Styl marokański w pigułce. Najlepsze dodatki i TOP porady

homelook.pl 5 lat temu

Styl marokański kojarzy się z orientem w pełni tego słowa znaczeniu. Afrykański klimat, pustynne pejzaże, kolorowe przyprawy, lazurowe morze, palmy kokosowe, aromatyczne jedzenie i tatuaże z henny. Marokańskie wzornictwo skutecznie urozmaica wnętrza, gdyż cechuje się wyjątkową i żywą kolorystyką połączoną z motywami geometrycznymi.

Wykorzystywane jest w ceramice czy na tkaninach. Europejskie przyzwyczajenie do minimalizmu może utrudnić w pełni marokańską aranżację, dlatego w tym wypadku proponujemy zainspirowanie się samymi dodatkami. Dzięki temu, przemycimy troszkę koloru, orientu i bajkowości w surowe industrialne czy minimalistyczne wnętrza.

źródło: imgur.com

Styl marokański wnętrza – wzornictwo

Ornamenty inspirowane naturą stanowią tu główny punkt programu. Umiejętnie przenikają się z żywą paletą kolorów nie tworząc we wnętrzu wrażenia chaosu i przytłoczenia. Przenoszone są przede wszystkim za pomocą tekstyliów (poszewki na poduszki, zasłony, dywany), jak i ceramiki (płytki podłogowe, ozdobne wazy, mozaiki, talerze, misy sporządzone specjalnie do spożywania danego rodzaju posiłku). Niekiedy do tego celu używane są również freski naścienne czy tapety – jednak jest to wersja dla zaawansowanych aka wielbicieli pstrokacizmu. U zwykłych śmiertelników taki zabieg może wywołać permanentne rozdrażnienie.

źródło: cntraveler.com

O czym zapomnieć nie można, najpopularniejszym wzorem jest marokańska koniczyna lub inaczej arabeska. W Maroko arabeskę spotkać można na każdym kroku. Jest to motyw bardzo uniwersalny, który można przenieść do wielu stylów – wybrać bardziej stonowaną wersję poprzez łagodne połączenia kolorystyczne lub dodając pikanterii – bardziej energiczną.

źródło: monjardinmamaison.maison-travaux.fr

Często wykorzystywanymi tkaninami są eleganckie oraz wysokogatunkowe: atłas, jedwab i aksamit. Marokańczycy przywiązują dużą uwagę do jakości używanych tkanin, bowiem tekstylia otaczają ich wszędzie. Są to masywne i obszerne ręcznie szyte dywany pokrywające większą część podłogi, poduszki, które są nieodłącznym elementem każdego miejsca służącemu wypoczynkowi, zwiewne tiulowe zasłonki dodające pomieszczeniom lekkości czy grube baldachimy chroniące od słońca.

Jakie meble znajdziemy w Maroko?

W stylu marokańskim proste formy mieszają się z fantazyjnymi zdobieniami. Świat geometrii przenika się z antagonistycznym światem fantazji tworząc wyjątkową całość. Charakterystyczne masywne meble w stylu marokańskim są najczęściej stworzone z drewna cedrowego i posiadają bogate zdobienia w postaci wyżłobień.

źródło: homedeco.nl

Meble te występują także w prostszych formach, a wtedy, ich elementem wyróżniającym są żywe kolory. Ich kolejnym atrybutem są ażurowe wstawki, które dodają finezji i egzotycznego charakteru. W marokańskich domach powszechnie występującymi są takie meble, jak pufy oraz ottomany, a także taborety i stoliki o różnych rozmiarach. Jest to istny hołd oddany tradycji picia herbaty.

Jakich kolorów użyć?

Kolory Maroka są intensywne niczym kilogramy kurkumy, papryki i szafranu (z którego słynie marokańska kuchnia) leżących na rozciągających się po ulicach straganach i ryneczkach. Styl marokański opiera się głównie na ciepłych i intensywnych kolorach, tj. pomarańcz, żółty, czerwień, brąz i burgund.

źródło: mypoolguide.com

Dodatkowo, obok ciepłej palety wyżej wymienionych kolorów znajdziemy również przeplatające się z nimi kolory zimne, jak turkus, zieleń czy niebieski. Kontrastują one z jasnymi barwami i tworzą kolorowe i radosne konstelacje z ornamentów.

Styl marokański – dodatki, które możesz wprowadzić do mieszkania:

1) Dywan w stylu marokańskim

źródło: lavorist.com

Dywan i styl marokański to jedność. Najlepiej, aby nie był on w liczbie pojedynczej. Wszelkie kompozycje z małych i dużych barwnych, dywanów z ornamentami, zachodzących na siebie jest strzałem w dziesiątkę. Idealnie odwzorowują one arabski charakter poprzez mnogość wzorów i kolorów. Warto zajrzeć do piwnic naszych babć, gdyż one z pewnością kiedyś takowe posiadały, a te idealnie nadadzą się do dodania marokańskiego akcentu w naszym mieszkaniu.

2) Rozeta

źródło: etsy.com

Wszelkie okrągłe ozdobne elementy na tkaninach będą świetnie wprowadzały orientalny nastrój. Możesz je wykorzystać na poszewkach od poduszek, jako element zdobniczy mebli (odmalowywując je farbą od szablonu) czy też na zasłonach oddzielających poszczególne pomieszczenia.

3) Marokański klim

źródło: pinterest.com

Jest to tkanina dekoracyjna wykonywana manualnie z wełny lub lnu. Stosuje się ją już od starożytności do dekoracji ścian i podłóg. Najczęściej są to kolorowe wzory geometryczne lub motywy roślinne. Proponujemy ją wykorzystać na ścianie w mniejszej skali, jako powieszoną na drewnianym drążku tkaninę. Ten efektowny marokański akcent będziemy mogli połączyć z nowoczesnością i nad naszym klimem zamontować punkt świetlny w postaci kinkietów lub reflektorków. Uwydatni to naszą ozdobę i stworzy elegancką muzealną wzniosłość, dodając naszemu eksponatowi nieco wartości.

4) Barwna ceramika w marokańskim stylu

źródło: bijouxdiva.canalblog.com

Jest to także jeden z najważniejszych punktów podczas aranżacji wnętrza w stylu marokańskim. jeżeli chcemy mieć marokański powiew egzotyki w domu czas zaprzyjaźnić się z gliną. A najlepiej w jej czystej postaci. Kolor ten od razu kojarzy nam się z wypalonymi przez słońce glinianymi przyrządami codziennego użytku i rzeźbami. W kuchni warto zainwestować w ceramiczną, kolorową zastawę i inne kuchenne gliniane dodatki.

źródło: lonny.com

Wieszanie ozdobnych, szkliwionych barwnymi kolorami talerzy na ścianie jest jak najbardziej dobrym zabiegiem, który przyjmie styl marokański. Będąc przy ceramice, nie sposób nie wspomnieć o płytkach ceramicznych. Jest to element, za pomocą którego bardzo łatwo możemy poczuć się jak w Maroko w naszym wygodnym, europejskim mieszkaniu. Płytki ceramiczne są łatwe w utrzymaniu, powszechnie dostępne, a także posiadające całą gamę najróżniejszych wzorów. Niezwykle skutecznie mogą urozmaicić szatę wnętrza. Zastosujmy je w kuchni lub w łazience – na kawałku podłogi lub ściany albo na całej powierzchni.

5) Lampiony i świeczniki – w Maroko się bez tego nie obejdzie

źródło: bestnewfurniture.com

Ażurowe lampiony to absolutny must have, jaki posiadają wszelkie inspiracje mieszkaniowe wnętrz w stylu marokańskim. Paląca się w nich świeca daje wyjątkowy motyw na ścianie, który będzie umilać nam każdy wieczór.

źródło: lushome.com

Można się pokusić także o lampiony z kolorowymi witrażami, które dadzą równie urokliwy efekt. W kwestii świeczników i świeczek mówić zbyt wiele nie trzeba, gdyż każdy wie, iż najbardziej nastrojowe światło to właśnie to pochodzące od świecy. W stylu marokańskim dobrze sprawdzą się lampiony kolorowe lub postarzane, metalowe czy z ornamentami.

6) Dodatki z naturalnych materiałów to mus!

Metal, drewno, szkło, cegła ozdobna i kamień to materiały, z których powinniśmy korzystać w stylu marokańskim. Brak tu tworzyw sztucznych – na czele z plastikiem.

7) Styl marokański to oczywiście… Mozaika!

źródło: awomanstyle.photomontages.club

Jest to wyjątkowa dekoracja, znana już od starożytności. Możemy przebierać w gąszczu faktur, kształtów i kolorów tworząc niepowtarzalne mozaiki. w tej chwili mamy do wyboru mozaikę metalową, ceramiczną, kamienną, szklaną, a nawet… drewnianą! Możemy zastosować ją w łazience, kuchni i w salonie. dzięki mozaiki rozbudzisz styl marokański w mieszkaniu w oka mgnieniu! Szczególnie polecana będzie mozaika w kształcie koniczyny marokańskiej, tarczy, rybiej łuski i arabeski dover. Dla mocniejszego zaakcentowania klimatu Maroka, oprócz dopasowanego kształtu, wybierz również bardziej odważne konstelacje kolorystyczne.

8) Tapeta z koniczyną marokańską

źródło: źródło: etsy.com

Jeśli jednak nie chcemy wydawać kroci na remont, warto zastanowić się nad tapetą. Dzięki temu marokański styl bez wielkiego wysiłku zagości w naszych włościach! Tapety to jeden z najlepszych pomysłów, jeżeli chodzi o odświeżenie nieco znudzonego już wnętrza.

Styl marokański w kuchni

Głębokie brązy, ognista czerwień i wypalona glina to kolory, które kojarzą się z afrykańsko-arabską kuchnią. Najlepszy efekt otrzymasz, gdy wpleciesz w powyższe kolory bazowe, turkus, biel i piaskowe beże. Wprowadź je dzięki ściereczek, obić krzeseł, ceramicznych wazonów, kolorowej zastawy czy glinianych kubków. Stworzy to klimat orientalnej, gorącej i przepełnionej ognistymi przyprawami kuchni. Styl marokański w kuchni to także przepych i florystyczne motywy. Wybierz dekoracyjne, metalowe i postarzane uchwyty do szafek i szuflad. Na parapecie ustaw lampiony, a na ścianie koło kuchenki powieś na półce drewniane sztućce kuchenne.

źródło: refinery29.com

Chętnie korzystaj również z ażurowych prześwitów – czy to w meblach kuchennych, czy dobierając odpowiednie oświetlenie do kuchni. W kwestii nastrojowego oświetlenia – postaw na ażurowe lampy, najlepiej na te, z kolorowymi witrażami, dające nam w zamian wyjątkowe aberracje świetlne. Przypraw nie trzymaj w szafce, tylko wyeksponuj je gdzieś na blacie. Użyj do tego ciekawych szklanych słoiczków czy glinianych pojemników z nazwami poszczególnych ziół. jeżeli posiadasz okno w kuchni to z pewnością musisz także zainwestować w zieleń. Bujna roślinność nada kuchni naturalizmu. Bazylie, rozmaryn i mięte trzymaj w kolorowych doniczkach i używaj podczas swoich popisów kulinarnych, wykorzystując ich świeżość i intensywny zapach. Meble mogą być ozdobione ornamentami. I najważniejsze – wykorzystaj także płytki ceramiczne w przestrzeni nad blatem lub na podłodze. Arabeska, heksagon i lub kwadratowe w różnokolorowych wariantach będą istną wisienką na torcie. Klimat Maroka gwarantowany!

źródło: trenduhome.com


Zobacz także: Orient w wydaniu wabi-sabi. Encyklopedia stylu

Styl marokański w sypialni

Jest to najlepsze pole do popisu, jeżeli chodzi o tekstylia! Urządź sobie iście królewską sypialnię i nie oszczędzaj na jakości tkanin, a nie pożałujesz. Wybierz jedwab, który ma zbawienny wpływ na sen czy choćby na… zmarszczki! Styl marokański w sypialni w pełnym znaczeniu wyraź dzięki baldachimu.

źródło: homeandcraft.xyz

Za pomocą lekkich, przewiewnych tkanin – różnokolorowych lub białych – stwórz wokół swojego łóżka zwiewne dekoracje, a poczujesz się jak żona sułtana. jeżeli baldachim jest dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, wybierz moskitierę, dzięki której arabski klimat zostanie utrzymany. Najważniejszym jest, by nie szczędzić na kolorach – barwne poduszki z ornamentami powinny grać istotną rolę w Twojej marokańskiej sypialni. To także świetne miejsce, by ustawić egzotyczne kwiaty w rozmiarze XXL lub rośliny oczyszczające powietrze, nastrojowe świeczki sojowe, kadzidła i szkatułki.

Styl marokański – inspiracje mieszkaniowe

źródło: eatlivetraveldrink.com

Marokański styl świetnie przeplata się z nowoczesnością. Aranżacje mieszkaniowe często łączą orient z minimalizmem i jest to zabieg, coraz częściej stosowany przez architektów wnętrz. Stąd wywodzi się także styl scandi boho czy natural bohemian. Pamiętaj o założeniu, aby korzystać z naturalnych materiałów, jak kamień, drewno, metal i glina. Nie bój się kolorów i wzorów, gdyż styl marokański bez nich nie istnieje. Stosuj także srebro i złoto w dodatkach i tkaninach. A jeżeli o nich mowa to trudno w przypadku tego stylu mówić o ich nadmiarze. Śmiało korzystaj z ręczników, obrusów, zasłon, serwet, poszewek, obić i okryć. Mamy nadzieję, iż po tym artykule, poczujesz się jak Szeherezada w swoich włościach!

Idź do oryginalnego materiału