Zbliżające się Święto Zmarłych niesie z sobą nie tylko zadumę lub komercję Halloween, ale też nasze rodzime, a nieco zapomniane tradycje. Sprawdź, jak nasi przodkowie obchodzili Dziady.
Wielu z nas kojarzy to święto z lekturą Adama Mickiewicza o tym samym tytule, która — poza oczywistymi wartościami literackimi — jest dobrze zachowaną relacją z tego obrzędu. „Dziady” to określenie dusz zmarłych, ponieważ dawniej właśnie tak je nazywano. Nasi przodkowie wierzyli, iż dzięki związanemu z nimi obrzędowi zyskają sobie opiekę, pomoc oraz przychylność.
Czym były Dziady?
Obchodzono je dwa razy do roku — na wiosnę oraz na jesień. Dokładna data wiosennych dziadów uzależniona była od faz Księżyca, zaś jesienią obchody były ściśle powiązane z Zaduszkami. Słowianie uważali, iż zmarli mają ogromny wypływ na ich płodność, urodzaj oraz zdrowie. Dlatego też, kiedy duchy ponownie schodziły na ziemię, starali się przyjąć je jak najlepiej. Głównie chodziło o ich godne nakarmienie oraz napojenie, podczas święta specjalnie rozstawiali dla nich stoły. To właśnie na nich królowały najrozmaitsze potrawy, ale też mocniejsze trunki. zwykle były to: kasza, kutie, chleb, jajka i miód. Dla żywych dziady były okazją do wspólnego biesiadowania oraz zacieśniania więzów rodzinnych czy sąsiedzkich. Wtedy rozrzucali wokół okruchy jedzenia, a także nie sprzątali naczyń. Pozostawiano wszystko na noc, aby powracające dusze mogły się posilić. Podczas uczt wznoszono także toasty za zmarłych oraz wylewano je na ziemię, aby napoić dusze.
@slavica_folklore Odpowiadanie użytkownikowi @dannytarg04 zajrzyjcie na ig slavica_folklore po więcej informacji. Znajdziecie tam moją formułę ceremonialną powitania oraz pożegnania w trakcie obrzędu Dziadów. Zaznaczam, to są moje tradycje, każdy ma swoje i ma prawo wspominać Tych co odeszli na własny sposób. Piszcie w komentarzach czy chcecie więcej filmów na ten temat. Na naszym ig zakupicie naszyjnik jaki noszę na filmie oraz kadzidła słowiańskie. #dziadyjesienne #dziady #halloween #świętozmarłych #zaduszki #halloweenpolska #polskatiktok #tradycjesłowiańskie #greenscreenvideo #fyp ♬ Sad Scene BGM Piano Instrument(313618) – HomeMadeGarbageCzego jeszcze nie wiesz o dziadach?
Dziady to czas, w którym również rozpalano ogniska, aby dusze mogły ogrzać się w ich cieple. Ogień miał wskazywać duszom drogę do domu. w tej chwili zwyczaj ten ewoluował w zapalanie zniczy na grobach 1 listopada. Słowianie rozniecali ogniska na rozstajach dróg lub przed wsiami, aby odpędzić demony lub dusze samobójców czy topielców. W dzień obrzędu nie wolno było wykonywać niektórych prac domowych, np. szyć, wylewać wody oraz palić w piecach. Często zakładano wtedy maski zwane kraboszkami, które odstraszały złe duchy, ale też pozwalały na lepszy kontakt ze zmarłymi. Ciekawostką jest fakt, iż istniały one do XIV wieku w Polsce. Nasi przodkowie z dziadami utożsamiali żebraków, którzy stanowili dla nich medium między sferą sacrum a profanum.