Soczysta surówka z białej rzodkwi to szybka i prosta propozycja do obiadu. Nie wyobrażam sobie drugiego dania bez surówki. Jesienią bardzo często sięgam po białą rzodkiew, która w połączeniu z jogurtem, śmietaną lub majonezem tworzy idealną słodko-kwaśną kompozycję.
Surówka polecana jest w diecie: wegetariańskiej oraz bezglutenowej. Z kilku podstawowych składników przygotujemy smaczną i zdrową przystawkę do obiadu. jeżeli masz białą rzodkiew to zachęcam do przygotowania tej błyskawicznej surówki.
Kaloryczność: 80 kcal w 100g. Biała rzodkiew ma zaledwie 12 kcal w 100g.
Surówka z białej rzodkwi – składniki.
- 500g białej rzodkwi
- 4 łyżki jogurtu naturalnego *
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżeczka octu winnego np domowy ocet jabłkowy
- łyżeczka płynnego miodu lub cukru
- pół łyżeczki soli
- pół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego
- Jogurt naturalny możesz zastąpić także: kwaśną śmietaną 18% lub majonezem.
PS. Warto przy składnikach napisać kilka słów o białej rzodkiewce. Jest ona podłużna jak marchewka, tylko iż biała. Nie pomyl jej z białą rzepą, która jest okrągła i zdecydowanie mniej ostra w smaku 🙂
Sposób wykonania surówki z białej rzodkwi.
Do przygotowania surówki potrzebować będziemy dużej miski, noża lub skrobaczki do warzyw.
Białą rzodkiew myję i obieram. Najlepiej wykorzystać do tego skrobaczkę do warzyw. Obrane warzywo ścieram na grubych oczkach tarki. Rzodkiew jest bardzo soczysta, dlatego odciskam i zlewam nadmiar soku.
Do tak przygotowanej rzodkwi dodaję jogurt naturalny. Możesz oczywiście użyć majonezu lub śmietany, jeżeli lubisz w proporcji 1 do 1. Całość mieszam łyżką. Oprószam solą oraz pieprzem, wlewam sok cytryny i ocet jabłkowy. Dodaję łyżeczkę miodu (jeśli jest skrystalizowany to należy go rozpuścić w kąpieli wodnej). jeżeli nie masz miodu, to daj łyżeczkę cukru.
Całość mieszam ze sobą i umieszczam w lodówce w celu schłodzenia. Przed podaniem do drugiego dania, mieszam łyżką, aby połączyć rozwarstwione składniki. Smacznego.
Wskazówki.
- Ważne jest odciśnięcie soków oraz dodanie soli na samym końcu tuż po wymieszaniu rzodkwi z jogurtem. W przeciwnym razie surówka byłaby gorzkawa.
- Do surówki z białej rzodkwi możesz także dodać jabłko oraz marchewkę. Zachęcam do eksperymentowania ze składnikami.
- Surówka bogata jest w witaminy oraz sole mineralne.
- Surówka idealnie pasuje do tradycyjnego obiadu z ziemniakami, kopytkami, kluskami śląskimi, ryżu oraz kaszy. Sprawdzi się do takich dań jak: pyzy ziemniaczane, bitki wołowe, babka ziemniaczana, pierś z kurczaka oraz potraw rybnych.