Lubię szukać ciekawych miejsc na mapie, znając trasę swojej podróży. Spišský Hrhov i znajdujący się tam pałac odkryłem właśnie w ten sposób i uważam, iż jest to jeden z ładniejszych pałaców jakie widziałem. Nie jest zadbany i wymaga porządnego odświeżenia, ale piękny podjazd, detale i park robią wrażenie. Spójrzcie sami!
Lokalizacja i dojazd
Spišský Hrhov to wieś położona w Kraju Preszowskim na Słowacji. Od Popradu oddalona jest o około 45 kilometrów, a od Preszowa o niecałe 50 kilometrów. Pałac ten znajduje się niedaleko drogi głównej Poprad – Preszów (E50). Przy samym pałacu nie ma zbyt wiele miejsca do parkowania, my wjechaliśmy na teren pałacu i tam zostawiliśmy samochód.
Pamiętajcie, iż droga Poprad – Preszów jest drogą płatną (obowiązują winiety). o ile nie macie wykupionej winiety, bo przyjechaliście tylko na chwilę, to musicie jechać drogami lokalnymi, ale w tym przypadku jest to możliwe i biegną one praktycznie równolegle do płatnej trasy.
Historia pałacu Spišský Hrhov
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1243 roku, ale historia pałacu jest nieco krótsza. Początkowo związana była ona mocno z rodziną Görgey. Sam pałac powstał w latach 1893-1895 na miejscu starszej budowli. Budynek powstał według projektu wiedeńskiego architekta Heinricha Adama. Podobno, zanim przystąpiono do budowy dworu, zbudowano cegielnię, która wyprodukowała surowiec do budowy pałacu. Pałac od początku wyposażony był w kanalizację i centralne ogrzewanie.
Wykonany jest on w stylu neobarokowym z elementami klasycystycznymi. Dzisiejsza budowla zawdzięcza powstanie rodzinie Csáky. Podczas II Wojny Światowej przez wieś przeszła Armia Czerwona, która splądrowała pałacowe wnętrza.
Rodzina straciła majątek po wojnie i przeszedł na własność państwa. Przez wiele lat pełnił funkcję domu dziecka i ośrodka młodzieżowego (poprawczego). W 2021 roku cały teren wraz z pałacem odkupiła gmina Spišský Hrhov. Jest więc nadzieja na zmiany, bo obiekt wymaga prac, ale o tym za chwilę.
Ciekawym zabytkiem związanym z miejscowością jest także kamienny most, który jest zabytkiem techniki i jednym z ostatnich historycznych mostów na Spiszu. Powstał on w XIV wieku, ale dzisiejszy wygląd zawdzięcza renowacji w 1803 roku. W miejscowości znajdziecie również Kościół św. Szymona i Judy, którego początki sięgają połowy XIII wieku.
Dostępność
Pałac otwarty jest dla turystów w okresie letnim (lipiec – sierpień) codziennie od 13.00 do 18.00. Bilety wstępu są dobrowolnymi datkami na renowację. o ile potrzebujecie się skontaktować w sprawie zwiedzania to najlepiej dzwonić pod numer tel. 053/4592238. Z pierwotnego wyposażenia i wystroju zachowało się niewiele, ale sama budowla robi wrażenie. Nam nie udało się wjeść do środka, ale udało mi się dowiedzieć, iż w środku znajdują się namalowane na ścianach 4 obrazy pokazujące cztery etapy życia człowieka – dzieciństwo, młodość, dorosłość i starość oraz 12 przedstawień miesięcy w oku. Podobno w całej budowli znajduje się 52 drzwi – tyle co tygodni w roku.
Bramy na teren pałacu są otwarte i o ile chcecie podziwiać pałac z zewnątrz pospacerować po terenie rozległego parku, to możecie to zrobić we własnym zakresie.
Stan obecny
Dzisiaj pałac czy jak kto woli kasztel Spišský Hrhov wymaga odświeżenia. Tynki zaczynają odpadać, a wiele detali architektonicznych prosi się o renowację. Uroku stracił też nieco park, ale tutaj, aż tak tego nie widać, bo przyroda po prostu żyje sobie własnym życiem.
Pałac Spišský Hrhov to 12-osiowa budowla o trzech kondygnacjach. Od strony parku do środka prowadzą piękne schody z balustradami, a od drugiej piękny podjazd.
Pałac składa się z kilku części, a góruje nad nim wieża z zegarem oraz dzwonem z 1895 roku. Zegar cały czas działa i wskazuje poprawnie godzinę. W budynku znajduje się również kaplica św. Anny z marmurowym ołtarzem z 1889 roku.
Warto odwiedzić?
Spišský Hrhov odwiedziliśmy po drodze i jest to dobre miejsce na postój w trasie. Pałac bardzo mi się spodobał – ma sporo uroku i zaskakuje rozmiarem oraz ilością zdobień. Jego stan nie jest najlepszy, ale wygląda przez cały czas imponująco! Przy niewielkim wysiłku ma on potencjał na piękny hotel, ośrodek czy też muzeum regionalne albo połączenie wszystkich tych funkcji!