Spotkanie z mistrzem kina: Volkera Schlöndorffa na Festiwalu Camerimage w Toruniu

okiemobiektywu.pl 10 miesięcy temu
Toruń, 11 listopada br. – to dzień, który na zawsze pozostanie w pamięci miłośników kina i pasjonatów sztuki filmowej. Wybitny reżyser, scenarzysta i producent filmowy, Volker Schlöndorff, zaszczycił Toruń swoją obecnością podczas prestiżowego Festiwalu ENERGA Camermage. To niezwykłe wydarzenie było jednocześnie powrotem do korzeni, ponieważ to właśnie tu, w Toruniu, narodziła się idea tego festiwalu.

Medal Honorowy „Thorunium” dla Volkera Schlöndorffa


Ceremonia Otwarcia festiwalu stała się areną wyjątkowego momentu, gdy niemiecki twórca otrzymał Medal Honorowy „Thorunium”. To najwyższe odznaczenie, które prezydent miasta Torunia, Michał Zaleski, wręcza osobom szczególnie zasłużonym dla miasta. Prezydent podkreślał, iż Schlöndorff odegrał kluczową rolę w rozwoju kultury filmowej nie tylko w Toruniu, ale także w całej Polsce.

„Drogi Mistrzu! Gratuluję światowego rozgłosu i filmowego kunsztu. Dziękuję za Pańską wieloletnią i nadzwyczajną życzliwość dla Torunia i dla EnergaCamerimage. Dla nas zawsze będzie Pan gościem honorowym” – mówił prezydent Zaleski.

Na medalu wyryto cztery symbole Torunia, stanowiące najcenniejsze dobra kulturowe miasta: sferę kopernikańską, panoramę starówki z listy UNESCO, gotyckie okno i herbowego anioła.

Genialny pomysł i narodziny Festiwalu Energa CamerImage


Po chwili uroczystego wręczenia medalu, Volkera Schlöndorff podzielił się historią, która stanowiła genezę festiwalu EnergaCamerImage. Wspomniał o chwilach spędzonych nad rzeką ponad trzydzieści lat temu, gdy wspólnie z Markiem Żydowiczem marzyli o czymś wyjątkowym dla Torunia i Polski. To właśnie wtedy narodził się pomysł na festiwal filmowy, który z biegiem lat stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych.

„Marek wymyślił, iż odpowiedzialna za niego organizacja będzie nosiła nazwę Tumult, a mnie się ona bardzo spodobała, bo łączyła się z atmosferą, jaką chcieliśmy wywołać. Wtedy wpadł nam również do głowy pomysł, żeby ten festiwal poświęcić sztuce obrazu. To wynikało trochę z tego, co widzieliśmy przed sobą, czyli ową mgłę, a kumkanie żab przerodziło się w nagrodę Złotej Żaby, która na tym festiwalu jest tradycyjnie przyznawana. Wtedy jeszcze nie zdawaliśmy sobie sprawy, iż z tych naszych początkowych myśli, powstanie coś tak wspaniałego, jak ten festiwal, który 31 lat później celebrujemy” – opowiadał Schlöndorff.

Niemiecki reżyser, urodzony 31 marca 1939 roku w Wiesbaden, jest jednym z współtwórców tzw. Nowego Kina niemieckiego. Studiował w Paryżu, najpierw ekonomię i nauki polityczne, a później zdobywał umiejętności warsztatowe w Institut des Hautes Etudes Cinematographiques.

Debiut reżyserski Volkera Schlöndorffa to adaptacja powieści Roberta Musila „Niepokoje wychowanka Törlessa” (1966), która przyniosła mu nagrodę FIPRESCI w Cannes oraz nominację do Złotej Palmy.

Schlöndorff kontynuował swoją karierę, zdobywając uznanie za kolejne filmy, m.in. „Blaszany bębenek” (1979), który przyniósł mu Złotą Palmę w Cannes.

Długa i urozmaicona kariera


W kolejnych latach, Schlöndorff zrealizował wiele znaczących produkcji, takich jak „Miłość Swanna” wg Marcela Prousta (1983), „Opowieść podręcznej” (1990) wg powieści Margaret Atwood czy „Homo Faber” (1991) z Julie Delpy i Samem Shepardem.

W 1999 roku nominowany był do Złotego Niedźwiedzia oraz zdobył nagrodę Blue Angel na MFF w Berlinie za film „Legenda Rity”. Rok 2002 przyniósł mu nagrodę specjalną na festiwalu Camerimage, a w 2005 roku został uhonorowany Honorową Bawarską Nagrodą Filmową.

Jego film „Strajk” z 2007 roku, związany z postacią Anny Walentynowicz, wywołał liczne kontrowersje w Polsce.

Po latach, w 2023 roku, Schlöndorff ponownie stanął na scenie CamerImage, odbierając najwyższe wyróżnienie. Jego obecność nie tylko uhonorowała festiwal, ale również przypomniała o korzeniach tego wyjątkowego wydarzenia filmowego.

Podsumowanie


Wizyta Volkera Schlöndorffa na Festiwalu CamerImage w Toruniu to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również powrót do historii, która dała początek jednemu z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce. Odznaczenie Medalu Honorowego „Thorunium” to zasłużone uznanie dla twórcy, który swoją pasją i talentem przyczynił się do rozwoju kultury filmowej w kraju. Jego obecność na scenie CamerImage to nie tylko odzwierciedlenie chwili, ale również hołd dla dziedzictwa filmowego, które w Toruniu zaczęło się ponad trzydzieści lat temu.
Idź do oryginalnego materiału