Sudecka Zagroda Edukacyjna- tu bije serce Krainy Wygasłych Wulkanów [Pogórze Kaczawskie]

manawpodrozy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Sudecka Zagroda Edukacyjna


Sudecka Zagroda Edukacyjna to miejsce, od którego polecamy Wam rozpocząć przygodą z Krainą Wygasłych Wulkanów? Dlaczego? Po pierwsze dowiecie się tutaj, w jaki sposób kształtował się krajobraz tego regionu i jakie czynniki miały wpływ na ten proces. Po drugie otrzymacie Paszport Odkrywcy, z którym zwiedzanie Krainy Wygasłych Wulkanów będzie dużo łatwiejsze i z pewnością nie ominiecie żadnej atrakcji, która tu na Was czeka. Po trzecie, bardzo prawdopodobne, iż poczujecie w sobie duszę odkrywcy i przemierzając szlaki Gór i Pogórza Kaczawskiego, cały czas będziecie chcieli szukać znaków rozpoznawczych wulkanizmu.

Sudecka Zagroda Edukacyjna znajduje się we wsi Dobków leżącej na pograniczu Pogórza i Gór Kaczawskich. Lokalizację tego miejsca możecie sprawdzić na poniższej mapie.

Sudecka Zagroda Edukacyjna

Sudecka Zagroda Edukacyjna- jak wygląda zwiedzanie?

Sudecką Zagrodę Edukacyjną można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. My serdecznie polecamy Wam tę drugą opcję. Przewodnik opowie Wam szczegółowo o skałach i minerałach, jakie można zobaczyć w okolicy. Ponadto pokaże, czym się różnią poszczególne skały i w jaki sposób można je rozpoznać. Nasza Tosia zainteresowała się natomiast makietą rzeki i możliwością samodzielnego wywołania powodzi- co się stanie, gdy tama okaże się niedrożna? Odpowiedź na to pytanie możecie sami poznać w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.

W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej można zobaczyć piękne skały
Można także zobaczyć imitację rzeki
Piękny agat

Sudecka Zagroda Edukacyjna- poznaj wygasłe wulkany

Wyjątkowo ciekawą salą jest ta, w której możemy poznać różne rodzaje wulkanów, jakie znajdują się na świecie i dowiedzieć się na temat genezy ich powstania. Ciekawą możliwością jest samodzielne wywołanie erupcji wulkanu, czy zobaczenie, jak powstają gejzery. Przewodnik zaciekawił nas także tym, w jaki sposób doszło do powstania Ostrzycy- wzniesienia, które jest najbardziej rozpoznawalnym na całym Pogórzu Kaczawskim.

Makiety wulkanów w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej
W jaki sposób powstała Ostrzyca?

W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej możecie także zapoznać się z makietą Pogórza Kaczawskiego. Zaznaczone są na niej najważniejsze atrakcje, jakie znajdują się w okolicy. Nie są to tylko miejsca związane z wygasłymi wulkanami, ale można także sprawdzić, gdzie znajdują się interesujące formacje skalne, dawne kamieniołomy, zabytkowe pałace, zamki, czy kościoły. Poświęcenie chwili na poznanie makiety Pogórza Kaczawskiego to świetny sposób na zaplanowanie zwiedzania regionu.

Makieta Pogórza Kaczawskiego

Ponadto w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej można zobaczyć jak zbudowane były przed 100 lat sudeckie wsie, a także jak wyposażona była kuchnia tych domostw. Ta ostatnia sala wyjątkowo przypadła do gustu Tosi. Mogła ona spróbować swoich sił, chociażby w obsłudze maselniczki.

Gofrownica w dawnej kuchni w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej

Na koniec zwiedzania Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej możemy zobaczyć film obrazujący, w jaki sposób dochodzi do erupcji wulkanów i w jakich regionach świata to zjawisko jest szczególnie niebezpieczne. Ostatnim punktem wizyty jest możliwość skorzystania z symulatora trzęsienia ziemi. Jesteście ciekawi wrażeń? Najlepiej, abyście sami tu przyjechali i sprawdzili to “na własnej skórze”.

Warsztaty geologiczne, laboratorium i plac zabaw

Oprócz możliwości zwiedzania wielu ekspozycji w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej oferuje ona także możliwość wzięcia udziału w laboratoryjnych eksperymentach i warsztatach geologicznych. Ich terminy najlepiej jest sprawdzać na stronie internetowej www.gorykaczawskie.pl

Pod Sudecką Zagrodą Edukacyjną znajduje się również plac zabaw oraz miejsce, w którym można spróbować swoich sił w płukaniu złota. Z tych powodów, jeżeli zwiedzacie to miejsce z dziećmi, doliczcie przynajmniej kilkadziesiąt minut.

Ciekawe skały w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej

Paszport Odkrywcy i Gra Terenowa “Tajemnice Dobkowa”

W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej koniecznie poproście o Paszport Odkrywcy. Umożliwia on otrzymanie pieczątek i naklejek w nagrodę za odwiedzone miejsca- górskie szczyty, wieże widokowe rezerwaty przyrody, zamki, czy lokalne atrakcje. Uzbieranie pewnej ilości pieczątek i naklejek uprawnia do otrzymania dyplomu i małej pamiątki z Krainy Wygasłych Wulkanów.

Gra Terenowa Tajemnice Dobkowa

W Dobkowie, wsi, w której znajduje się Sudecka Zagroda Edukacyjna, jest do zobaczenia jeszcze wiele innych atrakcji. W ich odkryciu z pewnością pomoże gra terenowa Tajemnice Dobkowa. Wraz z nią wdrapiemy się na punkty widokowe, odwiedzimy lokalne pracownie rzemieślnicze, poznamy pasieki, czy skonsumujemy pyszny posiłek w restauracji Slow Food Villa Greta. Wraz z odkrywaniem kolejnych miejsc, dostaniemy podpowiedzi, które pozwolą nam otworzyć ostatnią skrzynię, w której będzie czekać na nas nagroda. Szczerze powiemy Wam, iż zarówno Paszport Odkrywcy jak i gra terenowa to fantastyczne pomysły na odkrywanie Krainy Wygasłych Wulkanów, szczególnie z dziećmi.

Sudecką Zagrodę Edukacyjną zwiedzaliśmy na zaproszenie Stowarzyszenia Partnerstwo Kaczawskie. Serdecznie dziękujemy także za zaproszenie na obiad właścicielce Villa Greta w Dobkowie.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

  • Ostrzyca– najpiękniejsze wzniesienie Pogórza Kaczawskiego
  • Organy Wielisławskie
  • Wieżę widokową na Zawodnej
  • Sudecką Zagrodę Edukacyjną

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału