Stylowa mapa Katowic

mrvintage.pl 1 rok temu

Czy Katowice przez cały czas kojarzą wam się z mało atrakcyjną stolicą regionu związanego z przemysłem ciężkim? jeżeli tak, to błąd, bo Katowice to miasto, które ma swój niepowtarzalny klimat, a w ostatnich latach mocno się zmieniło i wciąż się zmienia. Znajdziecie tu dużo kapitalnej architektury z różnych epok, piękne murale, dużo zieleni (tak!), ale też klimatyczne sklepy, butiki i pracownie rzemieślnicze. Dlatego to właśnie tu postanowiłem zapuścić swoje tropy, by przygotować kolejną część cyklu „Stylowa mapa…”.

Przypomnę, iż w poprzednich latach opublikowałem tu „Stylową mapę Warszawy” (część 1 i część 2), „Stylową mapę Trójmiasta” (2021) oraz „Stylową mapę Krakowa” (2022). jeżeli nie mieliście okazji zobaczyć tych przewodników, to polecam. Dzisiaj pora na Katowice i jest to projekt, który zrealizowałem w ramach współpracy komercyjnej z Renault Austral, ale ponieważ blog nie był polem naszej współpracy (wyłącznie Instagram), to zdjęcia z autem są tutaj ograniczone do minimum. Niemniej jednak, dziękuję marce Renault za wsparcie tego projektu i wspólne publikacje na Instagramie. Autorem zdjęć jest Adrian Hołda.


POSZETKA

ul. Morcinka 23

Zaczynam od punktu obowiązkowego na stylowej mapie Katowic, czyli salonu marki Poszetka, który zlokalizowany jest w dzielnicy Koszutka, na ulicy Morcinka. Stałym czytelnikom bloga tej marki pewnie nie muszę przedstawiać, ale dla formalności przypomnę, iż firma ta zaczynała od poszetek szytych osobiście przez Joannę – założycielkę marki, a dzisiaj jest to pełnoprawna marka premium w której można się ubrać od stóp do głów, a swoje produkty wysyłają na cały świat. Cieszę, iż miałem obserwować rozwój tej firmy od tych chałupniczych początków, aż po obecny czas. Świetna jakość, autorskie projekty, krótkie serie i kompetentna obsługa. Punkt obowiązkowy podczas wizyty w Katowicach.

Warto też wspomnieć, iż lokal w którym działa salon Poszetki ma ciekawą historię, bo wcześniej przez kilkadziesiąt lat działał tutaj zakład krawiecki szyjący mundury dla górników. w tej chwili również słychać tam stukot maszyn, bowiem przeróbki krawieckie wykonywane są na miejscu. Produkty miarowe też oczywiście można tu zamówić (garnitury, marynarki i koszule szyte są w systemie MTM).


POSZETKA CONCEPT

ul. Morcinka 23

A jak już będziecie na Morcinka 23, to dosłownie za ścianą Poszetki pozostało jej młodsza siostra, czyli Poszetka Concept. To autorski butik ze świetną selekcją nieformalnej mody damskiej (m.in. polskie marki Elementy i She Is Sunday). Do tego polska ceramika (m.in Malwina Konopacka), biżuteria i zabawki.

Poszetka Concept to stosunkowo nowa część działalności Asi i Tomka Godziek (od 2022 roku), bowiem wcześniej w tym miejscu działał sklep o nazwie Geszeft, kultowe miejsce na mapie Katowic z lokalnym rękodziełem, dizajnem i pamiątkami. Jego właściciele po niemal dziesięciu latach postanowili zakończyć działalność, ale na szczęście trafił on w dobre ręce. Asia i Tomek przejęli filary Geszeftu, ale dodali swoją nazwę i wprowadzili do oferty więcej odzieży damskiej. w tej chwili jest to jeden z najciekawszych sklepów tego typu na południu Polski. Warto odwiedzić. Część oferty możecie zobaczyć na ich

(w przeciwieństwie do Poszetki, nie prowadzą sprzedaży online).


ESCRIBO

ul. Plebiscytowa 17

Raj dla tych, co kochają manualne pisanie, rysowanie i wszystko co z tym związane. Kupicie tu najlepsze notesy, pióra, ołówki i mnóstwo innych akcesoriów piśmienniczych, które sprowadzane są z najodleglejszych zakątków świata.

Sklep Escribo założyła Elmira Skarłosz, która po 10 latach emigracji wróciła do Polski i postanowiła spróbować swoich sił w biznesie, który dotychczas był jej pasją. Pierwszy sklep otworzyła wraz z mężem w Chrzanowie, a kilka lat temu przenieśli się do Katowic na ulicę Plebiscytową. Znajdziecie tu najwyższej jakości artykuły takich marek jak: MD Paper, Midori, TRAVELER’S COMPANY, Caran D’Ache, BLACKWING, Sonnenleder, Graf von Faber Castell i kilkudziesięciu innych. Cała oferta dostępna jest też online.


CAFARDINI

al. Wojciecha Korfantego 2/916 (konieczny wcześniejszy kontakt telefoniczny 607 662 694)

Jedna z najbardziej doświadczonych polskich marek jeżeli chodzi krawiectwo miarowe pasowane (tzw. Made to Measure). Założycielem Cafardini jest Marta Stefańczyk-Ciąpała, która była pionierką polskiego rynku MTM i w tej chwili jest to marka nr 1 na polskim rynku jeżeli chodzi o ilość obsługiwanych klientów, a także największy odbiorca tkanin Loro Piana w naszym kraju. jeżeli interesuje was historia tej marki (a jest ona bardzo ciekawa), to przypomnę moją relację w ich łańcuckiej siedzibie.

Głównym punktem przyjmowania zamówień jest ich warszawski salon przy ulicy Grzybowskiej, który opisywałem w „Stylowej mapie Warszawy”, ale w Katowicach od lat działa ich mniejszy oddział, który obsługuje południową część Polski. Za obsługę klientów odpowiada tam Piotr Lipski – bardzo sympatyczny i kompetentny doradca, który działa również w formie mobilnej, czyli można się z nim umówić w biurze, w domu, w hotelu.


PROJEKT ŁADNIEJ

ul. Wandy 16M

Autorska pracownia ceramiki, która zachwyca minimalistycznymi formami organicznymi i pastelową kolorystyką. Założyła ją Alicja Podhajska-Godyń, która już jako nastolatka była zafascynowana wyrabianiem ceramiki. Uczestniczyła w zajęciach pozaszkolnych, kursach, a później pogłębiała wiedzę śledząc zagraniczne kanały Youtube o tej tematyce. Ale cały czas było to tylko hobby, bowiem zawodowo zajmowała się czymś zupełnie innym.

Do czasu aż postanowiła porzucić bezpieczny etat i założyć własną pracownię projektowania wnętrz. Po godzinach natomiast przez cały czas tworzyła ceramikę i okazało się, iż otrzymywała coraz więcej zleceń na swoje wyroby. Alicja postanowiła połączyć jedno z drugim i w tej chwili prowadzi pracownię projektowania wnętrz i pracownię ceramiczną Projekt Ładniej.

Warto dodać, iż pracownia ceramiczna otwarta jest na takich hobbystów, jakim kiedyś była założycielka, bowiem na miejscu regularnie organizowane są warsztaty dla amatorów. Szczegóły znajdziecie tutaj.



DOM KRAWCA

ul. Krzywa 12

Krzywa to podobno jedna z najpiękniejszych ulic w Katowicach. Na jej końcu, pod numerem 12 jest piękna narożna kamienica z roku 1899, a na jej parterze widnieje szyld „Dom Krawca”. Pod taką nazwą działa pracownia szycia szycia miarowego, której założycielem jest Miłosz Panek. Z krawiectwem i garniturami miał styczność od dziecka, bowiem jego rodzina od roku 1977 prowadzi firmę Lazar – jedną z najbardziej znanych szwalni garniturów na Śląsku.

Kilka lat temu Miłosz postanowił pójść własną drogą i stworzył koncept o nazwie „Dom Krawca” w którym można zamówić ubrania szyte na miarę, ale można też kupić produkty gotowe. Co ciekawe, koszule miarowe szyte są na miejscu, co jest rzadkością na polskim rynku, bowiem większość butików oferujących szycie miarowe koszul, zleca je szwalniom zewnętrznym.


LOAKE

ul. Krzywa 12

Jeśli po dobre klasyczne buty w Katowicach, to właśnie tu, na ulicę Krzywą. W tym samym lokalu co Dom Krawca, działa bowiem salon Loake. w tej chwili jest to jeden z dwóch polskich sklepów tej legendarnej brytyjskiej marki (drugi jest w Warszawie). Marka ta zaczęła swoją działalność w roku 1880. Od wielu lat są oficjalnym dostawcą butów na dwór królewski i dlatego na ich produktach można znaleźć charakterystyczne znaczki „Royal Warrant”. W ich katowickim salonie znajdziecie wysoką jakość, kompetentną obsługę i kameralną atmosferę.


GRYFNIE

ul. Andrzeja 8

Absolutnie wyjątkowy sklep na mapie Katowic. Marka Gryfnie to pomysł na twórcze i niesztampowe wykorzystanie etnolektu śląskiego, zwanego popularnie gwarą śląską (choć to podobno błąd). Jej charakterystyczne słowa, zwroty i hasła przeniesiono na autorskie serie ubrań i dodatków. Wszystko wyprodukowane w Polsce. Obsługa przemiła i mówiąca po śląsku. Tu jest gryfnie!


BRO.KAT

ul. Gliwicka 188

Jeśli szukacie oryginalnej i lokalnej biżuterii, to wartym odwiedzenia adresem jest kamienica przy ulicy Gliwickiej 188. To tutaj swoją siedzibę ma marka bro.Kat, która od ponad dekady specjalizuje się w biżuterii wykonywanej z… węgla kamiennego. Nazwa pracowni to transformacja pierwszych sylab imion założycielek (Bogna i Roma) oraz nazwy miasta w którym powstają ich produkty – Katowic.

Bogna i Roma chciały stworzyć biżuterię kojarzącą się ze Śląskiem, dlatego sięgnęły po węgiel, który jest symbolem tego regionu. Pierwsza kolekcja pojawiła się na rynku w roku 2010 i jak widać pomysł zachwycił wielu klientów, skoro po kilkunastu latach węgiel kamienny przez cały czas jest ich podstawowym surowcem. Panowie znajdą tam wyjątkowe spinki do mankietów i ozdobne szpile, a panie pierścionki, kolczyki, bransolety. Zajrzyjcie też na ich cudowne zielone podwórko.


WANATOWICZ

adres po kontakcie telefonicznym 505 501 339

Pewnie tego nie pamiętacie, ale kiedyś czapek i kapeluszy nie kupowało się w sklepach, ale zamawiało u kapeluszników i modystek. Czyli każda sztuka powstawała dla konkretnego klienta. Były to popularne zawody rzemieślnicze, które można było spotkać w każdym mieście. w tej chwili takich osób jest podobno nie więcej niż kilkadziesiąt w całej Polsce. Z jednej strony zmieniła się moda i nie nosimy już tak wytwornych nakryć głowy, a z drugiej strony większość klientów chce mieć produkt na już, więc idzie do galerii handlowej i kupuje akrylową czapkę dzianinową albo zamawia ją jednym kliknięciem z Zalando. Rzemieślnicy nie mają zatem łatwo, ale na szczęście są jeszcze młode osoby, które chcą się w tym zawodzie rozwijać.

Jedną z nich jest Aleksandra Wanatowicz, projektantka mody, która kilka lat temu postanowiła założyć własną pracownię specjalizującą się w kapeluszach, opaskach i fascynatorach. Przekonał ją do tego Philip Treacy, najbardziej znany i ceniony modysta na świecie. Kilka lat temu Aleksandra brała udział w jego warsztatach w Londynie i tak to się zaczęło. Prace Aleksandry możecie zobaczyć na jej

.


BIKSA

plac Miarki 1

Biksa to po śląsku puszka, a w puszce, jak wiadomo można znaleźć różne skarby. I tak właśnie jest z tą autorską księgarnią. Świetna selekcja książek i albumów z dizajnem, architekturą, sztuką i modą. Lokalne pamiątki w dobrym guście i wiele więcej. Mało już jest takich miejsc w Polsce, więc warto ich wspierać.


ROYAL COLLECTION

ul. Węglowa 9

Kilka miesięcy temu otworzył się w Katowicach nowy sklep Royal Collection, co oznacza powrót do tego miasta po dłuższej przerwie. Sklep zlokalizowany jest dość nietypowo, bo nie w galerii handlowej, ale na parterze budynku biurowego przy ulicy Węglowej 9, jest to dosłownie rzut beretem od centrum handlowego Silesia. W ich ofercie znajdziecie asortyment kilku cenionych marek z segmentu smart casualowego: Stenstroms, Cavaliere, Paul & Shark, Dondup i C.P. Company.


Jeśli chcielibyście coś dopisać do mojej listy, to śmiało, zróbcie to w komentrzach.

Idź do oryginalnego materiału