Spływ kajakowy w Pomorskiem. Wierzycą na Kociewiu i Szkarpawą na Żuławach

szalonewalizki.pl 2 lat temu

Kajaki Pomorze – czego się spodziewać?

Nasz spływ kajakowy w Pomorskiem zaplanowaliśmy po dwóch rzekach. Tak by stworzyć weekendowy plan na kajak. Wierzycą dlatego, iż tutaj odbywał się VI Wielki Spływ Kajakowy, którego celem jest promocja pomorskich rzek – co roku innej. I na długo tę rzekę zapamiętamy jako niezwykle ciekawą i wymagającą. Szkarpawą ponieważ to jedna z rzek leżących na trasie polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, która nas szczególnie interesuje.

A naszym głównym celem cyklu jest sprawdzenie i pokazanie mniej popularnych kajakowych atrakcji wzdłuż tej europejskiej drogi wodnej. W 2021 roku przepłynęliśmy całą tę trasę houseboatem, opisaliśmy na blogu i opowiedzieliśmy o niej w filmach.

Rzeka Wierzyca – kilka podstawowych informacji

Wierzyca to rzeka, która łączy dwa pomorskie subregiony – Kaszuby i Kociewie. Wypływa z niewielkiego jeziora Piotrowskiego by ujść do Wisły w Gniewie. Ma ponad 151 km długości, mocno meandruje, tworzy bystrza, biegnie przez pola i lasy. Jej nazwę mylono z kaszubskim wzgórzem Wieżyca jednak jej nazwa pochodzi z języka Wenedów. Słowo Verissa oznaczało wilgoć. Na rzece ulokowane są liczne elektrownie wodne.

Są one na pewno dodatkową atrakcją dla kajakarzy lub utrudnieniem, dla tych którzy nie lubią wysiadania z kajaków i ich przenoszenia. Niemniej spokojnie można tu znaleźć długie odcinki pozwalają na swobodne pływanie o ile poważna zwałka nie zagrodzi drogi.

Wierzyca jest rzeką bardzo dobrze przygotowaną do pływania kajakiem. Na całej długości szlaku kajakowego ma szereg stanic i przystani kajakowych. Są one usytuowane w takich odległościach, które pozwalają na spokojne zatrzymywanie się co kilka godzin.

Trzeba przyznać, iż bardzo przemyślane inwestycje pomorskich samorządów ułatwiają życie kajakarzom i mogą tylko zachęcać do odwiedzenia tej rzeki.

Spływ Wierzycą z Czarnocińskich Pieców do Kręgskiego Młyna

Spływ zaczęliśmy w stanicy wodnej w Czarnocińskich Piecach. Stanica jest na tyle duża, iż spokojnie mogła przyjąć 200 osób, które startowały w VI Wielkim Spływie Kajakowym rzeką Wierzycą.

Rozpoczęcie spływu w Czarnocińskich Piecach

Znajduje się tuż za najstarszą na Wierzycy elektrownią wodną, która powstała w 1906 roku.

Przed nią pozostało profesjonalnie przygotowana przenoska dla kajakarzy.

Rzeka adekwatnie od początku naszego startu jest zwałkowa i wije się pośród lasów Nadleśnictwa Starogard. Około dwóch kilometrów za punktem startu jest pierwszy most a przy nim punkt postojowy trasy rowerowej Bolesławowo-Bączek.

W połowie trasy, w miejscu, gdzie leśnikom nie udało się usunąć zwalonych drzew, jest przenoska. Podczas dużego spływu zrobił nam się tutaj spory korek ale podczas spływów indywidualnych nie sprawia ona najmniejszych problemów.

Dalej sporo jest zwałek, przed którymi polecamy nabrać dobrego rozpędu by łatwiej je pokonać. Rzeka jest bardzo urozmaicona i biegnie w przeważającej części przez lasy liściaste.

W normalnych warunkach czyli pływając indywidualnie lub w małej grupie trasa ta jest do przepłynięcia w nieco ponad 3 godziny. My z uwagi na spory tłumek, płynęliśmy ją 6 godzin.

Odcinek Wierzycy:

  • Czarnocińskie Piece – Kręgski Młyn – 12 km

Skąd wypożyczyć kajaki?

Kajaki na VI Wielki Spływ Kajakowy rzeką Wierzycą pochodziły z tej firmy:

  • kajaki.hydrostacja.pl – z Czarnej Wody

ale możecie szukać też bliżej w Starogardzie Gdańskim

  • kajakodania.pl
  • kajaki.stg.pl

Ceny wypożyczenia kajaków i transportu

  • kajak 1 dzień / 60-70 PLN
  • transport – 2,8 PLN /1 km

Rzeka Szkarpawa – podstawowe informacje

Kolejnego dnia przenieśliśmy się na leniwą ale nie nudną – Szkarpawę, która znajduje się na północy województwa pomorskiego. Rzeka była niegdyś jedną z odnóg ujściowych królowej polskich rzek – Wisły i nieprzypadkowo nazywała się Wisłą Elbląską bo tędy wiodła najkrótsza droga z Elbląga do Gdańska.

Po wybudowaniu śluzy Gdańska Głowa jest obwałowana, żeglowana z torem wodnym o głębokości 2,5 m. Szkarpawa ma 25,4 km długości i jak większość rzek na Żuławach ma prawie niewyczuwalny nurt. Uchodzi do Zalewu Wiślanego dwiema odnogami – Wisłą Królewiecką i wspólnym ujściem wraz z Nogatem.

Brzegi porastają szuwary, którym warto uważnie się przyglądać bo można w nich spotkać czaple siwe ale także bobry, które budują tu swoje żeremia.

Spływ kajakowy w Pomorskiem – Szkarpawą z Drewnicy do Rybiny

Spływ najlepiej zacząć na przystani kajakowej w Drewnicy, która powstała w ramach projektu Pomorskich Szlaków Kajakowych i znajduje się po lewej stronie przed mostem zwodzonym w kierunku Zalewu Wiślanego.

Jest tu dogodne miejsce nie tylko na start ale również na postój jeżeli pływasz po trasie i szukasz wygodnego, zacienionego miejsca pod dachem.

Na rzece trzeba spodziewać się sporego ruchu zarówno jachtów żaglowych i motorowych, czasem skuterów wodnych.

Można też spotkać tę wielką barkę o nazwie Mustang i długości ponad 50 metrów, na którą natknęliśmy się tuż przed końcem spływu i spotkanie z tym kolosem na małej rzece zrobiło na nas duże wrażenie.

Ale wcześniej, zaraz za startem, gdy przepłynęliśmy pod zwodzonym mostem, po prawej stronie wyłoniła się niewielka marina Żuławki.

Dalej Szkarpawa dość leniwie meandruje wzdłuż pól Żuław a sporo jest na niej odcinków prostych.

Dopiero przed Chorążówką, na 11 km rzeki znaleźliśmy po prawej stronie dogodne miejsce do tego by zrobić sobie postój. To miejsce popularne chyba również wśród miejscowych na pikniki i do wędkowania.

Większość motorowodniaków, których spotykaliśmy w trakcie spływu zachowywała się normalnie czyli zwalniała zbliżając się do kajaków.

Ważna porada

Gdyby jednak trafił się ktoś kto nie przestrzega zasad to dla bezpieczeństwa:

pamiętaj by ustawić swój kajak dziobem do fali.

Największa atrakcja czeka na końcu tej trasy, tuż przed Mariną Rybina. To unikatowy w skali europejskiej kolejowy most obrotowy.

Most powstał w 1905. Jego główna część konstrukcji to 43-metrowe ruchome przęsło z punktem podparcia ustawionym pośrodku rzeki na centralnym filarze. Most jest on na stałe otwarty, jedynie latem dwa razy dziennie jest obracany by umożliwić przejazd kolejce wąskotorowej. Życzymy takiego szczęścia by trafić na ten moment.

Spływ kończymy w Marinie Rybina znanej naszym czytelnikom z projektu “Przez Polskę po Wodzie”, gdy przepłynęliśmy houseboatem Polskę wzdłuż Międzynarodowej Drogi Wodnej E70. Więcej o nim przeczytasz poniżej:

  • Przez Polskę po Wodzie – wszystkie teksty i filmy w jednym miejscu

Więcej zdjęć ze spływu Szkarpawą w galerii:

Spływ z Drewnicy do Rybiny – ważne informacje

Długość trasy:

  • 12.5 km

Gdzie wypożyczyć kajak na spływ po Szkarpawie?

Najbliżej można znaleźć kajaki na Szkarpawie w Osłonce a nieco dalej dobra wypożyczalnia jest na Wyspie Sobieszewskiej

Ceny:

  • 70 PLN – wypożyczenie kajaka na 1 dzień
  • 3 PLN / 1km – transport do lub z miejsca spływu

Spływ kajakowy w Pomorskiem – Wierzyca i Szkarpawa – mapa najciekawszych miejsc

Spływ kajakowy w Pomorskiem – zobacz film z Wierzycy i Szkarpawy

Żadne słowa nie są w stanie oddać tego co opisze obraz dlatego zapraszamy na film z dwóch pomorskich rzek, które spłynęliśmy kajakiem.

Partnerem naszych spływów kajakowych wokół Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 na Pomorzu był samorząd województwa pomorskiego, któremu dziękujemy za wsparcie.

Idź do oryginalnego materiału