Spacery Ścieżkami Kobiet po terenach Stoczni Gdańskiej

ikm.gda.pl 18 godzin temu

Podczas spacerów projektu Metropolitanka snujemy opowieści, przywracając pamięć i głos kobietom pomijanym w oficjalnych narracjach. Dołącz do nas i odkrywaj dzieje Gdańska przez pryzmat doświadczeń działaczek, robotnic, pracownic i mieszkanek.

Spacerując z nami, dowiecie się, dlaczego stocznię nazywano matką i co wspólnego mają dźwigi Kone z żonami. Opowiemy o codzienności kobiet – pielęgniarek, suwnicowych, spawaczek, sprzątaczek, pracownic biurowych czy kucharek. Odpowiemy na pytania: czy praca w Stoczni wiązała się z prestiżem? Jakiego wsparcia mogły oczekiwać pracownice? Jaką rolę odegrały kobiety w działalności strajkowej? Obalimy mity i podzielimy się prawdziwymi historiami.

Wyjątkowość spacerów polega na tym, iż opowieści i informacje zostały pozyskane z pierwszej ręki – od emerytowanych pracownic Stoczni, m.in. Urszuli Ściubeł – izolatorki i suwnicowej, oraz Haliny Lewny – traserki. Ich wspomnienia wzbogacają historyczny krajobraz życia i wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie Stoczni Gdańskiej.

W tym sezonie do grona przewodniczek Metropolitanki dołączają nowe, wyjątkowe osoby. Spacery wzbogacają się tym samym o świeże herstorie, perspektywy i wątki.

Spacery realizowane są w każdą środę o godz. 18:00 oraz w każdą niedzielę o godz. 16:00, w terminie od 9 lipca do 28 września 2025.

Start: spod historycznej Bramy nr 2.

Bilety w cenie 10/8 zł dostępne są online: https://bilety.ikm.gda.pl/
lub stacjonarnie w Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11.

Przewidujemy również spacery po Starym i Głównym Mieście – informacja wkrótce.


Dostępność:

Długość trasy: ok. 2 km, czas trwania spaceru 2h

Powierzchnia trasy jest zróżnicowana (bruk, asfalt, tory kolejowe, kanały na kable). Pomocne mogą być kijki do nordic walking. Na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej realizowane są prace budowlane, produkcyjne i magazynowe. Może się to wiązać z dodatkowymi elementami akustycznymi i zapachowymi. W przypadku zwiedzania budynku Dyrekcji, trzeba poruszać się po schodach.

Na trasie znajdują się dwa miejsca z ławeczkami – przed Salą BHP oraz w jej wnętrzu.

Toalety dostępne są w ECS oraz w Sali BHP.

Należy zadbać o strój odpowiedni do warunków pogodowych (czapka z daszkiem, parasol) oraz wygodne buty.



NOWA TRASA!

Tytuł trasy: „Stoczniówki z okładek gazet”

Pracownice Stoczni na przestrzeni lat gościły na łamach „Dziennika Bałtyckiego”, „Przyjaciółki”, „Zwierciadła” czy (przede wszystkim) „Głosu Stoczniowa”. Artykuły prasowe staną się kanwą do opowiedzenia o tym, jakie pracownice stoczni miały być – czego od nich oczekiwano, a także jak rzeczywistość różniła się od opowieści, które czasem swobodnie żonglowały faktami. Poznamy przodownice pracy, które spawały „Sołdka”, absolwentki Politechniki Gdańskiej, z których jedna opłynęła świat dookoła, suwnicowe, które na spotkaniach związków zawodowych domagały się ubrań roboczych odpowiedniej jakości i w odpowiednich rozmiarach.

Do zobaczenia!

Idź do oryginalnego materiału