Smażona kania gwałtownie flaczeje? Przygotuj ją na tym tłuszczu. Będzie chrupiąca do ostatniego kęsa

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Obiad z kanią, fot. Archiwum prywatne


Złocista, chrupiąca i rozpływająca się w ustach smażona kania to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Ale sekret tkwi nie tylko w samej grzybowej delikatności. Wybór odpowiedniego tłuszczu wydobędzie z niej głębię smaku i sprawi, iż każda porcja będzie warta grzechu. Na czym smażyć kanie?
jeżeli podczas spaceru po lesie natknęłaś się na dorodne kanie, pewnie od razu wyobraziłaś sobie ich smak w chrupiącej, złocistej panierce. Zanim jednak wrzucisz je na patelnię, upewnij się, iż masz w domu odpowiedni tłuszcz do smażenia. W przeciwnym razie "schabowe" z sówki nie wyjdą tak pyszne, jakbyś tego oczekiwała.


REKLAMA


Zobacz wideo Mądra Babcia pokazała, jak zrobić obłędny gulasz z grzybami. Zaniemówisz z zachwytu


Na czym smażyć kanie? Najlepiej wybierz jedną z dwóch opcji
Tajemnica pysznych kotletów z kani tkwi w tłuszczu, a najlepszy wybór to masło klarowane. Produkt ten nadaje grzybom delikatny, maślany aromat i sprawia, iż panierka staje się złocista i cudownie chrupiąca. jeżeli chcesz jeszcze bardziej podbić smak dania, wypróbuj smalec. Dzięki niemu panierka będzie idealnie wysmażona, a sówki w środku zostaną soczyste, delikatne i pełne smaku.
PORADA! Pamiętaj, by grzyby smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Po zdjęciu z patelni odsącz jego nadmiar na papierowym ręczniku.


A co z panierką? Tradycja to bułka tarta, ale możesz dodać kotletom nieco więcej charakteru i zrobić ją ze zmielonych płatków kukurydzianych. Wychodzą wtedy bardziej chrupiące, a do tego zyskują ciekawą teksturę. Aby wydobyć z kani pełnię smaku, warto panierkę wzbogacić o przyprawy, takie jak szczypta soli, pieprz, a dla odważniejszych, odrobina czosnku granulowanego lub wędzonej papryki. To połączenie sprawi, iż grzybowe "schabowe" zawładną każdym podniebieniem.


Smażona kania Fot. lengel76, Getty Images


Czy czubajka kania jest zdrowa? Ekspertka nie ma co do tego wątpliwości
Sówki poza walorami kulinarnymi oferują szereg korzyści zdrowotnych. Według wielu dietetyków i specjalistów ds. żywienia, grzyby te to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych. Choć w 80 proc. składają się z wody, znajdziemy w nich wiele witamin, które wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, poprawiają kondycję skóry i wzroku.


Jak podkreśla dietetyczka Agnieszka Bożek, kanie dostarczają łatwo przyswajalnych aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować, dlatego tak ważne jest, aby dostarczać je z pożywieniem. Ponadto te delikatne grzyby są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolenowy, który wspiera serce i pomaga redukować stany zapalne. Dzięki niskiej kaloryczności kanie to doskonały wybór dla osób dbających o linię. Zawierają również specyficzny błonnik, w którym obecna jest chityna. Choć jest on trudniejszy do strawienia, pozytywnie działa na perystaltykę jelit i wspomaga trawienie.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału