Przetwór z cukinii i buraków - składniki
Apetyczny dodatek do obiadu, urozmaicający choćby najbardziej nudne i powtarzalne danie. Z połączenia kilku łatwo dostępnych składników powstaje przetwór o słodko-kwaśnym smaku, któremu cebula nadaje lekkiej pikanterii. Na liście potrzebnych składników prym wiodą przede wszystkim zielona i dojrzała cukinia oraz okazałe i pełne smaku buraki. Wystarczy kilka kroków, by choćby osoby początkujące w kuchni zaskoczyły najbliższych domowym rarytasem.Reklama
1 kg zielonej cukinii 1 kg buraków 750 g cebuli 1 szklanka cukru 1 szklanka octu 10 proc. 1 szklanka oleju roślinnegosól i pieprz do smaku
Sprawdź: Przepis na zakwas buraczany
Smakowity przepis krok po kroku
Zaczynamy od dokładnego umycia, obrania oraz wydrążenia miąższu cukinii. W kolejnym kroku ścieramy warzywo na tarce o dużych oczkach, umieszczamy w misce i dokładnie solimy.Buraki obieramy, wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy przez ok. 30-35 minut. Po tym czasie wyciągamy je na czysty talerz, pozostawiamy do wystudzenia i również ścieramy na tarce.Obraną z łupiny cebulę kroimy w drobną kostkę, solimy i pozostawiamy na godzinę. Kiedy upłynie wyznaczony czas, przechodzimy do odciśnięcia nagromadzonego soku.Tak przygotowane warzywa łączymy razem w jednym naczyniu, dodajemy cukier, ocet oraz olej i doprawiamy do smaku pieprzem.Mieszankę warzywną umieszczamy w garnku, zagotowujemy i gotujemy ok. 5 minut, pamiętając o częstym mieszaniu. Na koniec przekładamy sałatkę do czystych i wyparzonych słoików, szczelnie zamykamy i pasteryzujemy przez ok. 15 minut.
Sprawdź: Marynaty i pikle z warzyw i owoców
Jak długo przechowywać przetwory w słoikach?
Ile gospodyń, tyle teorii na temat bezpiecznego okresu przechowywania gotowych przetworów. Ogólnie przyjęte założenie mówi, iż wyroby owocowe oraz warzywa konserwowe powinno się zjeść maksymalnie do roku od dnia, w którym zostały przygotowane. Wśród starszych pokoleń łatwo można zaobserwować, iż ze smakiem zajadają weki przygotowane kilka lub kilkanaście lat temu. Specjaliści doradzają, by rozprawić się z przetworami jak najszybciej.
Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której będziemy z niepokojem zastanawiać się, czy ulubiony dżem, sałatka lub kompot na pewno nie wywołają rewolucji żołądkowych. Co ważne, z biegiem czasu przetwory nie tylko tracą pierwotne walory smakowe, ale dodatkowo ucieka z nich część wartości odżywczych. Samodzielne przygotowanie warzyw oraz owoców do słoików to genialny patent na zachowanie smaku wiosny, lata lub jesieni. jeżeli chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, pamiętajmy o ich przechowywaniu w suchych i zaciemnionych miejscach. Świetnie sprawdzą się w piwnicy, spiżarni lub odpowiednio wentylowanej szafce kuchennej.
Sprawdź również: