Świąteczne Jedzenie – co przyrządzić na bożonarodzeniowy stół?

codojedzenia.pl 7 godzin temu

Boże Narodzenie to czas rodzinnych spotkań, ciepła i tradycyjnych smaków, które przypominają nam o domu. Świąteczne menu to prawdziwa uczta dla podniebienia, pełna dań, które mają swoje stałe miejsce na polskich stołach. jeżeli zastanawiasz się, co przyrządzić w tym roku, oto kilka klasyków, które z pewnością zachwycą Twoich bliskich.

Świąteczne menu – pierogi z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami

Pierogi to klasyka polskiej kuchni, a te z kapustą i grzybami są obowiązkowym punktem wigilijnego menu. Cienkie ciasto, aromatyczny farsz z kiszonej kapusty i leśnych grzybów – to połączenie, które zawsze smakuje wyjątkowo. Nie wyobrażam sobie kolacji wigilijnej bez tego specjału.

Świąteczne menu, w którego skład wchodzą pierogi, to spełnienie kulinarnych marzeń każdego miłośnika tradycyjnych smaków. Te małe, manualnie lepione kieszonki wypełnione aromatycznym farszem z kapusty i grzybów są symbolem polskiej Wigilii i stanowią nieodłączny element świątecznego stołu.

Trzy rodzaje śledzi

Śledzie są nieodzownym elementem świątecznego stołu. Przyrządzam je na wiele sposobów. Co roku staram się wymyśleć jakieś inne śledzie, a na stole świątecznym zawsze jest ich kilka rodzajów. Bardzo lubię śledzie w oleju z cebulą. Mieszkając w Szwecji nauczyłam się jeść słodkie śledzie, ale wciąż wolę te, które są jak najmniej słodkie. Do nich należą śledzie po azjatycku z chili i porem oraz tradycyjne rolmopsy. Każda z tych propozycji smakuje wykwintnie, a jak chcę zaskoczyć gości to przyrządzam śledzie w curry z jabłkiem.

Karp – symbol Wigilii

Tradycyjny karp, smażony na złoty kolor, to danie, którego nie może zabraknąć. jeżeli nie przepadasz za tą rybą, możesz zastąpić ją inną, np. dorszem, łososiem albo szczupakiem. Jednak dla wielu Polaków smażony karp to nieodłączny symbol Wigilii. Nic dziwnego, bo karpia można było jedynie kupić w okresie świątecznym. Nigdy nie rozumiałam tego zamętu wokół karpia i też jakoś za nim nie przepadałam. Z wiekiem jednak doceniłam ryby i często je przyrządzam na obiad. w tej chwili karp jest ogólnie dostępny w sklepach i nie trzeba czekać na Boże Narodzenie aby go skosztować.

Ryba po grecku

To danie, mimo swojej nazwy, jest w pełni polskie. Duszona w warzywach ryba, czyli ryba po grecku, z dodatkiem pomidorowego sosu, to danie pełne aromatów, które doskonale komponuje się z resztą świątecznego menu. Muszę przyznać, iż jest to jedno z moich ulubionych dań na wigilię.

Barszcz z uszkami i zupa grzybowa

Czerwony barszcz z uszkami nadziewanymi grzybami to prawdziwa esencja świąt. Alternatywą dla barszczu może być zupa grzybowa, której głęboki smak doskonale wpisuje się w wigilijny charakter. Święta to czas smakowania tradycji, więc nie bójcie się sięgnąć po sprawdzone receptury i co roku przygotować coś nowego. Dlatego warto zamienić barszcz na dobrą zupę grzybową.

Jakie ciasta na Wigilię?

Wigilijny stół to nie tylko ryby, pierogi i barszcz – to także słodkie zakończenie wieczerzy, które wprawia nas w jeszcze lepszy nastrój. Warto postawić na tradycyjne wypieki, które doskonale wpisują się w świąteczny klimat. Oto kilka propozycji ciast, które idealnie pasują na Wigilię:

Makowiec – klasyka świąt

Makowiec to nieodłączny element Bożego Narodzenia. Ciasto drożdżowe, wypełnione aromatyczną masą makową z bakaliami, to smak, który kojarzy się z domem i tradycją. Możesz go podać w formie placka na kruchym spodzie lub jako ciasto makowe bez spodu. Najczęściej jednak podawaną formą makowca jest drożdżowa strucla nadziewana bakaliową masą makową.

Piernik – korzenne wspomnienie świąt

Piernik to kolejne klasyczne ciasto, które zawsze cieszy się powodzeniem. Aromatyczny, korzenny, często przełożony powidłami śliwkowymi lub masą orzechową, długo zachowuje świeżość. Możesz przygotować piernik dojrzewający lub szybszą wersję w kilka dni przed Wigilią. Piernik staropolski akurat nie jest moim ulubionym ciastem, ale wszelkiego rodzaju korzenne ciasta i ciasteczka wypiekam i jem z chęcią.

Sernik – kremowy i delikatny

Sernik to propozycja dla miłośników kremowych wypieków. Minęły te czasy, kiedy na wigilię podawano sernik na kruchym spodzie z rodzynkami i posypany cukrem pudrem. Co roku piekę inny sernik. W tym roku upiekłam sernik baklava. Sernik to ciasto, które piekę często. adekwatnie za każdym razem, kiedy zabieram się za to ciasto, to wymyślam coś innego. Piekłam też sernik z resztek, który nazwałam sernik bajaderka.

Keks pełen bakalii – cudownie słodkie ciasto!

Keks, czyli ciasto pełne bakalii, to wybór dla tych, którzy lubią coś bardziej wykwintnego. Suszone owoce, orzechy i migdały zanurzone w maślanym cieście sprawią, iż deser będzie zarówno efektowny, jak i pyszny. Brzmi pysznie, prawda! jeżeli lubicie coś wyjątkowego i chcecie zaskoczyć gości to polecam keks dyniowy, równie bogaty w bakalie. Bakaliowego keksu nie może zabraknąć w świątecznym menu.

Na temat wypieków mogłabym pisać bez końca, bo to moja prawdziwa pasja. Dla mnie najważniejsze jest, aby każdy mógł znaleźć coś pysznego dla siebie. Dlatego na moim świątecznym stole nigdy nie pojawia się tylko jedno ciasto – zawsze przygotowuję kilka różnych propozycji.

Z czasem nauczyłam się piec mniejsze porcje, dzięki czemu mogę zaoferować większą różnorodność wypieków. Uwielbiam tradycyjne smaki i świąteczne potrawy, ale często dodaję do nich nowoczesny akcent, aby nadać im wyjątkowy charakter. Świąteczne menu planuję na długo przed świętami, tak aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Jednocześnie cenię sobie to, iż świąteczne potrawy i wypieki pojawiają się tylko raz w roku – dzięki temu z niecierpliwością czekam na ich smak przez cały rok. To właśnie ta tęsknota sprawia, iż magia świąt jest dla mnie jeszcze bardziej wyjątkowa. Wesołych świąt!

Idź do oryginalnego materiału