Święto Bigosu – Powrót Kulinarnej Tradycji do Niedrzwicy Kościelnej

ambassador24.pl 1 miesiąc temu

Po ośmioletniej przerwie, malownicze „Siedlisko Folkloru Marzanna” w Niedrzwicy Kościelnej znów stało się areną kulinarnej uczty. 10 listopada br. odbyła się dwunasta edycja „Święta Bigosu Polskiego”, która przyciągnęła ponad tysiąc miłośników polskiej kuchni, turystów kulinarnych oraz mieszkańców regionu. Organizatorem święta byli państwo Marzanna i Władysław Boruchowie, właściciele siedliska, przy wsparciu Województwa Lubelskiego, promującego projekt „Lubelskie Smakuj Życie!”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Wójt Gminy Niedrzwica Duża.

Konkurs na Najlepszy Polski Bigos

Centralnym punktem wydarzenia był konkurs na najlepszy bigos roku 2024. Do rywalizacji stanęły Koła Gospodyń Wiejskich z różnych zakątków regionu, lokalne restauracje oraz szkoły gastronomiczne. Uczestnicy przyjaznym duchem konkurowali o tytuł najlepszego bigosu, a ich dania oceniali zarówno jurorzy, jak i licznie zgromadzona publiczność. Konkurs ten nie tylko podkreśla kulinarne umiejętności uczestników, ale także celebruje lokalne tradycje i promuje regionalną kuchnię.

Laureaci w kategorii Koła Gospodyń Wiejskich to:

KGW NIEDRZWICZANKI z Niedrzwicy Dużej

KGW RANKOWIANKI z Rankowskich

STOWARZYSZENIE KOBIET AKTYWNYCH z Czółen

KGW JANECZKI z Niedrzwicy Kościelnej

KGW SKORCZYCE ze Skorczyc

W kategorii restauracji zwyciężyły:

ZIELONY DWOREK z Kraśnika

MŁYN BYCHAWA z Bychawy

LAWENDOWY DWOREK z Lublina

Natomiast w kategorii szkół gastronomicznych laureatami zostali:

ZSR (ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH) z Pszczelej Woli

ZDZ (ZAKŁAD KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO) z Lublina

Konkurs na Najładniejsze Stoisko

Nie zabrakło także konkursu na najładniejsze stoisko, w którym wystawcy prezentowali swoje stanowiska przyozdobione kolorowymi dekoracjami, regionalnymi motywami i rękodziełem, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Nagroda na najlepsze stoisko oraz nagroda publiczności trafiła do Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych z Czółen.

Kulinarne i Kulturalne Atrakcje

Święto Bigosu to nie tylko uczta dla podniebienia, ale także wydarzenie kulturalne. Uczestnicy mogli podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie JAWOR, Andrzeja Rosiewicza oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Niedrzwicy Kościelnej, które dodatkowo uświetniły ten wyjątkowy dzień. Muzyczne występy przypominały o bogatej tradycji i kulturze Lubelszczyzny, łącząc pokolenia i różnorodne smaki w jednym miejscu.

Tradycja Łącząca Ludzi

„Święto Bigosu” stanowi doskonały przykład tego, jak lokalne tradycje kulinarne zbliżają ludzi i promują bogatą kulturę regionu. Dla wielu uczestników była to okazja do degustacji wyśmienitych potraw, nawiązania nowych znajomości i spędzenia czasu w miłej atmosferze.

Wydarzenie, łączące smak, tradycję i kulturę, ukazuje, iż bigos to coś więcej niż tylko danie – to symbol jedności i dumy z regionalnych korzeni. Organizatorzy mają nadzieję, iż tradycja ta będzie kontynuowana w przyszłości, zachęcając jeszcze więcej osób do poznawania i celebrowania kulinarnych skarbów Lubelszczyzny.

Idź do oryginalnego materiału