Styl śródziemnomorski – 8 najpiękniejszych elementów

homelook.pl 5 lat temu

Styl śródziemnomorski budzi jednoznaczne skojarzenia. Lazurowe niebo, błękit oceanu, igrające na jego falach słońce, biały piasek plaż. Nie musisz wyjeżdżać na wakacje, by cieszyć się śródziemnomorskim klimatem przez cały rok. W dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę wnętrza włoskich czy greckich domów. Dzięki tym 8 zasadom wystroju wnętrz możesz poczuć się jak na greckiej wyspie we własnym mieszkaniu.

Styl śródziemnomorski – mieszkanie ze wspomnieniem południowych wakacji

Wakacje spędzane w krajach śródziemnomorskich, to z pewnością niezapomniane przeżycie. Kto z nas chociaż raz w życiu nie uległ urokowi malowniczych krajobrazów Grecji, Włoch czy Hiszpanii – choćby jeżeli oglądanych jedynie na zdjęciach? Wakacyjne podróże do państw położonych nad Morzem Śródziemnym nie zawsze leżą w zasięgu naszych możliwości. Mogą jednak stać się wspaniałą inspiracją do urządzenia naszego domu w śródziemnomorskim stylu. Wystarczy odrobina pomysłowości, aby we własnym mieszkaniu poczuć się jak na wspaniałych wakacjach w Chorwacji lub Grecji!

Styl śródziemnomorski łączy inspiracje z Grecji, Włoch, Hiszpanii, ale także z innych krajów, takich jak Turcja czy Egipt. Można powiedzieć, iż jest to , bogaty w barwy, różnorodne materiały i oryginalne rozwiązania. Jednocześnie zaś stwarza atmosferę spokoju i odprężenia. Wnętrze urządzone w stylu śródziemnomorskim to idealne miejsce na relaks.

Inspiracje – styl śródziemnomorski. 8 MUST HAVE!

TOP kolor – piaskowa biel

Biel piasku ze śródziemnomorskich plaż to kolor charakterystyczny dla śródziemnomorskiego stylu. Utrzymane w nim ściany, podłogi, a także dywany i pościel optycznie powiększają przestrzeń i wprowadzają atmosferę relaksu. Dodatkowo wpuszczają do wnętrza dużo światła i powietrza, dzięki czemu choćby pochmurne dni nie będą nam straszne. W mieszkaniu urządzonym w stylu śródziemnomorskim możemy czuć się jak na urlopie przez cały rok, choćby wtedy, gdy za oknem panuje zima.

Bielone ściany i podłogi nadadzą naszemu domowi efekt niezwykłej lekkości i czystości. Piaskowa biel podkreśla także teksturę ścian i drewna, co stwarza wrażenie luksusu. Styl śródziemnomorski łączy elementy nowoczesne i tradycyjne, dzięki czemu zadowoli choćby najbardziej wymagających z nas.

Dopełnienie wnętrza – niebieskie barwy

Nieodzownym elementem wnętrza w stylu śródziemnomorskim są dodatki, akcesoria i meble w różnych odcieniach niebieskiego. Stanowią one doskonałe dopełnienie ścian i innych elementów o barwie piaskowej bieli. Przykładowe kolory, które świetnie współgrają z bielą, to granatowy, błękit, turkus lub kobalt. Odzwierciedlają one naturalne kolory morza.

Białe wnętrze w stylu śródziemnomorskim znakomicie uzupełnią na przykład niebieskie ramy okienne, zasłony, szafki i stoliki do kawy lub kapy na łóżko. Niebieskie akcenty ożywią wnętrze w odcieniach piaskowej bieli i będą z nim pięknie harmonizować.

Łącz różne tekstury

Urządzanie wnętrz to nie tylko dobór palety kolorystycznej. Zabawa teksturą materiału, to również istotny element śródziemnomorskiego stylu. Z pewnością go docenimy, jeżeli zależy nam na wysokiej jakości i preferujemy bardziej wyrafinowane aranżacje wnętrz. Chropowate, bielone kamienne ściany, rozgrzane słońcem podłogi z gładkiego bielonego drewna i szorstkie lniane narzuty na łóżko dostarczą nam wielu zmysłowych wrażeń. Łączenie różnych faktur to subtelny sposób na wykreowanie niepowtarzalnego, luksusowego wnętrza w stylu śródziemnomorskim. Dzięki temu w naszym domu możemy poczuć się zarówno jak na greckiej wyspie, jak też w marokańskim pałacu lub hiszpańskiej posiadłości kolonialnej.

Przykładem użytecznego zastosowania różnych tekstur może być łączenie ozdobnych kafelków na ścianach z podłogami z gładkiego, ciemnego egzotycznego drewna. Podłoga z terakoty, imitacje fresków na ścianach oraz gipsowe ozdoby to także elementy śródziemnomorskiego stylu. Pomogą one stworzyć wrażenie luksusu i przenieść nas do czasów antycznej Grecji lub Rzymu.

Tylko naturalne materiały

Styl śródziemnomorski łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Można urządzić w nim zarówno dom na wsi, jak i mieszkanie w wielkim mieście. Jedna zasada pozostaje jednak niezmienna. Wnętrza w stylu śródziemnomorskim powinno się urządzać, korzystając wyłącznie z naturalnych materiałów. Kamień, drewno, glina, szkło, a także wszelkiego rodzaju naturalne tkaniny takie jak len i wełna to materiały charakterystyczne dla śródziemnomorskiego stylu. Nie znajdziemy tutaj plastiku ani innego rodzaju tworzyw sztucznych.

Styl śródziemnomorski jest elegancki, zmysłowy i romantyczny. Za jego pomocą wyobraźnia przeniesie nas do świata włoskich i francuskich nadmorskich kurortów oraz greckich wysp. Dlatego warto starannie zaplanować urządzenie wnętrza w stylu śródziemnomorskim. Oznacza to zadbanie o dobór odpowiednich kolorów, materiałów i dodatków, które przeniosą nas do krainy luksusu. Wysokiej jakości naturalne materiały sprawią, iż poczujemy się w nim zupełnie wyjątkowo.

Akcenty marynistyczne

Marynistyczne dodatki i akcesoria świetnie zaakcentują wnętrze w stylu śródziemnomorskim. Bądź co bądź, jest to styl nadmorski! Tego rodzaju dodatki będą najlepiej wyglądać we wnętrzach urządzonych w stylu przywodzącym na myśl Grecję. Jednak nie jest to jedyna możliwość.

Obrazy z motywami morskimi na ścianach, sieci stylizowane na rybackie zawieszone pod sufitem lub rzeźby przedstawiające mieszkańców podwodnego świata to tylko niektóre z pomysłów na marynistyczne dodatki. Muszle i zebrane na plaży kamyki również dodadzą pomieszczeniu ciepła i przytulności, a skojarzenia z morzem i plażą pojawią się same.

Świetnym pomysłem są także tkaniny w marynarskie paski. Ten wzór nigdy nie wychodzi z mody! Poduszki albo narzuty ozdobione motywami morskimi, takimi jak ryby czy koralowce, to prosty sposób na stworzenie we wnętrzu klimatu nadmorskich wakacji.

Przestrzenne pokoje z dużymi oknami

Styl śródziemnomorski to nie tylko bielone ściany i małe domki w stylu greckim. Wnętrze urządzone w śródziemnomorskim stylu może być także egzotyczne i pełne przepychu. Duże, przestrzenne pomieszczenia z wysokimi sufitami i oknami są charakterystyczne dla domów urządzonych w stylu włoskim lub hiszpańskim.

Sercem domów w stylu śródziemnomorskim jest salon, często połączony z jadalnią. Posiłki są niezwykle istotną częścią życia rodzinnego i towarzyskiego mieszkańców państw śródziemnomorskich. Dlatego dbają oni szczególnie o wystrój miejsca, gdzie można przyjmować gości albo spędzać czas wspólnie z rodziną. W takim pomieszczeniu może znajdować się kominek lub szerokie, oszklone drzwi, wychodzące na ogród. Bogato zdobione meble, nasycone barwy ścian i tkanin oraz artystyczne dodatki sprawiają, iż urządzony salon w stylu prowansalskim lub marokańskim nada naszemu domowi niepowtarzalną, luksusową atmosferę.

Drewniane meble i wiklinowe fotele

Jedną z cech charakterystycznych domu w stylu śródziemnomorskim są drewniane meble wykonane manualnie, z wysokiej jakości materiałów, takich jak dąb lub sosna. Duże, solidne szafy i stylowe komody przywodzą na myśl hiszpańskie posiadłości kolonialne lub bogate rezydencje starych włoskich rodzin. Meble te są często ozdobione wytwornymi ornamentami i rzeźbieniami. Mniejsze meble, takie jak stoliki do kawy i krzesła, często wykonane są z kutego żelaza, szczególnie we wnętrzach w stylu włoskim. Tego rodzaju meble najczęściej wykonywane są na zamówienie przez specjalistów. Warto rozważyć także poszukanie ich w antykwariatach, na aukcjach w internecie i na pchlich targach.

We wnętrzach urządzonych w nieco lżejszej odmianie stylu śródziemnomorskiego, na przykład greckiej, znajdziemy z kolei lekkie meble w żywych kolorach. Drewniane szafki i stoliki w różnych odcieniach niebieskiego nadadzą wnętrzu wakacyjny, beztroski klimat. Do takiego wnętrza urządzonego w greckim stylu z morskimi akcentami świetnie będą pasować także wiklinowe krzesła i fotele. Meble z wikliny pozwolą nam poczuć się bliżej natury.

Dodatki DIY i kosze

We wnętrzu urządzonym w stylu śródziemnomorskim mile widziane będą różnego rodzaju manualnie robione dodatki. Własnoręcznie zrobiona na drutach kapa na łóżko w odcieniach błękitu, namalowany obraz przedstawiający motywy marynistyczne lub gliniany wazon wprowadzi w pomieszczeniu klimat ciepła i przytulności. Tego rodzaju dodatki nadają też wnętrzu osobisty akcent, co sprawia, iż nabiera ono wyjątkowego charakteru.

Wiklina także jest materiałem, który znakomicie „ociepla” otoczenie. Wiklinowe kosze, duże i małe, stanowią nie tylko świetnie pasującą do stylu śródziemnomorskiego ozdobę. Pełnią także funkcję praktyczną. Wiklinowy kosz może służyć jako kosz na pranie. Można w nim także umieścić zabawki dla dziecka lub urządzić posłanie dla zwierzaka. Możliwości jest mnóstwo.

Styl śródziemnomorski – galeria

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdziesz pomysły i inspiracje, jak urządzić wnętrze na styl śródziemnomorski. Zainspiruj się bogatą kulturą i historią europejskich państw i przenieś się w krainę piękna i luksusu, będącego także i w Twoim zasięgu!

Styl śródziemnomorski we wnętrzach

Śródziemnomorski styl jest równocześnie uniwersalny i eklektyczny. Inspiracje z każdego kraju mają inny charakter. Równocześnie można w nich znaleźć wiele cech wspólnych. Wszystkie odmiany stylu śródziemnomorskiego łączą w sobie kreatywność, bogactwo wyobraźni, wygodę i praktyczność.

Słoneczny styl śródziemnomorski – salon

Salon w stylu śródziemnomorskim służy przede wszystkim do wypoczynku, a także przyjmowania gości. W krajach śródziemnomorskich wizyty towarzyskie łączą się najczęściej z zasiadaniem do wspólnego posiłku. Z tego względu centralnym miejscem w salonie jest stół. Może być wykonany z solidnego drewna, na przykład dębowego, ale nie tylko. Wiklinowe lub drewniane krzesła i stoły często spotyka się w stylu greckim, a styl włoski preferuje meble z kutego żelaza.

Charakterystyczną cechą salonu w stylu śródziemnomorskim salonu jest duża ilość mebli przeznaczonych do siedzenia – krzeseł, foteli i sof. Idealnym uzupełnieniem tego zestawu byłby na przykład stolik kawowy oraz regały i półki na książki wykonane z dębu lub sosny. Kredens ozdobiony ornamentami jest natomiast idealnym miejscem do przechowywania pamiątek rodzinnych.

Nie zapominajmy także o tkaninach Przytulny salon w stylu śródziemnomorskim nie obędzie się bez ozdobnych zasłon w żywych, nasyconych barwach. Powinny dobrze się komponować z obiciami mebli. Ozdobne dodatki w formie poduszek i wielobarwnych dywanów dopełnią stylowej kompozycji wnętrza.

-Przytulny styl śródziemnomorski – sypialnia

W tradycyjnej greckiej odmianie stylu śródziemnomorskiego meble i dodatki w sypialni są zredukowane do niezbędnego minimum. Najważniejsze w sypialni jest łóżko, komoda, szafa na pościel i mała szafka. Aby uniknąć nudy, możemy urozmaicić wnętrze dzięki tkanin: jasnej (białej, szarej lub niebieskiej) pościeli, kolorowych dywanów, narzut i koców, a także lnianych zasłon w kolorze zbliżonym do koloru ścian. Dzięki nim nasza sypialnia będzie przytulna i umożliwi nam odpoczynek. Meble w greckiej sypialni powinny być pomalowane głównie na jasne kolory i wykonane z naturalnego drewna, na przykład sosny. Takie proste i minimalistyczne wnętrze możemy również wzbogacić o dekoracyjny zagłówek łóżka.

Hiszpańska odmiana stylu śródziemnomorskiego upodobała sobie marokańskie meble, żywe, soczyste kolory i mozaiki wykonane najczęściej z kobaltowych, żółtych i ciemnoczerwonych kamieni. Mozaiki mają najczęściej postać ozdobnych ram do luster, blatów lub akcesoriów, takich jak lampy, ceramika i wazony. W domach w stylu hiszpańskim powszechne są również ściany w głębokim fioletowym lub niebieskim kolorze, a także posadzki z terakoty. Hiszpańskie wnętrze jest pełne ciepła, iskrzy się życiem i energią.

Styl śródziemnomorski w wydaniu włoskim jest beztroski i swobodny. Wykorzystuje naturalne kolory i tekstury znajdujące się w otoczeniu. Charakterystyczne dla tego stylu są żeliwne, ozdobne meble, a także paleta zawierająca głównie kolory ziemi, takie jak pomarańczowy, ciemnoczerwony i żółty. Ciemne drewno, posadzki z terakoty i sztukaterie również są elementami włoskiego stylu. W tym wydaniu styl śródziemnomorski jest bogaty, elegancki i kojarzący się z luksusem.

-Jasny styl śródziemnomorski – łazienki

Kto z nas nie chciałby poczuć się we własnej łazience jak w nadmorskim kurorcie? Styl śródziemnomorski przychodzi nam tutaj z pomocą. Klimat Lazurowego Wybrzeża lub greckiej wyspy można przywołać na przykład dzięki ozdobnych kafelków na ścianę. Odcienie turkusu, błękitu i granatu przywiodą na myśl morze i dzięki nim poczujemy się jak na plaży. Można na przykład pokryć ścianę mozaikami o barwie lazurowej, a podłogę płytkami z terakoty. Do tego meble łazienkowe z jasnego, na przykład bielonego drewna i akcesoria również utrzymane w chłodnej palecie barw. Taka łazienka to idealne miejsce na odpoczynek i relaks.

-Sielankowy styl śródziemnomorski – kuchnia

Gdzie jak gdzie, ale w krajach śródziemnomorskich na pewno kuchnia jest sercem domu. Mieszkańcy Włoch, Grecji i Hiszpanii uwielbiają gotować i dobrze zjeść. Dlatego kuchnia powinna być przestronna, wygodna w użytkowaniu i dobrze rozplanowana. Przy doborze mebli do kuchni w stylu śródziemnomorskim warto wziąć pod uwagę, iż najlepiej, by były to antyki. Jednak o ile nie możemy sobie na nie z różnych względów pozwolić, możemy wykonać własnoręcznie lub zamówić meble stylizowane na antyki. Dobrze sprawdzą się też zwykłe drewniane meble w klasycznym stylu, które można odpowiednio pomalować. W kuchni w stylu śródziemnomorskim dobrze będą wyglądać wszelkiego rodzaju szafki z efektem postarzenia, ozdoby z kutego żelaza oraz wiklinowe krzesła, kosze i pudełka.

W centrum kuchni w stylu śródziemnomorskim powinien znajdować się stół. Może być także wyspa kuchenna. Oświetlenie w miarę możliwości powinno być naturalne, co zapewnią duże okna. Wieczorem odpowiednie oświetlenie w kuchni zapewni prosty żyrandol. Kuchnia w stylu śródziemnomorskim powinna być przytulna, pełna ciepła i spójna kolorystycznie. Klasyczny styl śródziemnomorski oznacza prostotę i wyrafinowanie zarazem.

Styl śródziemnomorski – dodatki

Dodatki we wnętrzu w stylu śródziemnomorskim powinny dopełniać wnętrze i być spójne stylistycznie z jego charakterem. Przykładowo, obrazy na ścianach mogą współgrać albo kontrastować z kolorystyką pomieszczenia. jeżeli wnętrze urządzone jest w różnych odcieniach bieli, dobrym rozwiązaniem będzie użyć obrazów na ścianie jako mocnych akcentów kolorystycznych. jeżeli natomiast wnętrze utrzymane jest w żywych, nasyconych kolorach – jak styl marokański lub hiszpański – kolorystyka obrazów powinna je dopełniać.

W zależności od tego, w jakiej odmianie stylu śródziemnomorskiego urządzone jest nasze wnętrze, należy dobrać dodatki tak, by od razu budziły skojarzenia z kulturą danego kraju. I tak, wszelkiego rodzaju wielobarwne mozaiki, dywaniki i kilimy świetnie się wpasują we wnętrze na styl toskański lub hiszpański. Ozdoby z kutego żelaza, metalowe świeczniki i rzeźby stylizowane na antyczne będą pięknie wyglądały we wnętrzu w stylu włoskim. Zaś wiklinowe dodatki, naczynia w różnych odcieniach błękitu i poduszki w marynarskie paski idealnie się sprawdzą we wnętrzu w stylu greckim.

Styl śródziemnomorski – ogród Twoich marzeń

Toskańskie i prowansalskie ogrody – któż o nich nie słyszał! Wyczarowanie ogrodu w śródziemnomorskim stylu jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy kilka prostych rozwiązań, żebyśmy mogli cieszyć się swoim wymarzonym ogrodem we włoskim lub francuskim stylu.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów śródziemnomorskich ogrodów są terakotowe doniczki z ziołami. Lawenda, tymianek, rozmaryn – nie może ich zabraknąć w naszym ogrodzie w stylu śródziemnomorskim! Lawenda jest charakterystyczną rośliną dla ogrodów prowansalskich, więc jeżeli chcemy urządzić ogród prowansalski lub mamy salon w stylu prowansalskim, motywy lawendowe będą konieczne.

Rośliny w ogrodach w stylu śródziemnomorskim mają zwykle soczyste, żywe kolory. jeżeli chcemy uniknąć zbytniego pomieszania barw, możemy wybrać kilka kontrastujących ze sobą mocnych akcentów kolorystycznych (np. błękitny, pomarańczowy, czerwony i żółty) i na nich poprzestać. W ten sposób nasz ogród będzie pełen energii, a równocześnie nie przytłaczający. jeżeli mamy więcej miejsca, możemy posadzić drzewka oliwne i cytrusowe. Trudno wyobrazić sobie kuchnię śródziemnomorską bez oliwek i owoców cytrusowych!

Mieszkańcy bloków czy kamienic powinni zaś rozważyć wertykalny ogród. To supermodne rozwiązanie które pomaga oszczędzić miejsce bez konieczności rezygnacji z zieleni.

Ogrody w stylu śródziemnomorskim są też zaprojektowane w ten sposób, aby można w nich było przyjemnie spędzać czas, na przykład spacerując lub siedząc na ławce w cieniu winorośli. Żwirowane ścieżki, tarasy z terakotowych płytek, kamienne fontanny i ławki to elementy niezbędne dla śródziemnomorskiego ogrodu. Meble w takim ogrodzie najczęściej wykonane są z kutego żelaza i zdobionego ciemnego drewna.

żródło zdjęć: airbnb.com

Zobacz też: Styl japoński – zen, skromność i harmonia

Idź do oryginalnego materiału