Strategia promocji Polski: Czy potrzebujemy wspólnej Marki Narodowej?

ttg.com.pl 1 tydzień temu

W ramach XI edycji konferencji INVEST CUFFS – prestiżowego wydarzenia gromadzącego kluczowych uczestników rynku inwestycyjnego – odbył się wyjątkowy panel dyskusyjny moderowany przez Grzegorza Kiszluka, a poświęcony MARCE NARODOWEJ.

W panelu „Strategia promocji Polski: Czy potrzebujemy wspólnej Marki Narodowej?” udział wzięły Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI z siedzibą w Bolonii i Aleksandra Harasiuk, międzynarodowy konsultant biznesowy, rzeczoznawca bursztynu oraz … przeważająca część publiczności, walcząca o reprezentowanie Polski przez ulubione swoje produkty!

Brak spójnej strategii i silnej Marki Polska powoduje, iż wiele firm działających globalnie nie identyfikuje się z polskim pochodzeniem. Wiele przedsiębiorstw świadomie unika podkreślania swojej polskości, a ich produkty i usługi sprzedawane są pod neutralnymi, anglojęzycznymi nazwami lub markami opartymi na nazwiskach właścicieli.

„Nie potrzebujemy podpisu 'Made in Poland’. Mamy dobrą, angielsko brzmiącą nazwę, która lepiej buduje naszą pozycję na rynkach zagranicznych.” – taką opinię często słyszymy w firmach polskich. Czy stać nas na to, aby polskie sukcesy były anonimowe?

Czy brak silnej marki narodowej nie osłabia naszego wizerunku w świecie i nie wpływa na konkurencyjność firm polskich? Jak to zmienić i czy możemy zbudować silny brand Polska, który będzie wspierał, a nie osłabiał eksport i rozwój gospodarczy?

Grzegorz Kiszluk od wielu lat mówi o potrzebie zbudowania tak silnej Made in Poland jak i mapy polskich marek, które pomogą w budowaniu świadomości marki. Twórca magazynu Brief, to człowiek czynu, który pokonał niejeden kryzys w swoim życiu, bo doskonale wie, co tworzy silny brand i jak utrzymać go na rynku. Przeprowadził setki wywiadów z wizjonerami, kreatorami, biznesmenami, więc nic dziwnego, iż odpowiada za takie projekty jak: 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie czy Brief for Poland, gdzie zajmuje się budową silnych marek regionów, jak i całej Polski. Koncepcja stworzenia Mapy Polskich Marek zrodziła się w „Briefie” na początku 2014 r. Pierwszym krokiem w tym kierunku była Mapa Marek Województwa Lubelskiego, która ukazała się w kwietniowym numerze magazynu Brief for Poland w 2014 r.

Marzeniem Grzegorza Kiszluka jest stworzenie spójnej koncepcji silnej marki narodowej, wspieranej mapą firm polskich – temu, czy potrzebujemy silnej matki polskiej i jak to zrobić w praktyce poświęcony był panel na krakowskiej konferencji.

Ewa Trzcińska, na przykładzie Włoch pokazywała jakie znaczenie ma świadome budowanie wizerunku kraju poprzez Made in… jako znaku jakości. Made in Germany: Niemcy wykorzystują swoją markę narodową, aby promować produkty jako trwałe, precyzyjne i innowacyjne. Polska może podążyć podobną ścieżką, budując wizerunek kraju jako źródła wysokiej jakości produktów, np. w sektorze technologii czy meblarskim. Made in Italy stało się globalnym symbolem jakości, stylu i rzemiosła. To marka niezwykle cenna i ma ogromne znaczenie na rynku globalnym. Obejmuje różne sektory, takie jak moda, motoryzacja, inżynieria, energia i wiele innych. Marka „Made in Poland” zyskuje na wartości, ale jest trudna do oszacowania w sposób jednoznaczny. W 2022 roku, według raportu Statista, najcenniejsze polskie marki to Biedronka i PKN Orlen. Marki, takie jak LPP (właściciel Reserved, Sinsay, Mohito), InPost, Amica i Drutex, zdobywają uznanie na rynkach międzynarodowych, ale …. rzadko są kojarzone z Polską…

Aleksandra Harasiuk na przykładzie bursztynu pokazywała, jak można doskonale promować Polskę i pozytywne skojarzenia. Polska od wieków jest jednym z najważniejszych graczy na rynku bursztynu, z Gdańskiem jako światowym centrum jego obróbki i handlu. Choć surowiec ten występuje także w innych krajach, to właśnie Polska skutecznie buduje wokół niego swoją tożsamość. Współczesne wyzwanie to lepsza organizacja i promocja tej branży jako strategicznego sektora eksportowego. Polskie marki i przedsiębiorcy często osiągają globalny sukces, ale brakuje im spójnej strategii promocji. Wzorem mogą być kraje, które konsekwentnie budują swoją tożsamość gospodarczą, łącząc historię z nowoczesnością. Projekt „mapy polskich marek” mógłby pomóc w identyfikacji kluczowych produktów, firm i ludzi, którzy kształtują wizerunek Polski na świecie.

W panelu głos oddano publiczności i właśnie wtedy mogliśmy uświadomić sobie, ile emocji, ale często i nierozumienia problemu marki narodowej doświadczamy. Poszczególni uczestnicy widzieli swój produkt jako sztandarowy dla budowy marki a choćby własną firmę … jako markę promującą Polskę.

Polska marka budowana w oparciu o kulturę – tu istotny był głos Pawła Deląga, reżysera i aktora. Polska marka narodowa budowana w oparciu o kreatywność przedsiębiorców. Budowana w oparciu o sektory – lokomotywy.

Panel w Krakowie wzbudził ogromne zainteresowanie, ale pokazał jak trudny jest to proces, wymagający strategii i wspólnego działania wielu organizacji i instytucji przez kolejne lata.

KONFERENCJA INVEST CUFFS to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęconych rynkowi kapitałowemu, inwestycjom oraz strategiom rozwoju gospodarczego. W tym roku zgromadziła ponad 8000 uczestników i 200. Nowoczesna struktura stwarza przestrzeń do wymiany myśli, prezentacji trendów rynkowych oraz budowania relacji pomiędzy kluczowymi graczami gospodarki. Organizator Fundacja Invest Cuffs – Edukacja i Rozwój Rynków Finansowych już zaprasza do supernowoczesnego Centrum Kongresowego ICE Kraków na Kongres Invest Cuffs 2026, który odbędzie się w dniach 20.03.2026 – 21.03.2026.

Idź do oryginalnego materiału