łącznej powierzchni 280 akrów tu obok Tay Tay – najdłuższej rzeki w Szkocji, która słynie z połowów łososia. Lasy zostały wykorzystane do ujęć Północnej Karoliny, gdzie Jamie, Claire i Ian wyruszyli na poszukiwanie Rogera.

Tibbermore Parish Church

Tibbermore Parish Church pełnił rolę kościoła w Cranesmuir, w którym odbywał się niesławny proces czarownic – Claire i Geillis w pierwszym sezonie Outlandera.

Drummond Castle Gardens

Drummond Castle Gardens to serialowy teren Pałacu Wersalskiego we Francji. Zaprojektowana we włoskim stylu rezydencja w pobliżu Crieff to jeden z najwspanialszych ogrodów w Europie. Nic dziwnego, iż twórcy serialu postanowili nagrać ujęcia serialowego Wersalu w tym pięknym miejscu.

Muiravonside Country Park

Położony między Linlithgow i Falkirk park był tłem dramatycznej bitwy pod Prestonpans. W serialu wystąpił jako brytyjskie obozowisko i angielska wieś. Podróż do Szkocji śladem Outlandera i wizyta w tym miejscu to doskonała okazja na spacer po pięknym, rozległym parku.

Beecraigs Country Park

Położony w pobliżu miasta Linlithgow park o powierzchni ponad 369 hektarów jest doskonałym miejscem do podziwiania szkockiej natury a także powidziwania jeleni szlachetnych oraz bydła rasy Highland. Park pojawił się jako dzicz Karoliny Północnej, przez którą przejeżdżali Jamie i Claire po opuszczeniu River Run.

Calderglen Country Park

W tym uroczym parku położonym 30 minut drogi od Glasgow znajdują się malownicze ścieżki i zabytkowy Torrance House. W serialu Outlander park ten został wykorzystany w trakcie nagrywania scen kiedy Jamie zabrał Willi’ego na polowanie i wyprawę na ryby.

Beaufort Estate (Dean Castle)

Malowniczo położony, w zalesionej dolinie XIV-wieczny zamek znajduje się w Kilmarnock. W serialu Outlander Claire i Jamie odwiedzili Lorda Lovata (który mieszkał w tym zamku), aby przekonać go do wysłania swoich ludzi na pomoc Karolowi Stuartowi.

Bo’ness & Kinneil Railway

Kolej Bo’ness & Kinneil została przekształcona w londyńską stację kolejową z czasów wojny, na której pożegnali się Claire i Frank. W trakcie podróży po Szkocji można zwiedzić zabytkową kolejkę i odwiedzić sąsiednie Muzeum Kolei (Museum of Scottish Railways).

Linlithgow Palace (Wentworth Prison)

Wejście i korytarze tego niezwykłego pałacu służyły jako więzienie Wentworth, w którym przetrzymywany był Jamie. W dawnych czasach miejsce to było ulubioną rezydencją królewską Stewart’ów oraz miejsce narodzin Mary, królowej Szkotów (Mary, Queen of Scots). Aktualnie jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc historycznych w Szkocji.

Loch Katrine

Loch Katrine to miejsce, do którego wyjechali Roger i Brianna, kiedy po raz pierwszy spotkali w Inverness. The Trossachs to region w Szkocji, w którym na odwiedzających czeka mnóstwo jezior, potężne góry a także niekończące się ścieżki wśród najpiękniejszych szkockich krajobrazów. Podróż do Szkocji śladami serialu Outlander to idealny pomysł dla fanów aktywnego spędzania czasu

Dowiedz się więcej – Loch Katrine – ukryta perełka wśród the Trossachs

Loch Katrine otoczone jest pięknymi górami.

Deanston Distillery

Deanston Distiller położona jest w okolicach Parku Narodowego Loch Lomond & The Trossachs – jednego z najpiękniejszych szkockich regionów. Mieści się ona w dawnej przędzalni bawełny. W serialu Outlander stanowiła scenerię magazynu wina kuzyna Jamiego w dokach Le Havre.

Preston Mill

W wiosce East Linton znajduje się malowniczy Preston Mill, jeden z najstarszych działających, napędzanych wodą młynów w Szkocji. Stanowił on miejsce ujęć dla wielu scen z powstań jakobickich.

Gosford House

Ta imponująca rezydencja została zaprojektowana przez Roberta Adama, jednego z największych szkockich architektów. Gosford House to serialowy Pałac Wersalski we Francji (w drugim sezonie) oraz Helwater i Ellesmere (w trzecim sezonie).

Bakehouse Close

W Bakehouse Close, tuż przy Royal Mile w Edynburgu, funkcjonowała drukarnia Jamiego. W tym miejscu Claire ponownie spotkała się z Jamiem po latach rozłąki.

Craigmillar Castle

Ruiny średniowiecznego zamku Craigmillar służyły jako serialowe więzienie Ardsmuir, w którym uwięziono Jamiego w trzecim sezonie. Jest jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Szkocji i bardzo popularne miejsca na mapie Edynburga.

Hopetoun House

Jeden z najwspanialszych zabytków architektury szkockiej, wspaniały Hopetoun House na obrzeżach Edynburga to rezydencja księcia Sandringham (w pierwszym sezonie), posiadłość Hawkins (w drugim sezonie) oraz Ellesmere i stajnie w Helwater (w trzecim sezonie).

Signet Library

Bogate wnętrze Biblioteki Signet na Starym Mieście w Edynburgu zostało przekształcone w Rezydencję Gubernatora na Jamajce. W bibliotece działa prestiżowe towarzystwo Society of Writers to her Majesty’s Signet, którego początki sięgają XV wieku.

Szkocja – podróż śladami Serialu Outlander [MAPA]

Wszystkie miejsca zaznaczyliśmy na mapie tak aby ułatwić Ci planowanie swojej podróży. Korzystając z interaktywnej mapy nie ominiesz żadnego interesującego miejsca.

Udało Ci się odwiedzić miejsca z serialu Outlander? Planujesz aktualne podróż do Szkocji śladami Outlandera? Brakuje jakiegoś miejsca? Daj znać w komentarzu a chętnie uzupełnimy naszą listę!

Jak zorganizować podróż do Szkocji?

Poniższe wpisy pomogą Ci zorganizować podróż do Szkocji śladami serialu Outlander. Zebraliśmy w nich nasze doświadczenia z kilkudziesięciu wyjazdów w najdalsze zakątki tego pięknego kraju.

  • Kiedy warto odwiedzić Szkocję? Pogoda i deszcz w Szkocji
  • Co warto przywieźć ze Szkocji? – pamiątki i upominki!
  • Jak NIE JEŹDZIĆ w ruchu lewostronnym?
  • Czego warto spróbować w Szkocji? Co zjeść w Szkocji?
  • 10 najczęściej zadawanych pytań – podróże po Szkocji
  • Przewodnik po Szkocji
Idź do oryginalnego materiału