Chiny od wieków inspirowały malarzy, poetów czy rzemieślników. Dlatego też, liczne zapożyczenia z Dalekiego Wschodu można obserwować w sztuce, architekturze i wzornictwie europejskim. Składają się one na eklektyczny styl chinoiserie, który śmielej wkroczył na salony w XVII wieku, gdzie wzbogacił styl rokoko i przy okazji stał się jego znakiem rozpoznawczym. Jak styl ten prezentuje się współcześnie? W jaki sposób można wprowadzić go do wnętrz?
Styl chinoiserie – gdzie i kiedy powstał? Pochodzenie
Styl chinoiserie narodził się w XVII w. na dworze francuskim, na którym ówcześni monarchowie, zafascynowani bogactwem wzorów oraz egzotycznych form, zaczęli wprowadzać do swoich komnat elementy dalekowschodniego designu. Stąd też wzięła się jego nazwa, która z francuskiego oznacza „chińszczyznę”. Styl gwałtownie zyskał na popularności i stał się charakterystycznym elementem nurtu rokoko; zagościł też na salonach angielskich, holenderskich czy niemieckich. We współczesnych domach i mieszkaniach, styl chinoiserie prezentuje się równie zachwycająco, choć korzysta z bardziej nowoczesnego wzornictwa. Co ważne, nie kopiuje on azjatyckich wnętrz, ale jedynie wzbogaca europejskie salony o egzotyczne rozwiązania.
10 najlepszych pomysłów na wprowadzenie stylu chinoiserie:
1. Tapety – duch chinoiserie w twoich ścianach
By poczuć ducha Dalekiego Wschodu, można wprowadzić do pomieszczeń ozdobne tapety. W sklepach dostępny jest ogromny wybór wzorów nawiązujących do chinoiserie. Warto wybrać tapetę, której wzór przedstawia na przykład kwitnące wiśnie, smoki, żurawie, czy faunę i florę azjatycką. Będzie stanowiła interesujący akcent w pomieszczeniu, który doda mu indywidualnego charakteru. Poniżej kilka inspiracji:
2. Parawany – jako znak chinoiserie
Parawany to proste i zarazem bardzo efektowne ozdoby. Dzięki nim można podzielić przestrzeń na przykład na część użytkową i intymną, a jednocześnie dodać wnętrzu stylu i charakteru. Niegdyś zdobiły one okazałe rokokowe wnętrza. Dziś, występują zarówno w klasycznej, jak i w nowoczesnej odsłonie. Wnętrzom dodają orientalnego wykończenia, między innymi dzięki ozdobom z serii chinoise art, czyli manualnie wykonanym i zdobionym parawanom z motywami kwiatowymi, zwierzęcymi lub ze scenami obyczajowymi. Do wyboru są egzemplarze jedwabne, pokryte laką lub złotymi listkami. Warto też zwrócić uwagę na parawany w atrakcyjne azjatyckie wycięcia.
3. Lampy i lampiony – Chinatown w twoim domu
To ozdoba niedroga i równie efektowna jak parawany. Dodaje przytulności i ciepła oraz tworzy wyjątkowy klimat, zwłaszcza wieczorem, gdy pięknie rozświetla pomieszczenie. Wybierając charakterystyczne, czerwone, zwisające z sufitu lampiony, można wprowadzić klimat rodem z Chinatown. Lampy mogą stać się również wyjątkową ozdobą sypialni, salonu czy na taras. Uwspółcześnione wersje dobrze sprawdzają się także w nowoczesnych i eleganckich aranżacjach, w których pełnią funkcję ciekawego, stylowego akcentu dekoracyjnego. Kolorowy sufit z podwieszanymi, kolorowymi lampionami to must have!
4. Porcelana w stylu chinoiserie
Mało co kojarzy się z odległą Azją tak bardzo jak porcelana. Wystawa składająca się z filiżanek i talerzyków może stanowić idealną dekorację kuchni, jadalni czy salonu. Serwując swoim gościom podwieczorek na porcelanowej, bogato zdobionej chinoise art zastawie, dodasz każdemu spotkaniu wyjątkowego charakteru. Dzięki niej choćby popołudniowa herbata będzie uroczyście celebrowanym momentem w ciągu dnia.
Warto zaopatrzyć się w cały porcelanowy zestaw obiadowy i kilka wazonów, w których zagoszczą świeże kwiaty. Dzięki temu stół nabierze eleganckiego i stylowego wykończenia. Zastawa chinoiserie będzie też wizytówką każdej rodzinnej imprezy lub przyjęcia w gronie znajomych. Chętnie przyjmie ją także kuchnia w stylu rustykalnym lub shabby chic.
5. Orientalne tkaniny chinoiserie
Tkaniny chinoiserie stoją w Orientalnego charakteru dodadzą wnętrzom również tkaniny. Można wybrać takie ze wzorem chinoise art i obić nimi krzesło, fotel lub sofę. Pozwoli to w łatwy sposób stworzyć komplet salonowy i uzyskać azjatycki sznyt. Z tkanin można wykonać również poduszki, narzutę na łóżko, dywanik lub obrus.
6. Szafy i komody chinoiserie – minimalistyczne lub bogato zdobione
Meble w wydaniu azjatyckim, zwłaszcza szafy i komody, są solidne i starannie wykonane; dopieszczone w najdrobniejszym szczególe stanowią nierzadko popis kunsztu rzemieślniczego. Dzięki manualnemu wykonaniu, metalowym okuciom, chinoiserie zachwycają nasyconymi kolorami, formami oraz bogatą ornamentyką. W przeszłości, by podkreślić status oraz prestiż właściciela, meble azjatyckie musiały być wykonane z egzotycznych drzew pochodzących z Wietnamu, Tajlandii czy Indonezji (np. Zitan czy Huanghuali), ale dziś obowiązuje w tym zakresie dowolność. W ich najprostszych modelach mogą swym minimalizmem przypominać styl skandynawski.
Można jednak ozdobić własne komody orientalnymi wzorami i tym samym nadać im unikalnego charakteru lub nabyć tańsze wersje, wytworzone z takich drzew jak grusza, wiąz, cyprys, sosna, jodła, orzechowiec czy topola. Dla miłośników chinoiserie ciekawostką może być fakt, iż wykonane na frontach mebli ilustracje to często symboliczne przedstawienie scen obyczajowych. Tutaj żaden gatunek kwiatów, owoców, czy zwierząt, ani ich położenie, nie są przypadkowe. Każdy element może mieć dodatkowe znaczenie i symbolizować na przykład płodność, rozkosz małżeńską itp.. Wybór jest ogromny i każdy znajdzie coś wyjątkowego dla swojego wnętrza.
Zobacz także: Wabi sabi – orientalna prostota i naturalizm
7. Stolik kawowy chinoiseries – praktyczny mebel z azjatycką nutą
Efektownym i praktycznym meblem do salonu może okazać się stolik kawowy. Warto postawić na taki w stylu chinoiserie, który będzie elegancki i skupi na sobie uwagę. W przypadku dobrych gatunkowo mebli z Azji, często choćby na pozór zwykły, mały stolik stanowi swego rodzaju unikalne dzieło sztuki. Charakterystyczne zdobienia złotem, orientalne wycięcia czy fikuśne nóżki, wprowadzą do wnętrza azjatycki klimat i nietuzinkowy styl. Dziś chinoiserie to zarówno tradycyjne i bogato zdobione blaty, ale także proste i minimalistyczne formy.
8. Krzesła i fotele – komfortowe meble z klasą
Krzesła w wydaniu chinoiserie to najczęściej proste i bardzo eleganckie meble. Dostępne są modele w różnych, nasyconych kolorach i formach. Często sprawiają wrażenie, iż są wykonane z bambusa, choć w rzeczywistości tak nie jest. Dzięki prostej linii krzeseł i orientalnym wykończeniu w postaci charakterystycznych azjatyckich żłobień stają się wizytówką zarówno nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, jak i tych bardziej klasycznych. Fotele to natomiast wygodne i okazałe siedziska, które dodają wnętrzu luksusu, prestiżu, komfortu i przytulności. Główną role odgrywa w nich tapicerka, która obfituje w liczne zdobienia, przedstawiające sceny rodzajowe lub faunę i florę. Wybierając taką w jasnym kolorze można ożywić przestrzeń i dodać pomieszczeniu lekkości, z kolei w ciemnym – sprawić, iż będzie jego wyrazistym akcentem.
9. Roślinność rodem z Azji
Dla miłośników minimalizmu, eleganckich i wytwornych wnętrz oraz natury dobrym pomysłem na prowadzenie unikalnego egzotycznego charakteru mogą okazać się egzotyczne rośliny. Urocze drzewka bonsai, rozłożyste palmy, które dodadzą niemal tropikalnego klimatu, ale także bananowce, cytrynowce, paprocie, sukulenty czy monstery. Błyszczące liście w kształcie serca tych ostatnich szczególnie często możemy dostrzec na azjatyckich zdobieniach szaf, obrazach czy tapetach. Wszystko to za sprawą ich charakterystycznych nacięć, które doskonale wpisują się w orientalny klimat. Warto wprowadzić też nieco koloru i wybrać także kilka storczyków, które uznawane są za synonim elegancji oraz irysków czy hortensji. W ogrodzie również można wprowadzić kilka egzotycznych dodatków w postaci przepięknej magnolii, wiśni czy azalii japońskiej. Będą zachwycać kolorem oraz urodą każdego, kto odwiedzi przydomowy park. jeżeli posiadasz ogród zimowy – będzie to także idealne miejsce do stworzenia roślinnej galerii.
Ciekawymi roślinami, które dodadzą wnętrzu zadziorności, będą rośliny z rodziny ananasowych jak np. Aechmea Tillandsia, Vriesea, Guzmania. Oprócz zielonych i drapieżnych liści posiadają przepiękne kolorowe kwiaty, które mogą stanowić wyrazisty akcent wnętrza. Natomiast dla osób, które w okresie letnim cierpią ze względu na uporczywe komary, muchy czy inne owady, warto zaopatrzyć się w Dzbanecznik, który je zjada.
10. Dodatki chinoiserie – magia tkwi w szczególe
Chinoiserie stanowi jedynie inspirację dla wnętrz, a nie idealne odwzorowanie pomieszczeń azjatyckich. Dlatego jest stylem, który daje swoim użytkownikom swobodę i dowolność aranżacyjną. Można wybrać cały komplet charakterystycznych mebli lub jedynie kilka detali, które wprowadzą do wnętrza orientalny klimat. Spośród dodatków można wybrać porcelanowe figurki przedstawiające chińskich żołnierzy czy ptaki takie jak: paw czy żuraw. Pięknie będzie też wyglądać fotografia na płótnie, obraz czy grafika przedstawiające kraj kwitnącej wiśni lub liście palmy.
Zobacz także: Styl toskański – jak urządzić włoską sielankę w swoim domu?