Suche dłonie, popękane usta – przyczyny.

galaserwis.pl 2 lat temu

Zima to czas szczególnie trudny dla naszego ciała. Szczególnie jeżeli często wychodzimy na zewnątrz z ogrzewanego pomieszczenia, narażając ciało na huśtawkę temperatur. To właśnie w tym mroźnym okresie nasza skóra jest narażona nie tylko na wychłodzenie, ale także przesuszenie, a choćby pękanie, co bez wątpienia może okazać się niezwykle uciążliwe.

Przesuszone dłonie – dlaczego?


Do wysuszenia skóry dłoni dochodzi niestety znacznie częściej niż tylko w okresie zimowym. Dzieje się tak, ponieważ skóra na dłoniach jest wyjątkowo wrażliwa, gdyż nie została wyposażona w ogóle w gruczoły łojowe, które pełnią rolę ochronną i nawilżającą. Zamiast tego dłonie posiadają mnóstwo gruczołów potowych, co dodatkowo wpływa na wysuszanie naskórka.

Suche dłonie to objaw dermatologiczny, którego przyczyn dopatrywać można się śmiało w niewłaściwej pielęgnacji, jak również w rozmaitych stanach chorobowych. Do takich stanów bez wątpienia należy zaliczyć wystąpienie alergii związanej z użytkowaniem rozmaitych środków chemicznych, ale również kosmetyków. Jednakże przyczyną suchych dłoni może okazać się także cukrzyca, grzybica (również dotyka ona dłoni) bądź zmiany hormonalne, o które w notorycznie zmieniającym się organizmie wcale nie trudno. Ponadto przyczyna może okazać się banalna i wynikać z niesprzyjających czynników atmosferycznych, jak ma to miejsce m.in. zimą.

Spierzchnięte usta


Wiele osób dotyka problem wyschniętych ust. Jednakże przyczyny, chociaż żadnego objawu nie należy bagatelizować, mogą wydać się prozaiczne. Szczególnie iż usta jako jedyna część twarzy nie posiadają gruczołów łojowych.

Do przesuszenia ust dochodzi w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak ma to miejsce zimą, a choćby latem. Przesuszenie naskórka czerwieni wargowej może doprowadzić do pękania, co zwiększa poczucie dyskomfortu. Jednakże popękane usta mogą być również wynikiem nawyku częstego oblizywania ich, ponieważ ślina paradoksalnie pozbawia usta wilgoci.

Czy występowanie spierzchniętych oraz popękanych ust może mieć również podłoże w innych przyczynach? Oczywiście. Jedną z nich jest stosowanie leków bądź innych preparatów wit. A, retinoidy czy chemioterapeutyki. Pękanie ust zdarza się także w przypadku odwodnienia, dlatego należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu napojów, a choćby w przypadku niedożywienia, co wbrew pozorom przez cały czas się zdarza.

Jak dbać o pielęgnację dłoni oraz ust


W przypadku ust sprawa wydaje się prostsza. Nawyk oblizywania można ograniczyć, a także pamiętać o odpowiedniej diecie i ilości przyjmowanych płynów. Nie zawadzi też zaopatrzyć się w pomadkę ochronno-nawilżającą.

Dłonie dobrze zabezpieczać ochronnym kremem. Należy pamiętać, iż inny preparat trzeba będzie stosować w przypadku częstych zimowych wyjść, a inny podczas przesiadywania w domu.

Idź do oryginalnego materiału