Szeroki strumień pomocy dla powodzian od załogi KGHM i spółek Grupy

zmiedzi.pl 7 godzin temu

Pomagają ładować piasek do worków, umacniają wały, przewożą transporty wody butelkowanej i artykułów żywnościowych. Pracownicy i wolontariusze spółki KGHM od początku pomagają mieszkańcom miejscowości dotkniętym powodzią i tym, którzy bronią swojego dobytku przed nadejściem wielkiej wody.

Fala kulminacyjna na Odrze nieuchronnie zbliża się do granic naszego regionu. Według najnowszych doniesień, wielka woda dotrze do nas w ciągu najbliższej doby. Zagrożonych jest wiele miejscowości w gminie Ścinawa i Rudnej oraz w powiecie głogowskim. Od początku, z pomocą dla powodzian ruszyli pracownicy i wolontariusze KGHM oraz spółek z Grupy KGHM. Załoga legnickiej Huty Miedzi przekazała 40 ton piasku, worki oraz sprzęt do ich transportu przy zabezpieczeniu brzegów rzeki Kaczawy. Z kolei pracownicy Zakładu Hydrotechnicznego pomagali przy odpompowaniu wody z terenu Oczyszczalni Ścieków w Złotoryi. Do pracy zaangażowano dwa ciągniki z agregatami pompowymi, które wypompowały ponad 12 basenów olimpijskich i w konsekwencji zabezpieczyły oczyszczalnię ścieków.

We wszystkich oddziałach miedziowej spółki, na kopalniach i hutach, uruchomiono zbiórkę wody butelkowanej, artykułów żywnościowych z długim terminem ważności, chemiczne środki czystości, łopaty, szczotki ulicówki i zamiatacze do usuwania szlamu, a także gumowe kalosze oraz worki na piasek, których udało się jak dotąd zebrać blisko 7 tys. sztuk. Pierwsze transporty z darami już wyruszyły do Kłodzka, a także do OSP w Ścinawie.

Pracownicy KGHM oraz wolontariusze codziennie pracują na wałach przeciwpowodziowych, m.in. w Ścinawie, Chobieni, Radoszycach. Pomagają także pracownicy spółek wchodzących w skład Grupy KGHM. Przypomnijmy, iż Uzdrowiska Kłodzkie przekazały 60 tysięcy litrów wody mineralnej Staropolanka do sztabów kryzysowych w Starostwie Kłodzkim i Bystrzycy oraz jednostek straży pożarnej w Kłodzku, Stroniu Śląskim i Chocieszowie, a także policji w Polanicy. KGHM ZANAM ufundował dla Głogowa 50 ton piasku i tysiąc sztuk worków. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa wysłało do Uzdrowisk Cieplice cztery pompy oraz pracowników, którzy wypompowywali wody popowodziowe. A wrocławski Centrozłom zadeklarował możliwość wykorzystania ciężkiego sprzętu wraz z obsługą.

Pomoc w walce z żywiołem zadeklarowała również Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego, której ratownicy workują piasek wzmacniając wały przeciwpowodziowe na Odrze w Ścinawie. Wcześniej udostępnili specjalistyczną pompę wodną do Ząbkowic Śląskich oraz dwa agregaty prądotwórcze dla gminy Kotla. W pomoc zaangażowani są również pracownicy CBJ, Lubinpexu, Energetyki, Inovy, KGHM Metraco, PMT Linii Kolejowych, Mercus Logistyki, KGHM CUPRUM czy piłkarskiego Zagłębia Lubin.

Idź do oryginalnego materiału