Sypialnia połączona z łazienką

in360.pl 8 lat temu

Żeby połączenie obu tych pomieszczeń ze sobą było możliwe, musi zostać spełnionych kilka istotnych warunków. Przede wszystkim musimy dysponować wystarczająco dużym pomieszczeniem, które zapewni nam komfort codziennego użytkowania. Kolejna kwestią jest wydzielenie w domu drugiej pełnej łazienki, która będzie dostępna dla wszystkich domowników i gości.

http://www.maisonvalentina.net/en/inspiration-and-ideas/wp-content/uploads/2015/07/master-bedroom-bathroom-designs.jpg

Wady i zalety

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale też i wad. Główną zaletą jest niewątpliwie komfort użytkowania. Posiadając łazienkę w sypialni, nie musimy przechodzić do niej przez całe mieszkanie, ponieważ znajduje się tuż obok. Jest to bardzo duża wygoda i funkcjonalność. zwykle po kąpieli kierujemy się do sypialni, a przy takim rozwiązaniu ogranicza nas tylko kilka kroków. Taka aranżacja stwarza nam prywatną strefę intymną, która przeznaczona jest tylko dla nas.

Poza ogromną ilością zalet, takie rozwiązanie ma również swoje minusy. Do wad można zaliczyć chociażby hałas dobiegający zza drzwi, czy też słabą wentylację, która może spowodować wilgotne powietrze docierające do wnętrza.

http://decozilla.com/wp-content/uploads/2014/08/curtained-bathroom.jpg

Wentylacja i ogrzewanie

Sprawna wentylacja, wspomniana już wcześniej jest niezwykle istotną kwestią przy takim rozwiązaniu jak połączenie sypialni z łazienką. Jest to niezwykle ważne z uwagi na to, żeby nie dopuścić do powstania wilgoci, a tym samym pleśni na ścianach w sypialni. Aby uniknąć tego typu sytuacji niezbędny jest odpowiedni system wentylacji, który powinien być dodatkowo wspomagany przez systematyczne wietrzenie. Warto również wziąć pod uwagę to, iż tego rodzaju pomieszczenie będzie dużo trudniejsze do ogrzania, przede wszystkim ze względu na dużo większą powierzchnię. Warto również jeszcze na etapie projektowania pomyśleć o doborze odpowiednich materiałów wykończeniowych.




Materiały wykończeniowe

W części łazienkowej, gdzie znajdzie się wanna oraz inne urządzenia sanitarne, powinny zostać użyte materiały, które będą odporne na wilgoć. Można wybierać spośród wielu dostępnych na rynku materiałów i łączyć je w różnych kombinacjach, żeby uzyskać ciekawe, oryginalne efekty.

Jak połączyć łazienkę z sypialnią?

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań, które są używane podczas łączenia sypialni i łazienki jest pozbycie się ścian pomiędzy nimi i zaaranżowanie wanny w sypialni, co zapewnia wydzielenie strefy do spania oraz do kąpieli. Można również wyburzając ściankę łączącą te dwa pomieszczenia pozostawić naturalny ich podział w postaci ozdobnej futryny lub łuku. To drugie rozwiązanie najczęściej stosuje się w starych domach.

Innym rozwiązaniem, które również bardzo dobrze się sprawdza i może zapewnić dużo większy komfort użytkowania i intymność jest połączenie otwartej przestrzeni łazienki i sypialni, ale na dwóch różnych poziomach.

Bardzo często stosuje się również rozwiązanie takie jak oddzielenie łazienki od sypialni dzięki szyb. Jest to metoda najczęściej stosowana w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać efekt otwartej aczkolwiek odgrodzonej przestrzeni.

Innym sposobem aranżacji takiego wnętrza jest wstawienie wolnostojącej wanny obok łóżka. Taki projekt pozwala na stworzenie przytulnego, ciepłego i funkcjonalnego miejsca. Wolnostojąca wanna będzie tu idealnym dodatkiem i uzupełnieniem tej przestrzeni.

Wystrój wnętrza

Podczas łączenia sypialni z łazienką nie wolno zapomnieć o spójnej stylistyce pomieszczenia. Dzięki dobraniu odpowiednich dodatków pomieszczenie nabierze odpowiedniego charakteru. istotny jest wybór zarówno odpowiedniej armatury, ceramiki, baterii, ale też odpowiednich podłóg, które będą odporne na zalanie czy szyb, które będą odporne na osadzanie kamienia.

Połączenie sypialni z łazienką jest niezwykle oryginalnym pomysłem, który idealnie się prezentuje. Decydując się na tego typu aranżację, należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, a najlepiej skonsultować się z architektem. Pomoc fachowca jest w tym przypadku nieoceniona, ponieważ pomoże on nam wybrać odpowiednie materiały, które zapewnią wysoką jakość wykonania projektu i zapewni wykonanie nie tylko pięknego ale też funkcjonalnego wnętrza.

Idź do oryginalnego materiału