Styl boho – od zamszowych toreb do makram, czyli sekrety tego nurtu estetycznego

estetico.pl 3 lat temu
Zdjęcie: styl boho


Motywem przewodnim stylu boho jest luz i brak ograniczeń. Zrodził się on w końcu z połączenia hippisowskiej swobody i artyzmu bohemy. Ten głośny rodzaj eklektyzmu przejawia się w stylu streetwearowym, ale nie tylko. Jest obecny też w słynnych domach mody, zyskuje popularność jako element ślubnych stylizacji i nadaje ciepła wnętrzom. Boho jest po prostu uniwersalne. Aby uzyskać odpowiedzieć na pytanie, co to jest styl boho w różnych odsłonach, czytaj nasz artykuł!

Boho – styl w modzie damskiej

Tutaj styl ten charakteryzuje się przede wszystkim luźnymi fasonami, które mają nie krępować ruchów. Przykłady to choćby długie i zwiewne spódnice czy szerokie spodnie. Typowe w tej stylistyce są kwieciste, etniczne wzory, często ze sobą mieszane. Styl boho nie boi się też zestawień różnych faktur. Lubi się z frędzlami, zamszem, dżinsem i wyrazistymi dodatkami. Różnorodność kolorów nie objawia się jednak w ich nasyceniu. Najpopularniejsze są połączenia bieli z beżem, a także z przygaszoną zielenią i błękitem. Barwy wyłaniają się niejako zza chmury dymu, co koresponduje z pochodzeniem stylu z artystycznych kręgów.

Jak tworzyć stylizacje w stylu boho?

Najprostszą odsłoną tego stylu zawsze będzie zwiewna sukienka. Im dłuższa, tym lepiej, w boho dominują więc typy midi i maxi. Ciągnące się do kolan kardigany i mnogość kolorowych dodatków czy chusta we włosach wkomponują się w każdą stylizację. Grunt to dać się ponieść kreatywności i wyzwalającej nonszalancji. Nie czujesz się jeszcze pewnie z wielością piór i wzorów? Możesz skupić się na głównym elemencie outfitu (na przykład białej koszuli) i połączyć go z zamszową torbą albo wzorzystą narzutą.

Dodatki, czyli jeden z najważniejszych elementów stylu boho

Naturalne materiały to podstawa stylu boho. Idealna będzie drewniana biżuteria wykonana manualnie, wywołująca wspomnienie dalekiej podróży do etnicznie ciekawych zakątków świata. Do tego możesz dodać duże kamienie w pierścionkach czy kilka złotych bransoletek na nadgarstku. jeżeli chodzi o buty, warto wybierać między zamszowymi botkami ponad kostkę a wiązanymi, delikatnymi sandałami, które skomponują się z dżinsem i bielą. Co oczywiste, ważna jest torba. Najlepiej, by była duża i wykonana z zamszu lub pleciona z rafii lub wikliny.

Ślub w stylu boho? Jak najbardziej!

Chociaż przez lata styl boho kojarzył się raczej z modą streetwearową, ostatnimi czasy znalazł drogę do serc panien młodych i gości weselnych. Białe koronki i delikatne, zwiewne stylizacje pasują do ślubów plenerowych jak ulał. Uzupełnione o wianek z polnych kwiatów we włosach lub drobną, złotą biżuterię będą wyborem niejednej panny młodej. Sukienka boho połączona z torebką z rafii zaproszonym na przyjęcie paniom doda zaś subtelności i powabu.

Kropka nad i, czyli fryzura w stylu boho

Fryzury boho pasują nie tylko do kompletnego outfitu złożonego z frędzli i koronek. Mówimy tu w końcu o niedbałych falach, które kojarzą się z surfingiem, a także np. luźnych warkoczach, które będą świetnie się prezentować zarówno przy marynarce, jak i kardiganie. Fryzurę można ozdobić również wiankiem i opaską, a przy spiętych włosach znakomicie będą się prezentować wiszące kolczyki.

Co to jest styl boho we wnętrzach?

Styl boho pierwotnie nawiązywał bezpośrednio do kultur afrykańskich, a także elementów znanych z Australii czy Ameryki Południowej. Po latach jednak został zmodyfikowany i stał się bardziej stonowany. Nie zawsze więc będzie oznaczać pomarańcze i czerwienie we wnętrzu. Dziś często elementy etniczne wkomponowuje się w wystrój wnętrz, bazując na białym tle. Nadaje to nowego charakteru, ale też ociepla wizerunek.

Styl boho – aranżacja wnętrza i kolory

Aranżacje wnętrz w stylu boho opierają się na kolorach naturalnie występujących w przyrodzie. Intensywne i ciepłe odcienie będą oscylować wokół rdzawej, ceglanej czerwieni. Do zimnych natomiast zaliczać się będzie zgaszona zieleń. Typowe jest tutaj zestawianie kolorów, które w każdym innym stylu wyglądałyby nienaturalnie. W tym wypadku łączenie zieleni, czerwieni i żółci na jasnym, stonowanym tle ma przywodzić na myśl obce krajobrazy i podróże w odległe zakątki świata. To nie znaczy jednak, iż przesada jest dozwolona. Czasem lepiej ograniczyć się do kilku drobnych elementów ożywiających wnętrze i skupić się na odcieniach beżu i brązu.

Styl boho, czyli nowe życie mebli z drugiej ręki

Boho jest sojusznikiem ekologii i natury, dobrze jest więc wybrać meble, które młodość mają już za sobą. Mogą nosić ślady użytkowania, mogą być przetarte z łuszczącą się farbą. Tutaj jest to atut! Meble vintage wykonane z drewna z recyklingu o dziwo będą się dobrze prezentować w otoczeniu metalu i szkła. Półki i gabloty mogą wyeksponować książki czy pamiątki z podróży. W połączeniu z wielością miękkich dodatków nie ujmą ani trochę z charakteru wnętrza.

Królestwo dodatków w stylu boho, czyli makramy, pledy, rośliny doniczkowe

Istota stylu boho w modzie wcale bardzo się nie różni od aranżacji wnętrz. Nadal będą się tutaj liczyć naturalne materiały, takie jak:

  • wełna;
  • wiklina;
  • drewno.

Popularnością cieszą się plecione jasne makramy czy kilimy w ciepłych odcieniach brązu i czerwieni, które nadadzą wnętrzu przytulności. Skoro cały styl boho nawiązuje do dalekich krajobrazów i podróży, dobrze jest zainwestować w wiele wysokich roślin doniczkowych o dużych liściach lub w mniejsze, zwisające z sufitu. Nie sposób też pominąć słynnych łapaczy snów, które stworzą przyjemny klimat tajemniczości. Zwieńczeniem wystroju będą liczne poduszki i pledy rozłożone na kanapie lub łóżku.

Niezależnie od tego, czy próbujesz go w szafie, czy we wnętrzu, styl boho jest dla tych, którzy pragną komfortu, a zarazem wolności w wyrażaniu siebie. Nie ogranicza się tylko do walorów czysto estetycznych, ale nawiązuje do pierwotnych kultur i życia w zgodzie z naturą. Swoboda tego stylu opiera się na kreatywności, odwadze w tworzeniu nieoczywistych zestawień faktur i wzorów.

Idź do oryginalnego materiału