
Śmierć papieża to wydarzenie, które wywołuje wiele emocji i reakcji wśród wiernych na całym świecie. Jak podaje Watykan, po śmierci papieża, jego ciało jest pobłogosławione, ubrane w tradycyjne szaty pontyfikalne i wystawione w Bazylice Świętego Piotra, gdzie wierni mogą oddawać mu hołd. W tym czasie w kościołach na całym świecie codziennie realizowane są nabożeństwa modlitewne i Msze Requiem.
Pierścień Rybaka: istotny rytuał
Po śmierci papieża, jego Pierścień Rybaka, zwany także Pierścieniem Rybaka, zostaje symbolicznie zniszczony. Jest to istotny rytuał, który oznacza oficjalne zakończenie pontyfikatu i zapobiega ewentualnemu fałszowaniu dokumentów papieskich. Pierścień, który przez lata służył jako pieczęć na oficjalnych dokumentach, jest najpierw przedstawiany Kolegium Kardynalskiemu, a następnie kamerling uderza w niego młotkiem lub rysuje na nim głębokie nacięcia, czyniąc go bezużytecznym.
Sede vacante: okres przejściowy
Po śmierci papieża, jego obowiązki nie przechodzą automatycznie na żadną jedną osobę, ale tymczasowo zarządza nimi kamerling, który administruje majątkiem i sprawami Watykanu do momentu wyboru nowego papieża. Nie ma on jednak władzy duchowej ani możliwości podejmowania kluczowych decyzji dotyczących doktryny Kościoła. W tym okresie, zwanyym sede vacante (łac. „pusty tron”), Kolegium Kardynalskie przejmuje część obowiązków związanych z kierowaniem Kościołem i przygotowuje konklawe, czyli zgromadzenie kardynałów odpowiedzialnych za wybór nowego papieża.
Pogrzeb papieża: tradycja i ceremonie
To, jak wygląda pogrzeb papieża, wynika z wielowiekowej tradycji Kościoła katolickiego oraz woli samego papieża. Uroczystości zwykle mają miejsce na placu św. Piotra i są celebrowane przez kardynała dziekana Kolegium Kardynalskiego. Podczas ceremonii odprawiana jest uroczysta msza żałobna, w trakcie której modlitwy i czytania podkreślają duchowe dziedzictwo zmarłego papieża. Następnie jego ciało zostaje umieszczone w trzech trumnach: pierwszej, cyprysowej (symbolizującej prostotę i śmiertelność), drugiej, cynkowej (zapewniającej konserwację), oraz trzeciej, dębowej lub orzechowej (pełniącej funkcję zewnętrznej ochrony).
Zmiany w procedurze pogrzebu
Papież Franciszek już w styczniu 2023, wspominając pogrzeb papieża Benedykta XVI, Franciszek zdradził, iż będzie się on trochę różnił od dotychczasowych. Procedura ma być uproszczona: To ostatnie czuwanie żałobne celebrowane w ten sposób, z ciałem papieża wystawionym poza trumną, na katafalku. Rozmawiałem z ceremoniarzem i wyeliminowaliśmy to i wiele innych rzeczy- tłumaczył papież.
Według danych Watykanu, w ciągu ostatnich 100 lat, średnio co 10-15 lat następuje zmiana na tronie papieskim. Ostatnia śmierć papieża miała miejsce w 2005 roku, kiedy zmarł Jan Paweł II. Jego pogrzeb został odprawiony przez kardynała Josepha Ratzingera, który później został wybrany na nowego papieża, przyjmując imię Benedykt XVI.
Konklawe: wybór nowego papieża
Po śmierci papieża, Kolegium Kardynalskie zbiera się na konklawe, aby wybrać nowego papieża. Konklawe jest tajnym zgromadzeniem kardynałów, które przebiega według ściśle określonych reguł. Kardynałowie muszą być w wieku poniżej 80 lat, aby móc uczestniczyć w konklawe. Wybór nowego papieża wymaga minimum 2/3 głosów, przy czym każdy kardynał może głosować tylko raz w każdej turze.
Według danych Watykanu, na początku 2023 roku, było 226 kardynałów, z czego 132 miało mniej niż 80 lat i mogło uczestniczyć w konklawe. To oznacza, iż nowy papież zostanie wybrany przez zaledwie 132 kardynałów, co stanowi około 58% wszystkich kardynałów.
Podsumowanie procesu śmierci i pogrzebu papieża
Śmierć papieża to wydarzenie, które wywołuje wiele emocji i reakcji wśród wiernych na całym świecie. Proces śmierci i pogrzebu papieża jest ściśle określony przez tradycję Kościoła katolickiego. Od momentu śmierci papieża do wyboru nowego papieża, Kościół przechodzi przez okres sede vacante, podczas którego Kolegium Kardynalskie przejmuje część obowiązków związanych z kierowaniem Kościołem. Pogrzeb papieża jest okazją do oddania hołdu zmarłemu zwierzchnikowi Kościoła i celebrowania jego duchowego dziedzictwa.