Stare łazienki, brud i dziwaczne tablice. Oto najbardziej nietypowe muzea w Polsce. Można się zdziwić

gazeta.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl


Muzea często kojarzą się z nudą i mało interesującymi wystawami, szczególnie dotyczy to najmłodszych odwiedzających. Jednak wcale nie musi tak być. Oto dwa bardzo nietypowe polskie obiekty, które mogą zaciekawić choćby najbardziej wymagających turystów.
W Polsce można znaleźć wiele nietypowych muzeów, ale my wybraliśmy dwa naszym zdaniem najdziwniejsze. Są to bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz znajdujące się w Złotym Stoku Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Dlaczego są takie nietuzinkowe? Przekonajcie się sami.


REKLAMA


Zobacz wideo Mieszkańcy czekali na to miejsce od dawna. Muzeum, w którym każda rzecz ma swoją historię


Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy. Nawiązuje do przemysłu chemicznego
Bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu zdecydowanie zasługuje na miano dziwnego, a przynajmniej nietuzinkowego. Zostało otwarte w 2012 roku z inicjatywy Darii Kieraszewicz i Adama Bujnego. Nawiązuje do przemysłu chemicznego, a szczególnie produkcji mydła, które było eksportowane z Bydgoszczy do różnych państw Europy. Co zatem można tu zobaczyć? Przede wszystkim eksponaty prezentujące historię brudu i higieny od starożytności do czasów współczesnych i wszystko, co z tym związane.


W muzeum znajdziemy m.in. średniowieczną łaźnię, pokój kąpielowy i żeliwne wanny z XIX wieku, urządzenia do mycia i kąpieli (np. pierwowzór prysznica i pierwszą przenośną ubikację), szczotki z końskiego włosia do szorowania ciała oraz bogatą kolekcję mydeł z różnych zakątków świata wraz z formami do ich produkcji.
Najdziwniejsze muzea w PolsceOtwórz galerię
Co więcej, Muzeum Mydła i Historii Brudu posiada też zbiory dotyczące prania ubrań (pralki, suszarki i maglownice), dokumenty z opisami metod i rytuałów higienicznych oraz przedwojenne reklamy środków czystości. Oprócz tego można samemu stworzyć tutaj mydło podczas warsztatów.


Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku. To zdecydowanie zabawne miejsce
Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku znajduje się na samym końcu trasy Kopalni Złota. Można zobaczyć tu przeróżne tablice, zwykle z czasów PRL-u, które miały przypominać o zasadach BHP i obowiązkach w miejscu pracy. Trzeba jednak przyznać, iż wiele z nich brzmi dość zabawnie.


Rolniku, nie myj jaj przed skupem.


Po skończonej pracy załóż majtki.


Złość i gniew rujnują zdrowie.


Nie rzucaj narzędziami, będąc na rusztowaniu.


Rolników obsługujemy szybko, sprawie i życzliwie


- głoszą tablice znajdujące się w zbiorach obiektu. Jako ciekawostkę na koniec dodamy, iż do samego Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli można dotrzeć... na zjeżdżalni. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału