Sos grzybowy

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Poznaj mój ulubiony przepis na sos ze świeżych grzybów, który przygotowuję, gdy tylko pojawią się pierwsze grzyby w lesie. Najsmaczniejsze oczywiście są borowiki oraz podgrzybki, ale pyszny sos grzybowy zrobisz także z kurek czy maślaków. Doskonale sprawdzą się również pieczarki.

Sos grzybowy to uniwersalna przystawka, którą podaję do: ziemniaków, chleba, kopytek, klusek sląskich, placków ziemniaczanych. Ja ostatnio podałam go do kotlecików z gotowanych ziemniaków. Niektórzy podają go także do gotowanego makaronu oraz do mięs. Z racji, iż grzyby mrożone dostępne są cały czas, sos grzybowy możemy przyrządzać przez cały rok.

Składniki na sos grzybowy.

Kaloryczność potrawy: około 167 kcal w 100g sosu grzybowego.

  • 500g świerzych grzybów
  • 250ml śmietanki słodkiej 30%
  • 1 średnia cebula (około 130g)
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 łyżki masła
  • pół pęczka pietruszki lub koperek
  • 1 łyżka octu jabłkowego (lub 1 łyżka soku z cytryny)
  • pół łyżeczki soli
  • pół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego.

PS. Zarówno ząbki czosonku jak i ocet jabłkowy są opcjonalne. Brak pęczka pietruszki lub koperku także nie wpłynie znacząco na smak potrawy.

Zamiast grzybów leśnych możesz też użyć pieczarek. Poniżej podaję mój sprawdzony przepis na klasyczny sos pieczarkowy ze śmietaną.

Sos pieczarkowy

Sposób wykonania sosu grzybowego.

Do przygotowania sosu grzybowego potrzebować będziemy: noża oraz szerokiej patelni.

Zaraz po powrocie z lasu czyszczę grzyby. Usuwam resztki ściółki, piachu, mchu itp. Małe grzyby przekrawam na pół, średnie na ćwiartki. Przy większych grzybach trzonki kroję w grubsze talarki, a kapelusze w grubsze paski. Proszę pamiętać, iż grzyby kurczą się podczas obróbki termicznej.

Cebulę obieram i kroję w drobna kostkę lub piórka. Ząbki czosnku obieram i drobo siekam. Pęczek pietruszki siekam drobno.

Na rozgrzanej patelni podgrzewam na średnim ogniu 2 z 3 łyzek masła i wrzucam pokrojoną cebulkę. Pod koniec szklenia (około 5 minut) wsypuję posiekane zabki czosnku i całość podsmażam jeszce przez 1 minutę. jeżeli nie lubisz smaku czosnku, możesz go oczywiście pominąć.

Na patelnię wrzucam pozostałą 1 łyżkę masła oraz oczyszczone i pokrojone grzyby. Całość smażę na średnim ogniu przez około 15 minut. Co jakiś czas mieszam drewnianą łyżką, aby się nie przypaliło i równomiernie smażyło.

Następnie wlewam słodką śmietankę 30%. Dodaję sól, pieprz do smaku. Na koniec dodaję 1 łyżkę octu jabłkowego, który wyostrza smak sosu. Możesz go zastapić 1 łyżką cytryny lub oczywiscie pominąć, jesli nie lubisz jego smaku. jeżeli nie jesteśmy pewni, czy będzie nam odpowiadać smak octu, dodajmu go najpierw mniej i spróbujmy. Całość mieszam drewniną łyżkę i gotuję w sosie śmietankowym od 2 do 3 minut. Pod koniec wrzucam posiakaną pietruszkę lub koperek, tak aby nie straciły intensywnego koloru.

Sos grzybowy jak już wspomniałam, to uniwersalna przystawka. Podaję do: ziemniaków, chleba, kopytek, klusek sląskich, placków ziemniaczanych. Ostatnio serwowałam go do kotletów z gotowanych ziemniaków. Jestem pewna, iż odnajdziecie swoją ulubioną potrawę do powyższego sosu.

Placki z gotowanych ziemniaków polane sosem grzybowym

Wskazówki.

Sosu niczym nie zagęszczam. jeżeli jest za rzadki, to zwiekszam czas odparowaywania, a jak jest za gęsty to dodaję odrobinę śmietanki bądź wody.

Sos grzybowy możesz zrobić także z mrożonych grzybów, które trzeba najpierw lekko rozmrozić. Następnie, aby nie straciły jędrności, wrzucamy je na patelnię i dokańczamy rozmrażanie na małym ogniu. Dzięki dostepowi do mrożoanych grzybów, ten sos możemy przygotowywać przez cały rok. Najlepiej nadają się do mrożenia lekko obgotowane grzyby przez 5 minut w osolonej wodzie.

Sos można także zamrozić.

Z grzybów suszonych także można przyrządzic sos, ale to będzie oddzielny przepis 🙂 w uproszczeniu moge napisać, iż suszone grzyby należy namoczyć przez 2 godziny w wodzie i postępować dalej jak w powyższy przepisie. Smacznego!

Idź do oryginalnego materiału