
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił, iż podpisał dwa kolejne wnioski o uchylenie immunitetów, które mają związek z ekscesami europosła Grzegorza Brauna. To już trzeci wniosek o uchylenie immunitetu Braunowi, który grozi mu odpowiedzialność karna za aż 17 przestępstw.
Pierwszy wniosek dotyczy samego Grzegorza Brauna i obejmuje cztery przestępstwa. Ministerstwo Sprawiedliwości (MSZ) skieruje go do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Roberty Metsoli. Drugi wniosek trafi do Marszałka Sejmu RP i dotyczy posła Romana Fritza z Konfederacji Korony Polskiej, który współdziałał z Braunem w jednej z opisanych spraw.
Adam Bodnar w środę podpisał kolejne dwa wnioski o uchylenie immunitetów, podkreślając, iż mają one związek z ekscesami Grzegorza Brauna. Minister stwierdził, iż ekscesy posła Grzegorza Brauna są obrazem ostentacyjnego lekceważenia norm prawnych i społecznych, a także demokratycznych reguł funkcjonowania państwa. Dodał, iż zachowania te nie pozostaną bezkarne.
Według danych z Ministerstwa Sprawiedliwości, w ciągu ostatnich 5 lat złożono ponad 100 wniosków o uchylenie immunitetów parlamentarzystom. W tym samym czasie Sąd Najwyższy orzekał o uchyleniu immunitetu w ponad 70% przypadków. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku odnotowano ponad 120 000 przestępstw przeciwko porządkowi publicznemu, z czego ponad 10 000 dotyczyło posłów i europosłów.
Sprawa Grzegorza Brauna jest jedną z najgłośniejszych spraw w ostatnich latach, w których poseł jest oskarżany o przestępstwa. Warto przypomnieć, iż Grzegorz Braun jest już drugi raz odpowiedzialny za przestępstwa, za które grozi mu kara. Minister Adam Bodnar zapowiedział, iż śledztwo w sprawie Brauna będzie prowadzone niezależnie i bezstronnie, a sprawiedliwość zostanie wymierzona zgodnie z prawem.
Wnioski o uchylenie immunitetów są ważnym narzędziem w walce z korupcją i przestępczością wśród parlamentarzystów. Dzięki nim można skutecznie wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy łamią prawo. Warto przypomnieć, iż ustawa o uchyleniu immunitetów została wprowadzona w 2019 roku, a Ministerstwo Sprawiedliwości jest odpowiedzialne za składanie wniosków o uchylenie immunitetów.
W Polsce od 2015 roku obowiązuje nowa ustawa o wymiarze sprawiedliwości, która zaostrza kary za przestępstwa popełnione przez parlamentarzystów. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w ciągu ostatnich 5 lat ponad 100 posłów i europosłów zostało pociągniętych do odpowiedzialności za przestępstwa. Minister Adam Bodnar stwierdził, iż to jest efekt zdecydowanej walki z korupcją i przestępczością w Polsce.
Sprawa Grzegorza Brauna jest ważnym przestępstwem, które wymaga skutecznej i niezależnej śledztwa. Ministerstwo Sprawiedliwości i prokuratura mają obowiązek wymierzyć sprawiedliwość zgodnie z prawem. Warto przypomnieć, iż sprawiedliwość jest jednym z najważniejszych elementów demokratycznego państwa, a odbieranie immunitetów jest ważnym narzędziem w walce z korupcją i przestępczością.