Jak wygląda grzyb smardz?
Smardze to grzyby, które rosną w polskich lasach, ale też w parkach, a choćby ogrodach. Wyróżniają się oryginalnym wyglądem. Kapelusz jest zrośnięty z nogą (widać to po przekrojeniu grzyba, ponadto kapelusz nie odrywa się od trzonu). Obie części są puste w środku. Bardzo charakterystyczny jest kapelusz (główka), którego powierzchnia składa się z dość głębokich jamek, przedzielonych żebrami. Ich układ jest nieregularny. Kolor kapelusza może być szarobrązowy, beżowy, szarawy, ale też ochrowy (żółtopomarańczowy). Trzon jest jasny, kremowy lub żółtawy i ma chropowatą powierzchnię. U starszych okazów może być pofałdowany.
Zobacz, jak wyglądają smardze oraz podobne do nich trujące grzyby
Smardz jadalny, zwyczajny, wyniosły, stożkowaty
Wyróżnia się kilka gatunków i form smardzów, jeszcze więcej grzybów należy do rodziny smardzowatych. Bywają one różnie klasyfikowane, często występują pod kilkoma nazwami.
Najbardziej znany jest smardz jadalny, znany też jako smardz zwyczajny (Morchella esculenta). Ma on owalny, kulisty lub lekko stożkowaty kapelusz. Kolor od jasnobeżowego przez beżowoszary do żółtobrązowego (ciemnieje z wiekiem). Niekiedy wyróżnia się jego odmianę okrągłą oraz ciemną.
Smardz wyniosły (Morchella elata) oraz smardz stożkowaty (Morchella conica) są do siebie podobne i mają mocno wydłużoną stożkowatą główkę w różnych odcieniach brązu. Różnią się sposobem, w jaki kapelusz łączy się z trzonem. Jest też np. smardz grubonogi (Morchella crassipes) o rzeczywiście okazałym trzonie.