Stawa Młyny to naszym zdaniem jedno z najbardziej urokliwych miejsc nad polskim morzem. To XIX-wieczny znak nawigacyjny znajdujący się na zachodnim falochronie w Świnoujściu. Jego wyróżnikiem na tle innych tego typu obiektów jest kształt. Wygląda on jak wiatrak, co sprawia, iż krajobrazy z jego udziałem są niezwykle malownicze. Stawa Młyny to prawdziwy symbol Świnoujścia. Znajdziemy go na licznych pocztówkach, banerach promocyjnych, a choćby w logo miasta.
Stawa Młyny to znak nawigacyjny zbudowany w 1874 roku na zachodnim falochronie w Świnoujściu. Wskazuje on wejście do portu w tym mieście. Znajduje się przy ujściu Świny do Morza Bałtyckiego. Co interesujące stawa Młyny, jest cały czas użytkowana. Na jej szczycie znajduje się światło. Po zmroku pulsuje ono, tym samym wskazując statkom adekwatną drogę do portu. Światło ze Stawa Młyny jest widoczne do 31 kilometrów w głąb morza.
Stawa Młyny Świnoujście — jak została wiatrakiem?
Stawa Młyny została wzniesiona w 1874 roku w ramach modernizacji toru wodnego w Świnoujściu. Jej projektantem był radca budowlany Severin. Jego pomysłem było nadanie stawie unikatowego kształtu wiatraka. Co nim kierowało, iż podjął taką decyzję? Tego nie wiadomo. Jednak to dzięki niemu Świnoujście zyskało swój symbol. Symbol, który pojawia się w logo miasta, na plakatach, pocztówkach, czy licznych zdjęciach.
Stawa Młyny — jak dojechać?
Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na dotarcie do Stawa Młyny jest zaparkowanie samochodu na parkingu miejskim na końcu ulicy Uzdrowiskowej. Parking znajduje się tuż przy falochronie zachodnim, ok. 600 metrów od stawy. Postój na parkingu jest płatny (pierwsza godzina kosztuje 4,50 zł — cennik 2024 r.).
Do Stawa Młyny można również dojść pieszo. Z centrum Świnoujścia przez Park Zdrojowy, a następnie obok obiektów twierdzy dojdziemy w ok. 40 minut. Podążając natomiast promenadą w kierunku wschodnim, dotrzemy w to miejsce po ok. 30-minutowym spacerze. Również możemy z zachodniej części Świnoujścia do Stawa Młyny dotrzemy idąc cały czas plażą.
Niezwykła legenda
Wokół stawy Młyny pojawiła się dość interesująca legenda. Warto ją poznać, jeżeli zdecydujesz się odwiedzić to miejsce. Żona pewnego marynarza — Alicja bardzo rozpaczała nad wyglądem swojego męża. Wrócił on z morskich wojaży podstarzały i wyczerpany. Łkając nad morzem, usłyszała głos. Ten kazał jej szukać pomocy w wiatraku, który stał za jej plecami. W wiatraku mieszkał stary młynarz, który kazał wrócić Alicji wraz z mężem. Tydzień później, młynarz zabrał męża Alicji do wiatraka i zalecił mu okładanie twarzy błotem oraz kąpiele w Bałtyku. W ten sposób marynarz odmłodniał o kilka lat i wrócił do stanu sprzed morskiej wyprawy.
Wieść o zdolnościach młynarza gwałtownie się rozeszła po Świnoujściu. Zaczęli go odwiedzać inni marynarze, którzy również chcieli odmłodnieć tak, jak mąż Alicji. Niestety, stary młynarzu umarł. Zabrał też swoją tajemnicę odmłodzenia do grobu. Nikomu nie udało się poznać jego sekretów. Również mechanizm wiatraka się zatrzymał i nie działa aż do dzisiaj. Ludzie są jednak przez cały czas spragnieni odmłodzenia. Przybywają oni pod stawę Młyny, by zażywać kąpieli w Bałtyku, spacerować i… okładać się błotem.
P.S. Stawa Młyny stanowiła także scenariusz dla filmu Latarnik, który został nakręcony w 1976 roku.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!