Zakopane oraz jego bliskie okolice to nie tylko widok na majestatyczne szczyty Tatr, wiodące na nie szlaki czy spacer Krupówkami. Wbrew powszechnie panującej opinii, w regionie znajdziesz znacznie więcej, niż mogłoby się zdawać. I wcale nie chodzi o popularne termy z gorącą wodą, stoki narciarskie i przejazdy bryczką. jeżeli wybierasz się do Doliny Kościeliskiej, koniecznie zajrzyj do atrakcji, którą znajdziesz w Kirach. To również doskonała okazja na spędzenie dnia, gdy pogoda uniemożliwia wędrówkę. Odkryj niezwykle centrum edukacyjne, które z szacunku dla krajobrazu zostało wybudowane... pod ziemią.
REKLAMA
Zobacz wideo Krupińska zaskoczona cenami w Zakopanem. Wie, kogo stać na oscypka
Co zobaczyć w Zakopanem? To archiwum jest jak podróż w czasie
Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia, w uproszczeniu TAPZ, to jeden z nowszych obiektów edukacyjnych Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jego budowa trwała kilka lat, gdyż wykorzystano w niej zaskakujące rozwiązania architektoniczne. Całość została udostępniona do zwiedzania 18 maja 2024 roku. Obiekt podzielono na siedem tematycznych sal, w których możesz podziwiać niesamowite, interaktywne wystawy odsłaniające tajemnice nie tylko Tatr, ale także całej naszej planety.
Jakie muzea warto zobaczyć w Zakopanem? Przejedź się na początek szlaku
Dzięki wystawom odkryjesz niezwykłe zjawiska przyrodnicze, dowiesz się, jak powstawały góry, jaki wpływ na Ziemię ma temperatura oraz woda. To jednak nie wszystko, gdyż zwiedzający będą mogli również stanąć oko w oko z prehistorycznymi mieszkańcami Tatr, w tym choćby z naturalnej wielkości modelem dinozaura. Oprócz tego zobaczysz, jak wyglądał niedźwiedź jaskiniowy, którego szczątki znaleziono na Podhalu. A to wszystko pod ziemią.
TAPZ nie jest zwykłym muzeum - to żywe archiwum, które łączy naukę o przyrodzie z nowoczesnymi technologiami, aby przekazać wiedzę w sposób angażujący dla wszystkich odwiedzającego
- możemy przeczytać na stronie tpn.gov.pl.
Zanim wybierzesz się na miejsce, pamiętaj, iż zwiedzanie odbywa się jedynie w grupach, zaś wejścia kolejnych osób mają miejsce co około 30 minut. w okresie letnim obiekt czynny jest od 8 do 18 (pierwsze wejście o 8:10, ostatnie o 16:40), zaś od 1 września do 31 maja od 9 do 17. W poniedziałki i święta archiwum jest nieczynne. Za bilet normalny zapłacisz 40 złotych, a ulgowy 30 złotych. Warto kupić je wcześniej na stronie TPN. Na zwiedzanie powinna wystarczyć ci godzina. Bywasz w Zakopanem? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.