Śnieżka to najwyższy szczyt w Karkonoszach mierzący 1603 m n.p.m., będący również najwyższym szczytem Sudetów oraz całych Czech (Korona Europy). Znajduje się na Dolnym Śląsku w Karpaczu i właśnie z tego miejsca najłatwiej można wyjść pieszo na szczyt lub wyjechać kolejką na Kopę. Od strony czeskiej prym wiedzie Pec pod Snezkou, z którego można dostać się bezpośrednio na szczyt Śnieżki. Szczyt należy do Korony Gór Polski i znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Na naszym blogu znajdziesz specjalny wpis poświęcony atrakcjom Karpacza.
Szlak dla początkujących i na wędrówkę z dzieckiem. Którą trasę wybrać?
Byliśmy na Śnieżce kilka razy, a w 2020 roku, pierwszy raz byliśmy tam z dzieckiem. Wybraliśmy szlak z Karpacza przez Biały Jar, kolejkę na Kopę i Dom Śląski. WTo jest według mnie najłatwiejszy szlak na Śnieżkę. Z dzieckiem możesz także wyjechać kolejką na Kopę i później wejść na szczyt. Później wracaliśmy Drogą Jubileuszową przez Schronisko Dom Śląski i Strzechę Akademicką. 2 schroniska na trasie, czyli można odpocząć, coś zjeść czy skorzystać z toalety.
Śnieżka – parking w Karpaczu
Na początku szlaku w Karpaczu znajduje się płatny parking. Parking miejski jest zlokalizowany bliżej wejścia na szlak i kosztuje 40 złotych za cały dzień. Na parkingu miejskim parkomaty działają 24 godziny na dobę. Można płacić kartą i monetami. My mieliśmy problemy z płatnością kartą, więc lepiej mieć drobne.
- Współrzędne parkingu w Karpaczu: 50.7687, 15.7328.
Śnieżka jest jednym z najpopularniejszych miejsc, które ludzie odwiedzają na Dolnym Śląsku, dlatego wejście na szlak warto zaplanować od wczesnych godzin porannych.
Śnieżka – opis szlaku z Karpacza przez Biały Jar
Rozpoczynamy o godzinie 6:10 i kierujemy się w kierunku Łomnickiego Rozdroża. Tam właśnie znajdują się parkingi i wejście płatne do Karkonoskiego Parku Narodowego. W tym czasie, w którym idziemy, nie ma tam żywej duszy. Kolejka na Kopę jeszcze nie działa, kasy pozamykane. pozostało bardzo spokojnie. Bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego można kupić tradycyjnie i online. jeżeli chcesz wyjechać kolejką na Kopę, to w okresie musisz się liczyć z tym, iż na wyjazd trzeba będzie trochę poczekać, ponieważ zainteresowanie jest spore.
Łomnickie Rozdroże
Łomnickie Rozdroże wita nas wstającym słońcem. Chociaż widoków za ciekawych tutaj nie ma, to wstające słońce napawa nas optymizmem przed dalszą drogą. Skręcamy w połowie trasy w lewo i tablice informują nas, iż znajdujemy się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego.
Mijamy zamknięte bary, stoiska z pamiątki i wchodzimy na drogę zwaną „Śląską”. Prowadzi nas szlak koloru czarnego. Nim cały czas będziemy wędrować pod górę. Początkowo trasa nie jest atrakcyjna. Cały czas idziemy lasem po zagospodarowanej ścieżynce, lekko wznosząc się pod górę, a kawałek wyżej za nami mamy pierwsze poranne widoki.
Biały Jar
Z prawej strony szumi Złoty Potok, a my dochodzimy do Białego Jaru. Tam jest pierwsze miejsce na odpoczynek. Szlakiem koloru żółtego możemy skręcić do Strzechy Akademickiej, Samotni albo wrócić do Karpacza, do miejsca, z którego przyszliśmy szlakiem czarnym. Skręcamy w lewo i już lekko pod górę zmierzamy na Kopę. Pod nią mamy górną stację kolejki, która jest bardzo popularna choćby poza sezonem. Idąc, w oddali słyszymy rykowisko jeleni. Trafiliśmy idealnie, bo najbardziej słyszalne jest ono podczas wrześniowych poranków. Udało się zobaczyć dwa jelenie obok siebie.
Wyciąg kolejki na Kopę
Przechodzimy obok górnej stacji kolejki na Kopę. Tam już wyjechało kilkanaście osób i wszystkie kierują się do schroniska. Przejście z Kopy na Śnieżkę zajmuje 60 minut. Do przejścia są 2 kilometry.
Schronisko Dom Śląski
O 8:30 meldujemy się w schronisku znajdującym się na Przełęczy pod Śnieżką. Wchodzimy do środka i zasiadamy do śniadania. My chcemy się nieco ogrzać, a w schronisku od rana obsługa gotowa i czekająca na zamówienia turystów. Po kilkunastu minutach opuszczamy Dom Śląski i kierujemy się na Śnieżkę. Najpierw idziemy szlakiem czerwonym na skróty.
Śnieżka 1603 m n.p.m. – szczyt do Korony Gór Polski
Wychodzimy pomału na Śnieżkę. Co chwilę ktoś nas mija, idąc szybkim krokiem, a u góry bardzo mocno wieje. Trzeba się od razu ubrać. Siadamy w bezwietrznym miejscu i odpoczywamy. Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, mający 1603 m n.p.m. Jest to popularne miejsce wśród turystów, zarówno latem, jak i zimą. Góra leży na granicy polsko-czeskiej. Z polskiej strony trasa na szczyt prowadzi między innymi z Karpacza, a z czeskiej z Pecu pod Snezkou. Z wierzchołka roztacza się przepiękny widok na Karkonosze oraz inne pasma górskie. Istnieją różne trasy, które prowadzą na szczyt, o różnym stopniu trudności.
Szlak do Karpacza
Nie czekamy tam długo, tylko schodzimy. Tym razem obchodzimy Śnieżkę z prawej strony tak zwaną „Drogą Jubileuszową”. Na tym odcinku w zimie nie można się poruszać, bo jest on zagrożony lawinami, dlatego w tym okresie pozostaje tylko opcja taka, jaką my wybraliśmy podczas podejścia, czyli czerwonym szlakiem, który jako tako jest trudniejszy, ale krótszy.
Docieramy do Domu Śląskiego i dalej kierujemy się tym samym szlakiem w kierunku Karpacza. Przeszliśmy już kiedyś szlak Doliną Łomniczki i szliśmy także przez Słonecznik oraz Pielgrzymy.
Inne szlaki na Śnieżkę – jak wejść innym wariantem trasy?
- Przełęcz Okraj | długość trasy – 7 kilometrów, 3 godziny przejścia,
- Karpacz – schronisko nad Łomniczką – Dom Śląski | długość trasy – 8 kilometrów, 3 godziny i 40 minut przejścia,
- Karpacz Wang – schronisko Samotnia – schronisko Strzecha Akademicka – Dom Śląski | długość trasy – 9 kilometrów, 3 godziny i 30 minut przejścia,
- Spindleruv Mlyn – Krakonos – Dom Śląski | długość trasy – 10 kilometrów, 4 godziny i 30 minut przejścia
Hotel Lucni bouda w Czechach
Wycieczkę można sobie przedłużyć o hotel Lucni bouda. Dla ciekawostki warto dodać, iż ten obiekt to najwyżej położony hotel i browar (1410 m n.p.m.) w Europie Środkowej. Noclegi przewidziane są na około 150 osób. Obiekt posiada choćby własną piekarnię.